REC 3: Genesis (2012)


Režie: Paco Plaza
Rok výroby: 2012
Délka: 80 min
Země: Španělsko

Hrají:
Leticia Dolera … (Clara)
Diego Martín … (Koldo)
Javier Botet … (Nina Medeiros)
Claire Baschet … (Natalie)
Ismael Martínez … (Rafa)
…a další

 

Clara a Koldo byli právě sezdáni a společně s ostatními svatebčany se přesunou z malého kostela k zámku, kde za okamžik započne bujará veselka. Všichni se příjemně baví, jen Koldův strýček se necítí dobře. Kromě poraněné ruky nedokáže zadržet zvracení, které ovšem ostatní považují za důsledek jeho opilosti. Když se však strýc zanedlouho zřítí z balkónu a následně pokouše svou choť, propukne panika. Během krátké chvíle se totiž rozpoutají krvavá jatka, kdy se lidé začnou napadat a částečně pojídat navzájem. Jako by bylo toto místo zamořeno nějakým zákeřným virem. Jen hrstka šťastlivců a oba novomanželé se stačí ukrýt, ale osud tomu chtěl, aby se v tak těžké chvíli oddělili. Nešťastný Koldo je rozhodnutý stůj co stůj, najít a zachránit svou milovanou, že se pokusí o zoufalou záchrannou akci. Nebude to však nic jednoduchého, protože se bude muset probít přes hromadu posedlých svatebčanů, kteří touží po čerstvém lidském mase.

Když oznámilo režisérské duo Jaume Balagueró a Paco Plaza, že se rozdělí a každý sám natočí další díl mé oblíbené série REC, byl jsem nadržený jako hydrant. Zřejmě jako každý fanda předchozích dvou dílů, jsem očekával, že se konečně dočkám detailnější rozborky, odkud že se vlastně vzal onen démonický virus, který dal šanci vzniknout dvěma velmi dobrým zombie hororům. Jakožto nepříliš velký fanda tohoto žánru přiznávám, že právě REC série společně s Romerovými díly jsou asi tím jediným, co se mi na něm líbí. Bohužel má očekávání byla až příliš velká a já nakonec spokojený vůbec nebyl. Nebo lépe řečeno tak napůl. Už je mi jasné, kdo z režisérů tahal celou dobu za kratší konec a Plaza mně docela zklamal. Místo prequelu jsme měli možnost vidět jakési volné pokračování, jehož dějová linka probíhala současně s prvním dílem. I to bych dokázal překousnout, jenže jakmile se tvůrce vykašlal na to, co zdobilo jeho předešlé díla a na scéně se objevilo cosi zdánlivě připomínající komedii pocítil jsem jakousi pachuť. Nezbývá mi tak nic jiného, než si počkat s čím přijde  Jaume Balagueró.

Ruční kamera (přístroj, díky němuž si získali předešlé díly REC mojí přízeň) tu figurovala snad prvních patnáct-dvacet minut a pak se přešlo ke klasice. Samotný úvod byla jedna velká uspávající nuda, a protože jsem film poprvé viděl v originálním jazyce (a bez titulků), dostala moje španělština docela dost zabrat. Nezáživné dialogy a dle mého názoru špatný výběr herců (do vedlejších rolí) mě nutil přemýšlet o předčasném vypnutí a udělení čistého odpadu. Naštěstí se posléze o něco zlepšilo, ale i tak jde o nejslabší díl.

Ani tentokrát nesmí chybět pořádná dávka akčnosti, kterou od jedničky začali stupňovat. Tentokrát se však do toho všeho přimíchala ještě hutná dávka romantiky a náboženských keců. Co se týká toho prvního, tak tady to bylo ještě v mezích mé přijatelnosti, ale ty duchovní kecy a uvedení zombie do transu si mohl Paco odpustit. Samozřejmě nesmím ani opomenout ony komické prvky, kdy se mělo jednat především o černý humor, ale já se u toho ani jednou nezasmál. Brnění, motorovka a gumovost některých gore efektů ve mně vyvolávali pocit, zda si z toho všeho neudělal Španěl jen obyčejnou prdel. Někdo možná ocení jeho smysl pro odlehčenost a zvrácený humor, ale přesně tohle mi k REC nepasuje.

Asi nejvíc mě iritovala absence hororové atmosféry (teda v některých chvílích jsme se jí skutečně dočkali..), díky čemuž se mockrát nedostavilo ani ono toužebně očekávané napětí. Jak v jedničce, tak i ve dvojce jsem právě onu mrazivost, napětí, ponurost obdivoval nejvíce a společně s oním démonickým virusem jsme to všechno neskutečně žral, ale tady skoro nic z toho nebylo. Ano místy se skutečně přitvrdilo a i krve a gore scén tu bylo dost, ale už to ani co se týče kvality, nebylo ono. Jako plus beru ony odrazy v zrcadle, které místy skutečně dokázali lehce zvednout tep.

Dle čistě mého osobního názoru [REC]³ Génesis moc dobrý není a viděl bych ho na holý průměr. Hlavní problém (nikoliv doménu) vidím v jeho pojetí. Na rozdíl od svých předchůdců, kteří se snažili v divákovi vzbudit hrůzu a byli celí zabalení do ponurého hábu (který mě k nim neskutečně přitahoval), tak tohle beru jako pokus o černou akční komedii, do které přimíchali trochu tohoto hororového nádechu.

