REC 4: Apocalipsis (2014)


Režie: Jaume Balagueró
Rok výroby: 2014
Délka: 96 min
Země: Španělsko
Alternativní název: REC 4: Apocalypse

Hrají:
Manuela Velasco … (Ángela Vidal)
Paco Manzanedo … (Guzmán)
Ismael Fritschi … (Nick)
Críspulo Cabezas … (Lucas)
Héctor Colomé … (Dr. Ricarte)
… a další

 

Do barcelonského obytného domu přichází čtyřčlenný speciální tým, aby zde rozmístil výbušniny, zničil tak jednou provždy všechny nakažené lidi uvnitř a zastavil nebezpečnou nákazu. Dva z nich jsou však napadeni a následně zneškodněni svými kolegy. Guzmán a Lucas dostanou rozkaz ihned opustit dům, ale uslyší volání o pomoc. Podaří se jim zachránit Ángelu, ale následně jsou všichni tři zadrženi a umístěni do karantény. Ocitají se na lodi, na které provádí tajný výzkum doktor Ricarte. Ten s nimi rozhodně nehodlá jednat v rukavičkách, protože v nich vidí potencionální přenašeče démonického viru a je rozhodnutý za každou cenu nalézt protilátku. Nastanou však nečekané problémy a většina lidí na palubě se nakazí nebezpečným virem. Začíná boj o čas a především o holý život.

Když v roce 2007 natočila dvojice Jaume Balagueró, Paco Plaza první díl, doslova jsem si je zamiloval. A to i přesto, že zombie žánr vůbec nemusím. Ona vlastně série REC ani není čistokrevná zombárna, ale od Romera nikdo nic pořádného nenatočil (tedy v mých očích). Zatímco první dva díly si mou přízeň získali a já se jim za to odměnil vysokým hodnocením, tak trojka se mi moc nelíbila. Plaza do ní vložil prvky komedie a to mi moc nevonělo. Proto jsem byl doslova nadržený na tento čtvrtý díl, protože jsem předpokládal, že Balagueró přijde s velkolepým finále a zakončí tak důstojně celou sérii, ale všechno bylo trochu jinak. Popravdě mě lehce zklamal i on. Očekával jsem mnohem víc, než mi bylo nabídnuto. Možná mám už za ty roky rozmlsaný jazýček, ale dle ohlasů na internetu nejsem jediný, kdo má k Apocalipsis výhrady.

Změna prostředí by mi ještě ani tolik nevadila, vždyť po zpackané svatbě už to ani horší být nemohlo, ale ani z nákladní lodi nedokázal režisér vyždímat veškerý potenciál, který se mu nabízel. Příznivci Found Footage si musí rovněž nechat zajít chuť, protože Jaume se rozhodl natočit film normálním způsobem. Tím pádem bylo jasné, že tímto musela razantně utrpět i samotná atmosféra. Přece jenom bylo pro faktor strachu mnohem lepší, když se najednou před kamerou objevila zakrvácená zombie, než když jí v reálu vidíte poslouchat hudbu ve sluchátkách. Ono celkově mi přišlo, že režisér jaksi po těch letech vyměkl. Začátek vypadal ještě pořád slibně, protože se na chvíli opět přeneseme do baráku a alespoň na malou chvíli můžeme ještě jednou vidět staré známé z prvního dílu, ale potom nastal útlum v podobě nezáživného kecání a prohlídka lodi.

Teprve s digitálně upravenou opicí se atmosféra zase začala zlepšovat, ale Balagueró začal stále více sklouzávat k tuctové podívané, která už v dnešní době moc lidí nenadchne. To už opravdu všechny náboje vystřílel v prvních dvou dílech? Originální myšlenku aby tu člověk pohledal, hodně scén smrdělo šablonovitým klišé, které jsme měli možnost vidět už jinde a tak jediné s čím se musíme spokojit je ohraná vyvražďovačka lidí a nakažených. Pořádné gore scény se tu taky mockrát neobjeví. Na prstech jedné ruky bych spočítal scény – momenty, které se mi alespoň na krátký okamžik usadí v paměti.

Snad jedině Manuela Velasco mi opravdu zlepšila náladu. Její návrat je však jen slabou náplastí. Jsem však rád, že si alespoň na chvíli odskočila od točení televizních seriálů a vrátila se k této sérii. Ona je totiž tím hlavním důvodem, proč tomu dám alespoň průměrné hodnocení, protože charakteristika ostatních postav byla naprosto nulová a dalo by se spíše říci, že tu byly jen do počtu.

Hodnocení5
Jsem opravdu smutný z takového zakončení, jaké mi čtverka nabídla, ale záblesk na konci filmu možná nabízí ještě jinou alternativu. A tou je, že možná ještě není KONEC. Pokud by však vznikl ještě další díl, tak bych si prosil, aby se Balagueró vrátil k zažitému standartu, na který jsem byl zvyklý a přestal napodobovat své americké kolegy.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. spilla 2 dubna 2015 v 20:05

    po druhém kouknutí musím konstatovat….že se tento film nepovedl…:( ono by to ani nebyl tak špatnej snímek… atmosféru jedničky to nemá…udernost dvojky taky ne…scénář dával zavdat docela slušným námětem…kdy jsme ze začátku veděli nevěděli…jestli opravdu Angela je přenašečka nebo není…ono zasazení na loď taky nebyl zas až tak špatnej nápad..přece jenom je to izolované místo jako dům a dalo se z něho vytřískat docela dost..:)..jenže začátek byl hrozná zívačka…což by se dalo docela přežít…kdyby přišlo nějaké správné peklo…jenže ono nepřišlo…:( hlavní podíl na tom měl podle mě střih, který dal tomuto snímku těžké KO…:( právě scény…kdy se konečně zombie dostali do souboje byly tak hrozné…že se mě z toho začínalo dělat nevolno a ne díky gore efektům a nechutnostem..:( je mi jasné…že se pan Balaguero snažil přiblížit prvním dílům právě kamerou a střihem…když to nebyla ruční kamera…ale takhle to spíš těžce pokazil .:(…potom co se těžce nepovedlo byl scénář…kdy mě nejvíc dostalo…jak byla v jedné scéně posádka živá a v druhé z ní byly zombii…ale jak se to stalo? to si asi musíte domyslet…:( nakonec jsem se tím prokousal ale opravdu se mi to jako fanouškovy této serie celkově nelíbilo…:( jediné co stálo za to…byla herečka Manuela Velasco…která hrála parádně a byla to nejlepší na tomhle filmu….:) ale jinak velké sklamání 🙁

  2. Isaac 22 prosince 2014 v 13:25

    Žádný zázrak se nekoná. Po fantastické jedničce a dvojce přišla chabá trojka a teď toto. Nějak nechápu, proč je podtitul Apocalipsis. Každý si představí, že je svět zamořen a pár přeživších se snaží zachránit si jejich ubohé životy. Ale tohle jsem nějak nepochopil. Ať už raději žádné pokračování nenatáčí. SCRATCH OMG

Nový komentář