REC 2 (2009)


Režie: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Rok výroby: 2009
Délka: 85 min
Země: Španělsko

Hrají:
Jonathan Mellor … (Owen)
Pablo Rosso … (Rosso, kameraman)
Claudia Font … (Jennifer)
Ferran Tarraza … (Manu)
Manuela Velasco … (Angela Vidal)
…a další

 

Divácká přízeň prvního REC nenechala Balaguera ani Plazu chladnými. Tento zasloužený úspěch v sobě zahrnoval několik festivalových ocenění a hlavně ukázal světu, konkrétně Americe, že se současnou evropskou tvorbou se v tomto žánru musí počítat. Pravda, Američani si to vyložili po svém a pokusili se natočit něco podobného, konkrétně stejného (Quarantine), ale možná i právě díky tomu ještě více upozornili na španělský originál z roku 2007, kterému se pochopitelně nechtělo zůstat jen u jednoho dílu, a tak pokračuje přímo tam, kde začínaly závěrečné titulky.

 

Jisté je tedy jedno. Bez znalostí předchozích se horko těžko divák vcítí do nového dění. Proto jen krátce. Poté, co jsou televizní reportérka Angela spolu s kameramanem, hasiči a několika dalšími lidmi, očitými svědky propukající infekce neznámého viru v jednom z barcelonských činžáků, dochází k patové situaci: dům je pod hrozbou nákazy zabarikádován policií, není kam utéct a osudy hlavních hrdinů jsou rázem odečítány smrtící rovnicí nakažených jedinců. …pokračování příště… Hrůzné události pod rouškou tajemství nedají spát nikomu, natož lidem majících v této nenadálé situaci namočeny prsty. Ke slovu se tímto dostává “vyslanec Vatikánu” Owen a střelnými zbraněmi vyzbrojená jednotka S.W.A.T…. No zkrátka a dobře, týmový deathmatch může začít.

S konstatováním, že Balagueró a Plaza dávno vyložili svoje karty na stůl a teď už je jen podbízivě obracejí v rytmu zažitých pravidel dvojek, dávají snímku pouze větší akčnost. To vše na úkor tísnivého pocitu, že jste mezi nakaženými prostě v háji. Takže stupňující se atmosféra z jedničky, kdy byl divák vtahován do středu dění, až z toho na konci málem zapomněl dýchat, tady už bohužel nefrčí. Raději se totiž střílí na všechny strany, aby nebyly pochyby o obrovské síle jednotky těžkooděnců … alespoň teda do té doby, než jí dojdou náboje nebo na ni nevyskočí zpoza rohu něco, co se nechová zrovna přátelsky.

Dvojice režisérů má svůj podíl i na scénáři a vědoma si důležitosti zachování návaznosti, neopomněla na postavy divákovi již známé (byť přední role nezaujímají, dají na sebe nejedenkrát vzpomenout v logicky vyústěných štěcích) ani na krví zabarvené chodby domu z minula, které pak výborně dopomáhají spojit dva filmy v jeden velký celek. Hlavní dějová linie se soustředí především na objasnění onoho neznámého viru a nalezení kýžené protilátky. Ano, ta opravdu existuje a má navíc zásadní roli ve změně subžánru, s jakou REC2 dává poslední sbohem rychlým zombiem. Naštěstí zůstalo torzo původního dojmu, v němž šlo zejména o záchranu vlastních zadků za neustálého chodu kamery jednoho ze zúčastněných.

V tomto směru je kamera nevyvážená. Někdy až nebývale klidně mapuje probíhající děj (tolik se netřepe) v kontrastu s tím, že poměrně slušně kazí požitek, když zabírá jen zmateně se pohybující stíny či boty či jiné rušivé elementy, jejichž smysl je jediný – navodit pocit reality. Ze stejného důvodu nejsou gore efekty podrobeny nejlepšímu možnému detailu. Nejpodstatnější novinku zastupují minikamery na helmách ozbrojenců – jejich zapnutí, zpravidla mimo možnosti pohledu hlavní kamery, líbivě přináší efekt herní 3D akce… zvlášť, když proti vám nečekaně vyběhne zkrvavená zrůda a vy do ní s radostí vysypete půlku zásobníku. Mimochodem kameraman je opět Pablo Rosso (to je ten chlápek z jedničky, co měl všechno točit), jenž většinu času zastává roli člena zásahové jednotky. Je tedy nasnadě počítat s tím, že občas vypomůže svým parťákům a položí svou hračku na zem. V záři oslepujícího světla před ním pobíhají účelově (čti mnohdy nelogicky) se vyskytující zrůdy a herecky neherecké postavy, k nimž si divák bohužel nedokáže vytvořit žádný soucítěníhodný vztah, aby jim jejich smrt buď nepřál anebo to jednoduše nestihne z důvodu scénáristické “vychytralosti”, že lepší je zabít dříve ty sympaticky kladné.

