Reaping, The (2007)


Režie: Stephen Hopkins
Rok výroby: 2007
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Hilary Swank … (Katherine Winter)
David Morrissey … (Doug)
Idris Elba … (Ben)
AnnaSophia Robb … (Loren McConnell)
Stephen Rea … (Father Costigan)
William Ragsdale … (Sheriff Cade)
John McConnell … (Brooks)
…a další

 

Katherine Winter (Hilary Swank) je profesorka kdesi na univerzitě a jezdí po světě k různým zázrakům a pomocí vědeckých metod se snaží vyvrátit jejich božskou podstatu a vysvětlit je logicky, což se jí v deseti případech z deseti podaří. I ona dříve věřila v Boha, ale okolnosti v její minulosti, kdy se jako misionářka v Sudánu snažila pomoci hladovějícím, jí donutili Boha se zříci a snažit se vyvrátit zázraky. Profesorka je oslovena člověkem, který za ní přijel z malého městečka Haven. Požádal ji, aby jela s ním a pokusila se vysvětlit záhadu, při níž se u nich v řece proměnila voda na krev. Nevěřící profesorka nejdříve váhá, ale posléze se do Havenu i se svým asistentem rozjede, aby věcem přišla na kloub, s pevným odhodláním vyvrátit jakýkoliv zázrak. Městečko Haven je jako tisíce jiných amerických městeček, kde kojoti dávají dobrou noc.

Profesorka se od místních obyvatel dozví, že krvavou řeku má nejspíš na svědomí malá holčička ze sousedství, která má nejspíše na svědomí i smrt svého bratra. Jenže krev v řece je jen první z devíti božích ran, které postupně postihnou městečko Haven a profesorka bude muset ač nerada přiznat, že je nedokáže vědecky vysvětlit. A co víc? Zjistí, že obyvatelé města nejsou jen tak obyčejní chovatelé dobytka, za které je měla při svém příjezdu, protože pravda, je mnohem hrůznější, než si dokázala vůbec představit…..

Musím přiznat, že horory, ve kterých se míchá dobro se zlem, zastoupení satanem a bohem mám rád. V tomto filmu neuvidíme ani jednoho, jen jejich síly bojující o vládu na zemi. Bůh se ukáže jen pomocí svých božích ran, které jsou ovšem hlavním tahákem celého filmu a boxerka Hilary Swank se zde opět představuje v roli emancipované ženy, která – ač postižena rodinnou tragédii – sále pokračuje nezlomena ve svém poslání vyvracet zázraky.

 

Hodnocení9
Nečekejte lekačky, nečekejte krev nebo znetvořené lidi, i když pár se jich najde. Čekejte inteligentní podívanou, čekejte napínavý příběh, který vás nepustí od začátku do konce, čekejte dobrý scénář a velkolepé finále, prostě čekejte velmi dobrý a kvalitní film, kterých je poslední dobou velmi, ale velmi málo...
90%

Sdílejte článek

 1. Profilový obrázek
  Frenk 24 ledna 2013 v 08:43

  O extra inteligentní podívané bych moc nemluvil, ale rozhodně nechápu všeobecnou nespokojenost s tímhle hororem. Jistě, logika dostává sem tam na prdel, scénáristická hra je docela průhledná, není to příliš děsivé a vše je děláno tak říkajíc na efekt, ALE… i přesto mě Krvavá sklizeň uchopila a nabídla (či se aspoň snažila nabídnout) nějakou originalitu a ne jen Kruh verze 1156. Navíc audiovizuálně jde o špičku. 65 % proto nakonec zaokrouhlím nahoru a filmu dám možná ještě jednu šanci, což se mi stává málokdy.

 2. Profilový obrázek
  Eraserhead 27 dubna 2010 v 12:10

   Podobnou tématiku ve filmech mám rád, i když mě na ní paradoxně sere takové to “jak padlý věřící zpět k bohu přišel”, ale vypustím/překousnu/přehlédnu-li tohle, zpravidla mě tato tématika zahltí několika dobrými zápletkami a triky. Čekal jsem to horší, nakonec jsem byl mile překvapen. Hodně se mi líbila zápletka, která zprvu hodně kličkuje (čímž vám připomene několik podobných filmů, mě napadl např. klasický Kruh), ale nakonec z toho vyjde poměrně originálně pro mě nečekaným zvratem (konečně zase jednou nepředvídatelný závěr). Vážným problémem při sledování bylo, že film vždycky docela zaujme dobře budovanou atmosférou/scénou a pak přijde nějaká sekvence (flashback, duchařská střihová sekvence), která to všechno zase srazí k zemi a začíná se znovu. Hilary se ukazuje být výbornou herečkou i ve slabších filmech, AnnaSophia moc prostoru nedostala, takže skoro nic nepředvedla. Podtrženo sečteno, mile překvapivý film, s dobrou tématikou a zápletkou, na který se určitě ještě podívám. 

