Pumpkinhead: Blood Feud (2007)


Český název: Démon pomsty: Krvavá lázeň
Režie: Michael Hurst
Rok výroby: 2007
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Lance Henriksen … (Ed Harley)
Amy Manson … (Jodie Hatfield)
Bradley Taylor … (Ricky McCoy)
Claire Lams … (Dolly Hatfield)
Rob Freeman … (Sheriff Dallas Pope)
Ovidiu Niculescu … (Bobby Joe Hatfield)
Peter Barnes … (Papa McCoy)
… a další

 

Jedná se v pořadí o čtvrté vyvolání démona pomsty na televizní obrazovku. Základním pilířem příběhu je spor mezi dvěma rodinami a zakázaná láska jejich dětí. Hatfieldovi a McCoyovi se k smrti nesnáší kvůli dávné nehodě a tomu, že jedni jsou úspěšnějšími sedláky než druzí. Nestačí to k tomu, aby se do sebe Jodie Hatfieldová a Ricky McCoy nezakoukali. Nebezpečný vztah sklízí ovoce jedné hrůzné noci. Přestože Jodiin strýc, jehož invalidita je hlavním důvodem rodinného sváru, proti vztahu nic nemá, její bratři jsou opačného názoru. Rozpustí večerní milenecký dýchánek, ale způsobí přitom smrt Rickyho mladší sestry. Ricky se s mrtvým tělem vydává do lesa k čarodějnici, aby mohl vyvolat Pumpkinheada a poštvat ho proti celé rodině Hatfieldových, jež stojí mezi ním a Jodie. Varování Eda Harleyho samozřejmě nedbá.

Počátečního klišé ve stylu Romea a Julie se není třeba nijak zvlášť obávat. Žádná přehnaná romantika filmem neprostupuje. Je v něm spíše snaha o navázání na atmosféru původního snímku z roku 1989. Tzn. na pořádný drsný horor s houstnoucí atmosférou, navíc bez moderních šablonovitých vložek jako jsou prsaté blondýnky apod. Což je jedna z největších výhod filmu. Úspěch v onom navázání však příliš neočekávejte. Tmy v lese a paniky prasátek v chlívku čekajících na řezníka si užijete habaděj, ne však onoho surového strachu, jímž se může pyšnit již zmíněný první díl. Může za to zejména nepříliš povedená hudební stránka, která rozhodně nemůže mluvit o profesionálním soustředění na umocňování napětí. Pouze vyplňuje prostor jen proto, aby ve filmu nebylo ticho.

Samotný Pumpkinhead je jiné kafe. Pro milovníky monster je téměř pastvou pro oči. Působí jako výsledek poctivé ruční práce, navíc jeho pohyby vypadají daleko přesvědčivěji nežli pře téměř 20 lety. Na druhou stranu, z toho starého Winstonova dědy šel daleko větší respekt. Přestože jisté digitální zásahy přehlédnout nelze, je jich ve filmu málo. Zato krví se nešetřilo. Pár pěkně rudých scének se tu pro drsnější žaludky najde. Jenže i několik záběrů, které mají k přesvědčivosti daleko, za což v jednom případě podezřívám právě hrátky s počítačem.

Co se dá pochválit, jsou herecké výkony. I když na daných postavách nebylo co zkazit. Nejpřesvědčivější byla hlavní hrdinka a pak samozřejmě Henriksen. Tomu však stačilo se pouze objevit na scéně a prohodit pár vět. Na celkové atmosféře se moc nepodepsal.

O nepříliš očekávaném úspěchu filmu může svědčit skutečnost, že 4. Pumpkinhead je spolu se svým předchůdcem, tj. 3. dílem, určen výhradně pro domácí promítání. Navíc byly oba kousky točeny ve stejné roce, tedy 2006.

 

Hodnocení5
Pumpkinhead 4 je průměrný horor s povedenou příšerou, nějakým tím logickým přehmatem, bez únavných klišé, ale i bez schopnosti zaujmout na více jak 1, maximálně 2 shlédnutí. Je v podstatě jedním z těch zbytečných pokračování ještě zbytečněji protahované ságy.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 9 června 2017 v 22:58

