REC (2007)


Režie: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Rok výroby: 2007
Délka: 85 minut
Země: Španělsko

Hrají:
Manuela Velasco … (Ángela)
Pablo Rosso … (kameraman)
Ferran Terraza … (Manu)
Vicente Gil … (policista)
…a další

 

Televizní reportérka Angela spolu s kameramanem Pablem natáčejí reportáž o noční práci hasičů. Po úvodních pasážích, kde se seznámíme s inventářem hasičské stanice se dostaví chvíle nudy. Není co točit a zdá se, že pokud někdo nezavolá, že mu na stromě uvízla kočka, bude to fiasko. Volný čas si Angela s hasiči krátí nijak překvapivě napínavým basketbalem, který přeruší až hlášení signalizující výjezd. No konečně (pozn. autora). Hasičská jednotka spolu s Angelou a Pablem vyrážejí do terénu. Jejich cílem je dům, kde se v jednom z bytů ozývá křik. Tam nacházejí pomatenou ženu, která ….. zaútočí!

Režiséři Balagueró a Plaza chtějí navázat na reálnou a hutnou atmosféru Záhady Blair Witch, která díky způsobu natáčení kamerou jako dokument vstoupila do dějin novodobého filmu (samozřejmě k tomu pomohlo ono známé – podle skutečné události). Ano, už i v jiných filmech byly nějaké náznaky (jako například film Kanibalové), ale Záhada to dotáhla do jiných měřítek.

Balaguéro a Plaza nejsou v hororu žádní nováčci. V podstatě všechny jejich filmy mají něco společného s tímto žánrem a nebo se mu v podobě thrilleru přibližují. První zmiňovaný režisér si už v Nepřemožitelném zlu a Temnotě pohrával s budováním atmosféry. Tyto filmy byly víceméně kladně přijaty.

REC je celý natáčen jedním z hlavních hrdinů, kameramanem televizní stanice – Pablem. Ten na pokyny Angely nechává svou hračku běžet i v těch nejvypjatějších situacích a tak se nesmíme divit, když uslyšíme sprosté slovo a ani, že uvidíme krvárny – tady bych jen dodal, že na nějaké gore scény jako od Romera můžeme zapomenout, protože film se snáží být realistický a tak se na ně nedíváme z toho nejlepšího úhlu pohledu. Navíc jsme jen odkázáni na postavení kameramana a musí nám někdy postačit jen ten zoom. Společně s hlavními hrdiny se postupně dovídáme, co se vlastně v domě děje. Tady se dostávám asi k největšímu plusu tohoto španělského díla – Atmosféra, která graduje k finiši. Tam jsem (a to přiznám bez debat) měl zatajený dech a čekal jak to dopadne.

Samozřejmě, že i tento film má své mouchy. A hlavně ty logické, ale dají se zakamuflovat za paniku, která v celém domě graduje – šíří se tam nějaká nákaza a východy jsou postupně zabarikádovány policií. Nevyhneme se ani osvědčenému klišé, kdy nám tvůrci podávají jako na zlatém podnose odpovědi, jenž mají sloužit jako střípky k pomyslné mozaice, doplněné až výborným koncem.

Tak či tak se dá říci, že režiserské duo dosáhlo svého a dali tím světu další dobrý horor – v poslední době mě španělské horory příjemně překvapují a nutno dodat, že jsou leckdy lepší než většina novodobých amerických pokusů. A protože je USA asi největším distributorem remaků, tak je už na cestě předělávka REC, s názvem Quarantine. Sám jsem zvědav jak film uspěje. První ukázky z traileru jsou skoro stejné jako v REC a po pravdě – nejsem si jist jestli tohle chci vidět po americku!

Herecké výkony končí někde v přízemí budovy a nejsou tím hlavním lákadlem. Ale věřím, že s nimi budete nakonec spokojeni, aspoň tak jako já. Občas jsem byl příjemně vylekán nějakou nečekanou baf scénou. A proto vám doporučuji, abyste si to vychutnali pěkně v noci za úplné tmy.

Hodnocení9
Celkově vzato je to škoda, že tento film přišel ve stejnou dobu jako Cloverfield a Diary of the Dead, protože tyto filmy budou spolu často srovnávány a některý z nich na tom prostě tratí. Ač nerad, musím přiznat, že Romerova novinka u mě tento boj s REC prohrává.
90%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

34 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:46

  Zapomeňte na noční sex, tohle vám vyvolá hororový orgasmus. Španělští tvůrci připravili horor (dvacetiletí) při kterém zamrazí. Atmosféra, tísnivost strachu, napětí, kdy divák nezavře čelist a každou chvíli se ohlíží za své záda. Všechno je v intenzivním napětí a v horkokrevném tempu, že nestíhám rukama zakrývat oči. Žádné kulisy jen reálné prostory domu, kdy na diváka (na každém kroku) čeká smrt. Španělé Balagueró a Plaza jsou ďáblové. Vítejte v pekle.

 2. nakiniki 1 ledna 2011 v 12:36

  to snenat3: vlastně se ti ten film musel podobat na Quarantine, pretože film Quarantine se pokusil být remakem RECu  Nutno dodat, že tento americký snímek nám nepriniesol nič prínosné… Teda nič, čo by mohlo tomuto španielskému zázraku konkurovat… REC je skvelý film, kiežby sa takých točilo viac…

 3. Frenk 6 března 2010 v 13:58

  Slušná porce atmosféry, tedy hlavně v závěru, na začátku jsem se trochu nudil. I když si REC leccos půjčuje, myslím si, že vyloženě nemůže zklamat žádného hororového fanouška. Španělé překvapili hororem, který má grády a řemeslně mu nelze nic vyčíst. Zážitek mi akorát ubíral špatný český dabing. 70 % s přáním o stejně kvalitní, ne-li kvalitnější dvojku, bez zbytečných keců a rozhovorů kolem. 

 4. snenat3 9 ledna 2010 v 01:08

  Velmi dobry a sikovny filmik aj ked sa mi dost podobal na Quarantine predsa to bolo lepsie asi o 10% hlavne ten koniec bol dost napinavy  a velka poklona tej reporterke ze trafila tak rychlo kluc do dveri  ja som sa bal za nu film super napinavy rychly strasidelny este keby s tou kamerou nechodil jak blazon inac 85%

 5. ulbra 17 prosince 2008 v 08:01

   Realisticka kamera a jeden z nej zombie hororu.Kdo nevidel ,povinne musi videt.Svoji realistickou kamerou ,dokaze film vtahnout do deje.Nejaky ten experiment kterym umyslne nakazi najemniky jednoho domu.Diky nemocnemu psovi se vlada dozvi o pruseru a uzamknutim se snazi zabranit rozsireni viru.Nanestesti pro mladou a moooc peknou reporteku ,a nastesti pro nas je reporterka uzamknuta v dome sprolecne se zombie.A krvava reportaz i o jeji zive smrti muze zacit.Diky nejasnemu konci filmu , doufam ze prezije a reportaz bude pokracovat stejne povedene i dvojkou REC.Za me 90% , 90% jen proto ze to neni lepsi film jak Noc ozivlych mrtvol , jak z roku 1968 tak stejne jak z roku 1990.

Nový komentář