Ale jestli tohle všechno stačí na uspokojení větší masy lidí, to si nejsem zdaleka jist. REC2 stojí každopádně za zhlédnutí, protože je to zajímavě uchopené pokračování, které se na jednu stranu soustavně vykrádá v lekajících scénách, útocích nakažených, handcamovém zpracování apod., ale na stranu druhou se i neotřele rozvíjí v prozrazení podstaty a účinku viru. S originalitou si však příliš netyká a hororový fanoušek, znalý Balagueróvu tvorbu, stoprocentně najde nápadnou podobnost s (!!spoiler!!) Temnotou anebo jiným kultovním milníkem svého žánru – (!!spoiler!!) Exorcistou .

Problém nastává s výsledným hodnocením. Jak se k němu vůbec stavět? Má ho divák provádět na základě porovnávání s jedničkou anebo s celkovými zážitky z obou dílů udělat jeden průměr pro celou sérii, jak ostatně i děj nabádá?

Hodnocení6
S ohledem na samostatný přínos hororovému žánru a se smutným prozřením, že dvojka je pouze slabý odvar atmosférické jedničky, dávám nekompromisních 60% (pro akční přívržence klidně i dvacet navíc)... pokud bych hodnotil sérii, průměrem bych se sice dostal na hranici okolo 75%, ale má to smysl, když už tvůrci plánují pokračování?
60%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

35 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. cepin 29 ledna 2015 v 10:43

  5% za facku hasiče pubertálnímu zmrdovi, 5% za přehození na kameru právě puberťáků (30 minut přemýšlím, jestli je správný takhle rozpůlit budovanou atmosféru, ale asi je, když nad tím musím 30 minut bádat 😉 ) a 60% za film. Nadprůměr, ale zas tak strašidlácký to nebylo. Ale je fakt, že jsem měl na klíně vrnící kočku, tak to třeba vsála.

 2. spilla 6 října 2013 v 22:20

  po shlédnutí v noci v originálním jazyce se sluchátkama a bez předešlého prvního dílu musím konstatovat….že ta amtosféra tady funguje na jedničku…..těžko říct…zda je první díl lepší nebo horší….ale tohle je opravdu brutalní adrenalinová jízda….je pravda…že už sice víme…co nás čeká….ale tím spíš hůř……bloudit v tom domě se podobá jedné z nejhorších nočních můr….když nerozebírám každej detail, nesrovnávám každou scénu s prvním dílem a beru film jako samostatnej celek…tak opravdu musím říct, že je to jeden z nejlepších hororů…co jsem měl možnost vidět……skutečně jsem chvílemi až strácel dech…… HAPPY HAPPY HAPPY

 3. jamno 4 srpna 2012 v 19:51

  Z mojej strany absolutna spokojnost, ktoru som vyjadril svojim hodnotenim. Priznavam, ze aj mne trosicku prekazalo to religiozne pozadie, ale zasa na druhu stranu odsunutie teorie virusu a nasadenie demonickej podstaty "nakazy" umoznilo tvorcom vlozit do filmu nove odovodnitelne prvky. A musim skonstatovat, ze to zvladli na vybornu. Len namatkovo spomeniem triumfalny navrat zlaticka Angely. Popravde som od zaciatku v kutiku duse ocakaval, kedy konecne sa tato vyznamna postava objavi. Postavy 3 pubertiakov boli otravne, prial som im rychly koniec, ale tym nemyslim herecky. Tie decka to herecky zvladli na vybornu! Len im v scenari bola prisudena uloha otravnych…..blabla nebude prezradzat 😀
  Teraz ma ocakava REC3 na ktory som si precital recenziu, ale uz teraz sa nanho divam skepticky. Radsej by som bol za taky REC3, ktory by aspon ako tak pokracoval v slapajach 1+2.
  Cize suma summarum: 80%, bravo a len tak dalej HAPPY

 4. Dextra 16 června 2011 v 16:55

   Po dlouhé předlouhé době jsem se dokopala pustit si nějaký horor, Rec mi všichni doporučovali i s druhým dílem… Jednička mě nepopsatelně nadchla, dvojka to zase naprosto všechno zazdila. Naprostý souhlas s M3rl1n. Nevím, jestli vůbec dávat šanci trojce, jediný, co mě do ní zatím zajímá, je, jestli si konečně najdou jinýho kameramana.