Hodnocení5
Samozřejmě i zde se najde několik velice zdařilých scén a ani Leticia Dolera nebyla vůbec špatná, ale jako celek mi to prostě moc nesedlo. Navíc jsem se nic důležitého, co by okořenilo tuto sérii nedozvěděl, takže už se nemůžu dočkat čtyřky.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

 1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:47

  První REC je excelentní, druhý výborný a třetí průměrný. Balagueró ve třetím díle velmi chyběl, jeho přidaná ruka do díla by přidala velkou dávku napětí a sofistikovaného parametru. Bez Balagueróa to nefunguje. I když nemáte rádi první dva díly, zkuste GÉNESIS – obsahuje kouzlo lásky a krvelačného splatteru, bez slitování. Závěr je působivý, ale předvídatelný.

 2. Dextra 24 března 2013 v 19:49

  Já teda u první scény s rytířema skutečně vybuchla smíchy, ale to byl asi jediný moment – jelikož nejen celý film, ale i ty vtipné chytáky byly strašně předvídatelné, a proto jsem se jim smát ani nemohla. Ke konci už to bylo jenom zoufalé přání "ne, prosím, ať neudělá to, co si myslím" – bohužel, nedočkala jsem se. Trochu mě překvapilo, že se nejednalo o prequel, jak se často avizovalo, a znovu mu tady vadilo to samé, co u předešlých dílů – tedy že prvnímu nakaženému trvala proměna sto let, zatímco dalším už jen pár vteřin. Vím, že to vysvětlovali už v jedničce, ale to bylo taky vysvětlení kulhající na obě nohy… Na jednu stranu mi přijde fajn, že si tenhle díl ze sebe i z celé série dělá celkem sympatickou srandu a nebere se tolik vážně, na druhou stranu to je sranda prvoplánová a je to prostě nuda.

 3. jamno 8 srpna 2012 v 07:33

  Pri sledovani tohto podareneho filmu sa treba odosobnit od REC1&REC2 a brat tento diel ako samostatny kus. Najprv som bol velmi ale velmi skepticky, ale vlastne som zistil ze ma REC3 naozaj bavi HAPPY
  REC3 je miestami vtipny, miestami (pomenej) trapny, miestami logicky, miestami nelogicky…. Vsimal som si aj take detaily ako ze chlapik v obleku a brneni, vystresovany do krajnosti nema na xichte ani kvapku potu 😀 pritom paradoxne masky nakazenych/posadnutych boli jedni z najlepsich ake som videl. Obidvaja hlavni hrdinovia to herecky zvladli, akurat tenucka nezna Clara s obrovskou tazkou motorovou pilou a ohana sa nou akoby bola z polystyrenu 😀 …..
  Prostredie bolo vyborne a niektore zabery a ozvucenie neskutocne posobive a pritom take jednoduche – priklad: pohlad Kolda na rozbitu, opustenu svadobnu salu, z balkona, kde este akoby z pozadia vyhrava hudba pre tanecnikov bol vyborny.
  Mam pocit akoby sa vsetci herci na toceni tohto snimku nesmierne zabavali a to je len dobre.
  Davam plnym pravom 70%. Dal by som aj 80% ale tusim tolko som dal 1&2 a tie su predsa ineho kalibru. Netreba sa toho bat, treba si to pozriet.

 4. Trash 7 srpna 2012 v 22:01

  Ale prosimvás! Copak se vám nelíbil BrainDead od Jacksona? Tak se snažte trochu odvázat i tady :c) Že to nic nevysvětluje a nemá děj? No a co? Podle mě spíš má film tu smůlu, že nesplňuje očekávání fanoušků. Jenže mně je právě to sympatické, že režisér kašle na to, jakou by kdo trojku chtěl vidět, ale dělá si to podle sebe. Zombíci mi přišli povedení a i když hororové komedie až na čestné vyjímky nesnáším, tohle mi svým stylem humoru sedlo dokonale… A navíc, je to přeci "Nádherný milostný příběh", jak se dozvídáme už u titulků :c) Pro mě prostě velice povedená zomieromance, nemůžu si pomoct a ani to nezkouším.

 5. upir 1 srpna 2012 v 23:43

  Kdo viděl předchozí dva díly,tak ví,že se mělo jednat o závěrečný díl ve kterém mělo být vše vysvětleno.Ovšem tomu se tak nekoná,na závěr si budeme muset počkat až na jaro 2013,pokud vše půjde,tak jak má.Ale ted se vrátím zpět k tomuto horovému-akčnímu snímku,který bych označil za nejslabší.Vše působí tak lacině až je to k pláči,nebot předešlé dva díly byli nesrovnatelně lepší(kdo neviděl,tak koukněte).Scénář tady "neexistuje" kamera Vás někdy bude sr*t a triky jsou povedené jak které.Prakticky se na film doukoukáte kvůli nevěstě na kterou se bude dobře dívat a budete zvědaví,jak tahle krvavá jatka(svatba) dopadne.Snad ten poslední díl přinese rozzulení celé serie a bude na větší úrovni.

Nový komentář