Puppet Master 2 (1991)


Český název: Mistr loutkař 2
Režie: Dave Allen
Rok výroby: 1991
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
Elizabeth Maclellan … (Carolyn Bramwell)
Collin Bernsen … (Michael Kenney)
Steve Welles … (Andre Toulon)
Charlie Spradling … (Wanda)
Jeff Celentano … (Lance)
…a další

 

Do nechvalně proslulého hotelu Bodega Bay přijíždí tým parapsychologických vědců, kteří pod vedením Carolyn chtějí přijít na kloub záhadným vraždám, které se tu před několika lety odehrály. I přes varování místních obyvatel se v prázdném hotelu ubytují a začnou ve svém pátrání. Brzy však na vlastní kůži poznají, že tady nejsou sami. Poté co jedna členka týmu zmizí a bratr Carolyn umírá po útoku malé loutky je jasné, že příběh o loutkaři Andre Toulonovi a jeho zvláštních loutkách je pravdivý. Tyto malé potvůrky jsou velmi chytré, lstivé a hlavně nemilosrdné. Každý, kdo se ocitne v jejich blízkosti si může být jistý tím, že ho může postihnout rychlá smrt. Navíc se v hotelu objeví záhadný muž Eriquee Chaneé, který se stal právě novým majitelem hotelu a má se všemi zúčastněnými vlastní plány.

Po dvou letech se film o vraždících loutkách Puppet Master (1989) dočkal prvního z velké řady pokračování. Tentokrát však již pod taktovkou jiného režiséra a všichni fanoušci s napětím očekávali jakéže nastanou změny. Jestli k lepšímu či k horšímu musíte posoudit sami, ale je pravda, že jich bylo dost a některé mě docela zklamaly. Režisér David Allen měl v té době za sebou jen jeden film The Dungeonmaster (1985) a ten se moc velkých ovací nedočkal. Proto není divu, že na něho diváci pohlíželi z velkou nedůvěrou. Jediné jeho plus bylo, že spolupracoval už na prvním filmu jako animátor loutek. Musím podotknout, že sérii Puppet Master zůstal věrný i nadále a spolupracoval na několika dalších dílech, kde měl na starosti vizuální efekty.

První větší změnou bylo, že v tomto dílu dostala větší prostor postava otce loutek Andre Toulona. Poté co je loutkami oživen se zapojí do děje a my máme šanci v několika vzpomínkových pasážích vidět trochu z jeho minulosti. Dozvíme něco i o tajemném elixíru a oživování loutek. Bohužel do děje zasahoval často svými duchaplnými monology, které byly zbytečně dlouhé, občas nudné a mnohdy úplně o ničem. Přesto všechno šlo o jisté oživení, které v celkové fázi počítám k plusům.

Nejdůležitějším prvkem jsou však samozřejmě samotné loutky, ale tady se dopustil štáb několika přehmatů, které ovlivnily celkový pohled diváků na tento druhý díl. Opět se zde setkáváme s pěticí vražedných miláčků Pinheadem, Leech Woman, Tunnelerem, Jesterem a Bladem v celé jejich kráse. Tentokrát ovšem můžete zažít lehké zklamání v tom, že někteří z nich nedostali moc velký prostor a navíc jsme se museli z některou loutkou dokonce rozloučit. Ano i ony mohou zemřít a skutečně se tak stalo (nezoufejte ovšem, protože v dalších pokračováních se ještě objeví). Mělo to ovšem i pozitivní důsledky a to, že máme možnost vidět menší pitvu mrtvé loutky a odhalení cože se to schovává uvnitř těchto malých tělíček. Navíc scénáristé přišli s nápadem, jak divákům spravit náladu. Objeví se tady totiž úplně nová loutka Torche, který své oběti rád ohřeje plamenometem. Tohoto prcka si ve filmu opravdu užijete a uznáte, že Toulonova parta dostala vydatnou posilu. Uvidíte, že si s nimi není radno zahrávat a každou zradu či náznak jejich vlastního ohrožení tvrdě trestají i ve vlastních řadách.

Scénář filmu je zhruba na stejné úrovni, jako u předešlého dílu. Ať už vás změny potěšily, nebo zklamaly musíte je překousnout (pokud jste fandou této série) a užít si co se dá. Hudební doprovod je skoro nachlup stejný a některé melodie jsou vypůjčené ze svého staršího bratříčka. Jako bonus máme šanci vidět i dvě lechtivější scénky, které trochu odlehčí děj. Vraždící scény jsou o něco brutálnější, ale zase hodně krátké a potenciál loutek v nich není moc využitý vyjma Torcha. Najdeme zde i několik komických prvků a věřte, že když poprvé uvidíte manželský pár vidláků, tak na ně hodně dlouho nezapomenete a s chutí si počkáte na jejich osud. Herecké výkony mě dost překvapily. Většinou jde tedy alespoň pro mne o neznámé herce, ale ve filmu jsem se dočkal jen několika jedinců, kteří mi byli nesympatičtí a navíc si tam stejně nezahráli dlouho. Atraktivní hlavní ženské duo neukázalo jen svoje vnady, ale i sympatický výkon, který rovněž připočítávám k dobru v celkovém hodnocení.

Puppet Master 2 určitě rozdělí diváky na dvě strany. Jedni budou chválit větší akčnost vražedných scén, které jdou z části na vrub nové loutce, jenž je největším oživením celého filmu. Ti druzí můžou říct, že se zde vyskytlo dost nudných a zbytečných scén či monologů a trochu pokažený závěr.

Hodnocení6
To však nemění nic na tom, že ostudu neudělal a já ho vidím na stejné úrovni, jako předešlý díl. Byli zde víc sympatičtí herci, hravé loutky a okořeněný děj o samotného Toulona.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Eraserhead 18 listopadu 2009 v 07:21

     Svým způsobem nevyrovnaný film, začátek mi připadal o dost horší než předchozí díl, ale to, co se dělo od okamžiku, kdy si Toulon sundal obvazy, to byla paráda a abych pravdu řekl, přemýšlel jsem, jestli si nerozsvítím. Parádní masky. Být mi o dvacet méně, asi bych jen tak spát nešel. Tohle jsou totiž věci, který by mě určitě strašily ve snech. Jedno velké zklamání – má oblíbená loutka nezvracela slimáky a špatně skončila 🙁

Nový komentář