Rabid (1977)


Režie: David Cronenberg
Rok výroby: 1977
Délka:
91 min
Země:
Kanada

Hrají:
Marilyn Chambers … (Rose)
Frank Moore … (Hart Read)
Joe Silver … (Murray Cypher)
Howard Ryshpan … (Dr. Dan Keloid)
Patricia Gage … (Dr. Roxanne Keloid)
Susan Roman … (Mindy Kent)
… a další

 

Jednoho ospalého dne dojde poblíž Keloidovy kliniky k nehodě motocyklu. Řidič Hart je v pořádku, ale jeho dívka Rose zůstává pod hořícím vrakem. Hrozí jí smrt, jedinou nadějí je experimentální operace, při niž jí Dr. Keloid voperuje umělý implantát. Rose zůstává v komatu, ale žije. A to dokonce víc, než se lidem okolo ní zdá. Pravidelně totiž vyráží na lov. Netradiční chirurgický zákrok jí v těle zařídil změnu, po které se z ní stává něco jako upírka. Ale tím problém teprve začíná. Dívka se vydává do Montrealu za Hartem, ovšem cestou za sebou nechává smrtelně nakažené oběti, které strašlivou nemoc šíří dál. Epidemie neznámého původu ochromuje zdejší život.

Jedno z prvních a méně známých děl Davida Croneberga, přestože patří k těm, které z něho udělaly kultovního umělce. Zde si vzal na mušku netradiční zpracování upírského tématu, což prolnul se svými později charakteristickými motivy. Naleznete zde tedy odkaz na krkolomný lékařský experiment, v jehož důsledku dochází k fyzické deformaci. Jejím vlivem se mění i psychická stránka postižených, což ústí v odcizení nejen před širokou veřejností, ale i před zrcadlem vlastní duše. Samozřejmě k tomu všemu nechybí scény, které se nebojí ukázat i to, co byste si raději chtěli jen domyslet. Vizuální zpracování projevů nákazy, jevící se bezprostředně a realisticky, na chuti k jídlu  zrovna dvakrát nepřidá.

Největším kladem snímku je samozřejmě Cronenbergovsky vyladěná atmosféra. Je plná beznaděje a pesimismu. Ani občasný náběh na romantiku nemá nejmenší šanci na trvalejší projev a tím i případné optimistické světýlko. Když se objeví jako jiskřička rodícího se uvolnění, je tvrdě rozmetána na kusy. Své k tomu říká i šedivý obraz, je ovšem otázkou, nakolik je tato barevná složka závislá na době vzniku filmu a použitém filmařském materiálu. Suď jak suď, výsledkem je velmi nepříjemný pocit, který se ve tváři sráží ve smutný škleb zvláště s rostoucím počtem nakažených a jejich nemilosrdnou likvidací. V této fázi snímku si divák uvědomuje, jak je snadné zastavit rozběhnutý motor zvaný společnost a jak snadno se v nastalém chaosu mění lidský život v pouhé nic, přítěž hodnou tak maximálně do popelářského vozu, aniž by se nad ní kdokoli pozastavil. Nehledě na po této stránce maximálně vygradovaný závěr. Není od věci zde zmínit možnost, že Rabid může v divákovi evokovat snímky, v nichž se vládou nad světem zmocnily miliony zombie.

Naprostou samozřejmostí je pro Cronenberga kvalitní výběr herců. Objevuje se tu v jedné z vedlejších rolí známá tvář z již předchozího snímku, což se v pozdějších dílech stává zřídkakdy. Pro hlavní roli byla vybrána skutečně žena na slovo vzatá. Nejenže zvládla lechtivé scény, což ostatně nebylo její domovské branži cizí, ale rovněž vzhledově dokázala přesvědčit tak, že se divák těm nebožákům, kteří se od nich nechali svést, ani nediví. Zbývá zmínit, že na tomto filmu s Cronenbergem ještě nespolupracoval skladatel Howard Shore.

 

Hodnocení8
Rabid je co do námětu bravurně zkombinovaná upířina se základem lékařské vědy a odkazem na pozdější filmy se zombie tematikou. Je to atmosféricky velmi deprimující záležitost bez špetky pozitivního odkazu. Milovníky klasického Cronenberga jistě potěší (stejně jako tehdy kritiky), ty ostatní utvrdí v přesvědčení, že ten pán je tak trochu zvláštní. I přes velké nadšení z filmu musím v hodnocení zůstat značně při zemi.
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 14 srpna 2011 v 19:36

  Pornoherečka Marilyn Chambers byla v té době
  vážně k sežrání. Ani není divu, že dokázala Cronenberga okouzlit a ten jí
  dal šanci. Příznivci tohoto lechtivého žánru se tak po tomto snímku dočkali i
  druhé stránky jejího všestranného talentu. Docela zajímavý nápad se šířením „vztekliny“
  mě rozhodně zaujal. Mix upířiny a zombie žánru u mě fungoval především díky
  slušné atmosféře, která nám místy nabídla opravdu velkou porci napětí a akce.
  Občas se zde sice objevily i nudnější pasáže, ale nad těmi se dá mávnout rukou.
  Režisérova dávka zvrhlosti a „geniality“ rozhodně nenechá diváky usnout na
  vavřínech.

Nový komentář