 5. Bajunka_p 3 září 2010 v 15:37

  připadá mi, že dvojka byla o něčem jiným… už se do toho zapojilo cosi s náboženstvím a podobný blbiny. Jako nic proti tomu nemám, jenže jedničce by se dalo i věřit…prostě mutace kvůli nějakýmu viru je reálnější než třepetání misky s krví, nad kterou podržím kříž škoda… ale jinak pohodovej film se zajímavým koncem, se kterým by se dalo samozřejmě ještě pracovat, kdyby se uvažovalo o dalším díle…

 6. M3rl1n 17 srpna 2010 v 22:51

   Totální likvidace jedničky… člověk sice zjistí, co se nakonec stalo se všemi “hrdiny” z prvního dílu, ale nestálo to za to… lepší to po jedničce utnout s tím, že jsou všichni mrtví kvůli nějakému viru, motat do toho náboženství a satana bylo asi tak to nejhorší, co mohli udělat, hrůza:(

 7. Frenk 21 března 2010 v 13:57

  Hodnotím stejně jako jedničku. Líbilo se mi, že se šlo hned na věc a navíc s pořádnými zbraněmi, nicméně hororová atmosféra trošku zadrhávala a už mě to přišlo i trošku nudné. Nicméně oceňuji práci obou režisérů, kteří zkrátka museli zvolit jiný styl a poradili si s tím velmi dobře. A už se dokonce těším i na trojku, která by mohla opustit už okoukané interiéry a nasolit hustou apokalypsu… a to říkám jako divák, který nepovažuje REC ani REC 2 za něco mimořádně vyjímečného, ale za nadprůměrné horory na hranici dnešních možností aneb jak ještě vytvořit něco, co překvapí horrorfandy.    

 8. Jino 6 března 2010 v 09:00

  Ale pánové, pánové. O co se tady snažíte ? Já Vám to Vaše hodnocení neberu, dokonce jsem rád, že se Vám Rec2 líbil… Jen si myslím, že z Vaší strany by bylo potřeba zachovat trochu té ohleduplnosti a brát v potaz to, že kdekomu se ten film prostě zase tak líbit nemusí – těch faktorů je hodně (např.: divácký vkus – jestli se mu líbí atmosférické horory či akčnější horory a v neposlední řadě také to, co samotnému divákovi přinesla jednička a co mu přinesla/vzala dvojka). Plně rozumím těm, a jejich hodnocení jim v žádném případě neberu, kteří
  dvojku hodnotí třeba i 30% nebo 20%.

  Myslím si, že jsem to i docela dobře zdůvodnil v celé recenzi, proč jsem nakonec hodnotil, tak jak jsem hodnotil. Takže jakési přesvědčování o tom, abych si to pustil bez titulek a ze sluchátkama, není rozhodně na místě…. 

 9. Jino 4 března 2010 v 13:47

  No protože pokud subjetivne neco hodnotis, hodnotis podle toho jak se ti ten film libil, nemusis se zamyslet nad objektivitou samostatného filmu, protože to co se líbí tobě, nemusí se líbit druhým – v tom je ta volnost… Já REC2 vidím jinak – v mnohém nepřekvapí – vykrádá se, postrádá hutnou atmosféru (místo toho je víc akční) a jediné co nabízí je hlavní dějová linie, z nichž mnoho originality taky nečpí. Prostě se mi tolik nelíbil jako jednička, ale hodnocení by si to zasloužilo možná jedno společné, ale jak jsem napsal, bez trojky do toho prostě nejdu.

 10. Jino 4 března 2010 v 13:12

  Díky pánové.  No takhle … Abych to upřesnil … těch 60% je z pohledu samostatného filmu , hodnotit by si to zasloužilo jako celek (což je těch 75%) a mozna by si to zaslouzilo byt i v jedné recenzi, jenže bez trojky do toho nejdu, protože to nechci případně nadhodnotit anebo podhodnotit…taky nebudu např. Rose Red od Kinga hodnotit po dvou častech, ale až uvidím všechny.

  Jinak si myslím že je to o alespoň o třídu horší v atmosféře…

  Ps. REC2 jsem viděl dvakrat, na jeden zátah nikdy nerecenzuju

 11. Solo 4 března 2010 v 07:23

   Jino, Jino. Tak dlouho jsem se těšil až tohle někdo zrecenzuje, lépe řečeno ty a co to nevidím. Recenze super jako vždy, ale slabých 60% Pusť si to ještě jednou bez titulek které odváděli tvou pozornost od filmuREC 2 je sice o trochu horší než jeho předchůdce, ale rozhodně ne o celou jednu hororovou třídu. Pusťte si to v originálním znění pěkně po půlnoci, sluchátka na uši všude tma a zaručeně se vám ten film bude líbit víc než Jinovi.

Nový komentář