Prowler, The (1981)


Režie: Joseph Zito
Rok výroby: 1981
Délka: 89 min
Země: USA
Alternativní názvy: Rosemary’s Killer, The Graduation

Hrají:
Vicky Dawson … (Pam MacDonald)
Christopher Goutman … (Mark London)
Lawrence Tierney … (Maj. Chatham)
Farley Granger … (šerif George Fraser)
Cindy Weintraub … (Lisa)
Lisa Dunsheath … (Sherry)
David Sederholm … (Carl)
Thom Bray … (Ben)
Diane Rode … (Sally)
…a další

 

Úvodem se ocítáme na počátku 40. let a nahlédneme do dopisu psaného dívkou jménem Rosemary. Ta se zde touto formou rozchází se svým milým, který momentálně bojuje na frontě za svou vlast. Píše mu, že už na něj nemůže tak dlouho čekat a že její život musí jít dál.

Píše se rok 1945, konkrétně 28. června a ve městě Avalon Bay se koná maturitní ples, na který už Rosemary příchází se svým novým přítelem. Mladý pár po chvilce odchází z rušného večírku do nedalekého altánku, kde si vychutnávají chvíle samoty. Zanedlouho však jejich romanci přeruší návratilec z druhé světové války a vidlemi spojí navždy jejich těla. Vidle do nich zapíchne jako do hnoje a pevnou botou tlačí na nástroj víc a víc. Krev teče jako z prasete a mladý pár umírá v neskutečné bolesti. Poté přikládá vrah k dívce růži.

Uběhlo 35 let od smutné tragédie a ve městě se znovu konají přípravy na maturitní ples 1980. Šerif Fraser (Farley Grander) odjíždí na ryby a právo na pořádek svěřuje svému zástupci Marku Londonovi (Christopher Goutman). Ničím nerušená párty se záhy změní v noc terroru. Na scénu přichází opět voják ve své plné zbroji – vidle a dlouhý bajonet a rozpoutá ta pravá jatka. Studenti začnou umírat dosti brutálním způsobem a nikdo nemá ponětí, kdo je onen tajemný mordýř.
Zvláště stojí za zmínku scéna ve sprše, kde je nabodnuta jedna z dívek vidlemi rovnou do břicha tak silně, že až začnou skřípat konce hrotů o kachličky. A když píši nabodnuta, tak myslím nabodnuta jako v reálu, žádný střih, prostě vidle směřující na břicho a vidle procházející břichem.

The Prowler neboli taky Rosemary’s Killer je ten pravý slasher s vyníkajícími gore efekty a tajemnou ponurou atmosférou. Hudba je zde taky skvělá (takový mix z Friday The 13th a Jaws) zanechává dojem napětí, a to je dobře.
Naprostá povinost pro všechy maniaky.

Film vzikl v době, kdy tento subžánr dostával šmrnc a stával se vyhlédávaným námětem pro filmaře. Na závěr bych chtěl vyjádřit velký obdiv Tomu Savinimu, protože předvedl ohromný kus práce. Samozřejmě že to v každém filmu, na kterém se jako maskér podílel, ale zde potvrdil – po filmech jako Friday the13th, Maniac a The Burning – že neměl v těchto letech konkurenci a možná i doteď (osobně mapuji spíš jeho rannou tvorbu), takže si nejsem jist, jestli po světě neběhají další Savinovci.
Popisovat jednotlivé mordy z The Prowler opravdu nemá smysl, to se musí jednoduše vidět a každý večer se klanět k mistrové práci.

Takže Tome velký respekt pro tebe a tisíceré díky za tento pro mě neskutečný zážitek při zhlédnutí tohoto Oldschoolového masakru.
S pozdravem věrný divák tvoji filmové krve.

 

 

Sdílejte článek

 1. Solo 9 července 2011 v 06:54

  Docela slušný slasher, který je ovšem místy dost
  nevyvážený. V určitých momentech je zbytečně zdlouhavý, nudný a nezáživný.
  Pozitivní věci zde však převyšují. Brutální vrah se s nikým nesere a při
  jeho vraždících scénách tuhne krev. Nebo alespoň v době natočení to tak
  jistě fungovalo. Vražedné scény (většina) jsou hodně rozmanité, dobře zvukově
  doprovázené a především pěkně krvavé. Herecké výkony jsou rovněž na přijatelné
  úrovni a rozhodně lepší než český dabing. „Při vraždě první dívky jí dvakrát
  mladík řekne jiným jménem“. Budovaná atmosféra a napětí mi však přineslo
  příjemný prožitek pátečního večera, který už jen trochu kazil slabší závěr a
  fakt, že mi došlo pivo.70%

 2. Eraserhead 24 října 2009 v 08:15

   Na tenhle film si pamatuju docela dobře. Někdy v osmé třídě nebo v prváku jsme na to šli do letňáku, protože jsme si mysleli, že je to pokračování Polanského Rosemary má děťátko. Prvotní zklamání z prozření, že to druhý díl není, však hodně rychle rozmetal film samotný se scénou s vidlema ve sprše v čele (pravda, byla tím jediným, co mi v paměti utkvělo dodnes). A tak jsem se k němu po sedmnácti letech rád vracel… Jenže návrat nebyl moc šťastnej. Tehdá v kině mě to snad bavilo, dneska mě to po většinu času nudilo. Za všechny negativa filmu jen pár – tak 40-50 minut mezi začátkem a koncem filmu je to fakt nuda; hlavní hrdinka mi byla neobyčejně nesympatická a to jak vzhledově tak chováním; nejhezčí herečku odkráglujou hned na začátku; vidle jako vraždící nástroj jsou dobrý nápad, ale asi jediný z celého filmu; potencionálního vraha vám okázale předhodí hned na začátku a na konci nezklamou, je to on. Závěrečnej hon po domě je docela zajímavej a i hudba často zachraňuje situaci. Jinak ale docela zklamání. Tak 40%

Nový komentář