Purge: Anarchy, The (2014)


Český název: Očista: Anarchie
Scénář a režie: James DeMonaco
Rok výroby: 2014
Délka: 103 min
Země: USA / Francie

Hrají:
Frank Grillo … (Seržant)
Carmen Ejogo … (Eva Sanchez)
Zach Gilford … (Shane)
Kiele Sanchez … (Liz)
Zoë Soul … (Cali)
…a další

 

Zatímco první Očista (2013) byla skromnou „home invasion“, její pokračování nás hází přímo do ulic plných magorů. Tento posun ve vyprávění má dvě strany mince. Mohu ocenit snahu tvůrců, kteří evidentně nechtějí jen kopírovat námět jedničky, ale naopak její motivy podstatně rozšiřují a prohlubují. Bohužel to znamená i ztrátu hororové atmosféry, kterou ve dvojce nahradili vystřílené náboje.

Už tu nemáme rodinu, s níž bychom se mohli alespoň trochu sžít a posléze jim fandit, ale partu nesympatických tváří. Tyto náhodně se střetnuvší charaktery se drží pospolu ve městě, kde vypukla skutečná anarchie. Jejich cesta je doslova prošpikovaná šokujícími zvraty, které však v nemalé míře působí vyloženě směšně. Stejně tak jako celá nosná a rádoby satirická myšlenka, ale to už víme z filmu prvního.

Ani v rovině béčkové akční exhibice nenabízí Očista 2 nic extra. Hlavní hrdinové prostě monotónně prchají před magory, většinou mají kliku a z téhle letargie mě vytrhla snad jen mile perverzní „aukční“ scéna. Jsou tu i pokusy o nějakou tu psychologii (hlavní drsoň se jede pomstít za to, že mu přejeli synka), ale všechny emoce byly potlačeny mým nezájmem o postavy.

Hodnocení5
Opravdu nevím, jestli tenhle DeMonacův svět ze sebe někdy vytlačí něco víc než jen uzívaný průměr, ale jak se zdá, publiku to zatím stačí. Takže nashle u trojky.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 října 2014 v 15:57

    Rok po poslední Očistě přichází DeMonaco s volným pokračováním, které mě osobně zaujalo o trochu více, nežli předchozí film. Nejspíš za to může vítaná změna prostředí, kde se děj neodehrává pouze v prostorách jednoho domu a jeho blízkého okolí. Komorní atmosféra sice vzala za své, ale za to zde na nás čeká pořádná porce brutality, násilí a vystřílených nábojnic. Ulice velkoměsta jsou velmi brzy pokryty mrtvými těly a skupiny nejrůznějších maniaků se neštítí vraždit opravdu kohokoliv. Navíc se ukáže, že i zbohatlíci jsou pěkné svině (jak nečekané…). Sice jsem z druhé očisty cítil spíše akční thriller nežli horor, ale sledování jsem si náležitě užil až do poslední minuty. Největší plus vidím ve výběru hlavního hrdiny. Frank Grillo mi byl velice sympatický (tedy především samotná postava) a jeho cesta pomsty se velmi brzy zvrtla v pěkně krvavé jatka. Hold Anarchie se v Americe opravdu krutě nevyplácí a to především chudým lidem a bezdomovcům. DeMonaco by se měl však nad sebou trochu zamyslet a do trojky vychytat všechny mouchy. Především pak co se dialogů týká. Ty byli totiž místy opravdu ubohé (hlavně pak u vedlejších postav). Některé „srance“ co vypotila zachráněná čtveřice na adresu hlavního hrdiny, mi pěkně lezli krkem.

Nový komentář