 3. Profilový obrázek
  Solo 4 dubna 2010 v 13:04

  Filmy s podobnou tématikou mám docela rád, přestože nejsem věřící.
  Začátek mi připomínal spíše nejakou detektivku s náboženským podtextem,
  ale postupem času se to docela rozjelo. Hlavně po příjezdu Hilary a 
  jejího parťáka ke krvavé řece. Padající žáby a útočící býk jsou asi tím
  nejlepším co je zde možné vidět. Bohužel ke konci filmu se dobrý námět
  zvrhl v menší klišé. Digitální roj kobylek i komiksový ohnivý déšť z 
  nebes mi přišli docela k smíchu. Vlastně poslední čtvrhodina
  znehodnotila dosavadní děj a výrazně snížila mé hodnocení. V mých očí je
  tak Krvavá sklizeň jen lepším průměrem, který měl pomalý rozjezd,
  svižný prostředek a tragický konec.60%

 4. Profilový obrázek
  Sirid 1 března 2009 v 09:18

   Kdyby se to melo merit pode krve, Koxo, tak te tam byla plna reka (a nepomohlo to). Me to prijde pekny, mam moc rad, kdyz hororovost vychazi z bible, knihy, ktera lezi snad v kazdem knihkupectvi. Jenom proste fakt, ze neco nazves horor, posles hlavniho hrdinu do Havenu a nechas ho divaky presvedcovat, ze o horor nejde, moc lidi asi nezaujme… 70%

 5. Profilový obrázek
  Koxo 2 ledna 2008 v 12:24

  No ja neviem, už ste asi moc prepozeraní, alebo rozmaznaní. Ja so Sharkovou recenziou plne súhlasím a musím povedať že ma ten film celkom zaujal, hoci som mu spočiatku kvôli divnému obalu a pokecu nedôveroval a radil ho do inej kategórie… Skúste si ho pozrieť v pohode,  bez predsudkov a bez vplyvu názorov iných recenzentov. Určite to nie je žiadne béčko a minimálne nejakých 85 si zaslúži. Veď predsa nejde vždy len o množstvo krvi, surovej brutality, priblblých zombíkov, urezaných hláv, nôh, rúk a “vyhřezlých střev” (krásny v slovenčine nenapodobiteľný výraz) ale aj o celkovú atmosféru a tú tento film má…

 6. Profilový obrázek
  Evangelline 16 listopadu 2007 v 17:35

   ten film byl tak zajímavý že po shlédnutí jsem si ho pustila ještě jednou jelikož jsem také křestanka tak se mi ten motiv toho filmu velice líbil taky musím souhlasit s tím constantinem, že je moc pěkný protože mě hodně baví tyhle filmy na motiv boha a něco co se týká s bohem a také musím uznat že i purpurové řeky II.jsou moc hezké tak se na ně podívejte jestli se vám bude chtít a já rozhodně tomuhle filmu dávám 1000% stojí to za to moc se mi líbila ta zakrvácená řeka a jak potom zjistili že je to skutečně krev a jak se báli té holčičky,která to všechno ovládala tak to bylo bomba a ta sekta to všechno bylo tak krásné,že sem ještě o tom tak 2 hodiny přemýšlela co jsem to shlédla jistě si ten film někde pučte nebo jestli ho máte doma tak se na něj určitě koukněte stojí to za to tak pááá dávám tomu filmu palce nahoru!!!!!!!!!!!

 7. Profilový obrázek
  Shark 9 srpna 2007 v 17:11

  mno frenku, každá nrecenze je především subjektivní pocit recenzenta, už dlouho mě žádnej film tak nezaujmul, možná je to tím, že se o tyhle témata zajímám hlouběji, pokud vezmu jako příklad třeba nějakou tvojí recenzi, tak třeba Doom by ode mně dostal tak možná 30 procent, ale je to zas jen můj názor, protože tobě se prostě líbil a tak je to v pořádku. 

Nový komentář