Python (2000)


Český název: Python
Režie: Richard Clabaugh
Rok výroby: 2000
Délka: 99 min
Země: USA

Hrají:
Frayne Rosanoff … (John Cooper)
William Zabka … ( Greg Larson)
Dana Barron … ( Kristin)
Sara Mornell … ( Theresa)
Robert Englund … ( Dr. Anton Rudolph)
…a další

 

První záběr filmu je na dopravní letadlo, které veze neznámý náklad. Bedna ve skladovacích prostorech se začne hýbat a zvědavost posádky jim nedá, aby se podívali, co je uvnitř. Než si stačí uvědomit svou chybu je po nich. Poté letadlo havaruje do lesa blízko města Ruby. Ve městě se seznamujeme s hlavními aktéry tohoto filmu. John je profesionální cyklista, který ovšem momentálně pracuje v továrně s chemickým odpadem a kyselinami, kterou vlastní se svým bratrem. Při společné koupeli s přáteli v řece je navštíví zástupce šerifa Greg, který nemůže Johna ani vystát. Přebral mu totiž těsně před svatbou dívku jménem Kristin. Obviní Johna z vraždy místní dívky, kterou našli se zbytky stanu úplně rozleptanou a jediné kyseliny široko daleko jsou u něj ve fabrice. Po té následují další zvláštní úmrtí, při kterých jsou nalezeny vždy jen rozleptané mrtvoly. Nikdo z nich netuší, že za vším stojí obří geneticky upravený had, téměř nezničitelný nástroj k zabíjení…

Zřejmě nevíce doplatil Python na to, že se na postu režiséra objevil zelenáč Richard Clabaugh. Tento chlapík si byl však vědom toho, že film i samotný scénář mají dost slabin a tak to pojal dosti odlehčeným stylem. Vlastně z toho vytvořil (no možná to bylo nechtěně) hororovou komedii, plnou nelogičností, leč přesto zábavnou. Většina diváků Pythona odstřelila odpadním hodnocením, ale vzhledem k tomu že jsem už viděl dost hororových filmů s hady( které byly mnohdy mnohem větší katastrofa), tak musím říct, že si zaslouží klidně i průměrné hodnocení.

Monster/animal filmy natočené pro televizní účely většinou neoplývají zrovna nejlepšími vizuálními efekty a u filmů s hady to platí dvojnásob. Ani tento kousek není žádnou výjimkou a digitální had u diváků moc neuspěl. Jeho pohyby jsou moc přeumělkované a do opravdového hada mají daleko. Nicméně mne u tohoto geneticky upraveného hada zaujala tvůrčí myšlenka v podobě propojení vlastností hned několika druhů najednou. Na rozdíl od svých přerostlých bratříčků (kupříkladu od společnosti Asylum) má totiž hned několik možností jak své oběti zabít. I když pravda to s kyselinou bylo hodně přehnané a umělé kostry z kabinetu nikoho nevyděsí.

Asi nejznámější tváří, která se tu objevila, byla ta Roberta Englunda. Tohoto chlapíka asi netřeba moc představovat. Trošku mne mrzelo, že tu nedostal moc prostoru, ale i tak podal solidní výkon. Přiznám se však, že jsem jej v prvním okamžiku vůbec nepoznal. Dalším v pořadí je „hvězda” céčkových hororů Casper Van Dien, který s tím knírkem vypadal jako d***l. Za nejlepší postavu však považuji zástupce šerifa, který byl totální trotl a vypouštěl jednu suchou hlášku za druhou.

Celý snímek zdobí totální přehnanost, kterou spousta diváků nemůže u podobných filmů překousnout. Většinou však bývá pravdou, že právě tyto neduhy bývají tím nejlepším na celém filmu. Tady to však fungovalo tak napůl. Samotná atmosféra moc napětí nenabízela, ale našlo se tu několik světlejších okamžiků.

Hodnocení6
Bohužel vyskytlo se tu i několik do očí bijících blbostí, které už přežvýká jen málokdo (typu vraždy v garáži - realitní agent sejde do garáže, skoro 20 metrový had je schovaný za malou hromádkou krabic, atd.). Oproti druhému dílu lze však jedničku považovat za „umělecký počin".
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Prasoid 31 března 2008 v 09:49

    Jakmile vidím jakékoli digitální monstrum, ihned přemýšlím, že film vypnu. Zvláště, je-li v něm množství do očí bijících logických chyb, jež se v tomto případě týkají variabilní velikosti hada. Pythona jsem dokoukal jen kvůli tomu, že jsem chctěl vidět, jak skončí Englund. Jinak raději nehodnotím, protože opakuji, že z digi-efektů jsem pokaždé příšerně otráven.

  2. Frenk 31 března 2008 v 09:32

    Tak tupý film jsem už dlouho neviděl. Triky mizerné, většina postav mizerná, nejjednodušší příběh bez špetky nápadu. Zmíněné scény, kdy se 20metrový had schová za hromádku krabic působí směšně. Python je samozřejmě šíleně digitální a zřejmě v rámci nižšího rozpočtu je často vidět jen určitá jeho část (při závěrečné likvidaci např. ocas). Tento film byl pro mne absolutní ztrátou času. Překvapí účast dvou známých jmen, ale to je tak všechno. 20 %

Nový komentář