  Jeden by si řekl, že po zhlédnutí třech předchozích dílů, nám už tato série nemohla nabídnout nic nového. Což je taky svým způsobem pravda, ale štafetový kolík přebrali po Američanech Britové a ti si vzpomněli na „nesmrtelný příběh“ Williama Shakespeara Romeo a Julie. Když jsem si tento fakt přečetl ještě před spuštěním filmu, musel jsem si jen poklepat na čelo. Doslova nesnáším romantiku v kombinaci s hororem a již dopředu jsem byl připravený tento díl rozcupovat na kousky. Naštěstí se Michael Hurst snažil alespoň částečně zůstat věrný původní myšlence tohoto filmu a tak se kromě rodinných nesvárů dočkáme i (béčkové) krvavé podívané. Což bylo jeho jediné štěstí. Začátek mě totiž nechal zcela chladným a to především díky nepříliš přesvědčivým hereckým výkonům většiny zúčastněných. Připadal jsem si jako bych sledoval jakousi variaci na telenovelu a měl jsem sto chutí to vypnout. Akce pořádně žádná, pěstní bitka na veselce ve mně vyvolávala spíš záchvat smíchu, než abych se u ní pobavil a navíc mi tu nebylo ani moc postav vyloženě sympatických. Pak ale přišla na řadu návštěva lesní chatky a naší staré známé čarodějnice. Od té chvíle šla úroveň celého příběhu o trochu výše a já se začal i konečně bavit. Samozřejmě nesměl chybět gumový démon (na jeho vzhled jsem si však již zvykl díky předchozím dílům, takže mě vyloženě nepohoršoval). Kupodivu však tentokrát dostal příležitost se pořádně vyřádit a počet mrtvých tu byl opravdu vysoký. Postupná eliminace Hatfieldových byla navíc konečně doprovázena i docela slušnou atmosférou, kterou jsem tam do té doby postrádal. Krev stříkala na všechny strany, kusy těl létali rovněž – takže já si stěžovat nemohl (konečně!!!). Navíc tu nechyběl ani Lance Henriksen, ale ten zde dostal na můj vkus žalostně málo prostoru. Spíš tu byl jen jako maskot této série a pro lepší sledovanost. Takže v konečném zúčtování se nakonec opět přikloním k průměrnému ohodnocení. I tak však doufám, že tímto dílem Tykvohlav skončí…50%

 2. Jino 21 dubna 2010 v 12:32

   Čtvrtý Pumpkinhead je pro mě na tom celkově stejně jako předchozí díl – v něčem je lepší a v něčem horší. Pořád však nejde o nic významného, co by stálo za doporučení dnešnímu filmovému, přesněji hororovému fanouškovi. Tykvohlavova největší sláva spadá do 80. a 90. let minulého století a tam měl asi taky navždy zůstat. I když samotné monstrum vypadá pěkně i tentokrát (dokud ho počítač nerozpohybuje), to ostatní opět jako v Ashes to Ashes pokulhává na hranici nevyzrálosti a odfláknutosti. Zejména co se týče uvěřitelnosti herectví pomstychtivého mladíka a některých dalších zúčastněných…. samozřejmě vyjma Lance Henriksena. Ten stejně jako v minulém dílu svoji malou roli s přehledem zvládá. Jednoduchost příběhu a fakt, že každá rodina obývá jeden obrovský dům, nahrává litrům krve a vnitřnostem v počtu větším než malém, oběti jsou totiž tykváčovi na ráně takřka vždy ve větším počtu, a i když těchto jednotlivých útoků není zase až tak moc, nakonec vyústí v docela povedené jatka, díky nimž se nakonec přikláním k 50%.

 3. Eraserhead 25 února 2010 v 07:55

   Příběh je strašně hloupý, prostý a nezajímavý, vůbec nic nového nepřináší, k tomu ještě až přehnaně stereotypní charaktery nijak příjemných postav s přitroublými dialogy (Ricky mě doslova iritoval a při jeho přehrávaném vzlykání, jak mu zabili sestru a jak za to budou pykat jsem měl chuť to vypnout). Český distributor to s úplným klidem mohl do oběhu pustit pod názvem Romeo, Julie a Tykvohlav, mnohem více by to celý film vystihlo a myslím, že by to nalákalo i více diváků a divaček. Všechno to zachraňuje jen samotný Tykvohlav, u něhož kvituji oproti předchozímu dílu výrazné ubrání digitálních triků a použití staré dobré gumové masky a jeho akce – hlavně nerovnoměrné souboje hlava č. 1 versus past na medvědy, hlava č. 2 versus Tykvohlavovo chodidlo a hlava č. 3 versus Tykvohlavovy dlaně a klasicky stará čarodějnice a její obydlí – to zábradlí kolem jejího domku se mi strašně líbilo. Za něco stojí jen rozjetých závěrečných 20 minut. Minuty předtím jsou jen nudnou a občas až protivnou šedí.

 4. voodoo 22 ledna 2010 v 11:53

  Jediný díl, který jsem viděl. Ve videopůjčovně bych ho minul bez povšimnutí, kdybych se někde nedočetl, že Tykvohlav je jedním z nejoblíbenějších monster Stana W. Musím to napravit a někde sehnat i předešlé díly…tento mě sice příliš nenadchl, ale viděl jsem i daleko větší kraviny.

Nový komentář