Prometheus (2012)


Český název: Prometheus
Režie: Ridley Scott
Rok výroby: 2012
Délka: 124 min
Země: USA

Hrají:
Noomi Rapace … (Elizabeth Shaw)
Michael Fassbender … (David)
Charlize Theron … (Meredith Vickers)
Idris Elba … (Janek)
Guy Perce … (Peter Weyland)
Logan Marshall-Green … (Charlie)
… a další

 

Je to už zhruba týden, co jsem viděl Promethea a už ani pořádně nevím, o čem to vlastně pořádně bylo. Ví to možná jenom Ridley Scott, který chtěl nejprve natočit prequel ke svému Vetřelci, později samobytné scifi, aby nakonec došel k filmu odehrávajícího se v aliením univerzu. Samotná vražedná dvojitá čelist, ale v pohotovosti být neměla, hlásal Scott, ta se objeví maximálně na okamžik. I tak to znělo docela dobře a nejen filmová veřejnost vyšponovala Promethea mezi vrcholy tohoto roku. O to větší je pád na zem.

Ridley Scott je všestranný režisér, o tom není pochyb, jeho poslední filmy (thriller Labyrint lží a historický Robin Hood) však trpěly především po stránce scénáristické. Prometheus tento příznak senility oblíbeného tvůrce jen potvrzuje. Na obranu Scotta ale musím dodat, že jeho audiovizuální cítění je stále na úrovni mistrů typu Jamese Camerona či Stevena Spielberga. Na rozdíl od nich si už ale nedokáže pohlídat ostatní složky svého díla a tak se objevují přešlapy. A není jich zrovna málo.

Příběh o tom, jak se parta vědců a posádka jedné vesmírné kocábky snaží na cizí planetě nalézt odpovědi na otázky ohledně vzniku lidské existence, přitom nezněl vůbec špatně a dokonce by se na to dala naroubovat i fakta spojená s Vetřelcem. Vše je ale až příliš zmatené a místo nějakých odpovědí se spíše vynoří nové otázky. Zhruba do poloviny filmu je přitom všechno v pohodě a scénář dokonce slibuje zajímavé zápletky. Natěšenost je ale jedna věc, samotný výsledek věc druhá.

Děj se odehrává na planetě LV-223 (ano správně, to není ta z prvního Vetřelce), kde jsou jedinými lokacemi záhadná stavba a prostory lodě. Tajemné naleziště však v sobě skrývá zlo, které je připraveno zasáhnout proti narušitelům. Mohli by to být naši Stvořitelé? A jaké formy života ještě uvedly do chodu? Přiznám se, že na tyto otázky neumím přesně odpovědět, Prometheus je podivný mlčenlivý patvar. Třeba v jednom okamžiku se na plátně dějí tři napínavé scény, které by si zasloužili podrobnou rozpravu všech zúčastněných, ale nikdo se nikoho na nic neptá, nikoho nic nezajímá. I proto málo věcí dává smysl.

Scott sice vyrobil hezké a drahé obrázky a na filmu je vidět, že na něm pracovali lidé, kteří milují futuristické hračky, ale už tak úplně neřeší, že mu někdo jeho poznámkový blok zamazal béčkovými postupy. Lidé se ztrácejí v perfektně naskenovaných chodbách, někteří se chovají podivně, aniž bychom mohli vědět, za jakým účelem (android David), někteří páchají dobrovolné sebevraždy, objevují se slizké potvory, ale my vlastně nevíme proč. Jestli je to všechno pro poslední záběr na však ví víte koho, musím se cítit dotčený. Vznik jedné z nejoblíbenějšího hororových potvor si rozhodně zasloužil uchopení za lepší konec.

Můžu sice stále dokola tvrdit, že Scott je i v 74 letech dobrý režisér, který umí navodit atmosféru (i tu hororovou), vést herce a zesilovat očekávání, nedokáže je ale plnit. Vše je tedy „technicky“ v pořádku, film si ale lze užít jen ztěžka. Tak trochu mi to připomíná situaci kolem prequelu Carpenterovi kultovní Věci z loňského roku. Počátek totiž chodí tam, kam chodit nemusí. Prometheus má sice pro vytvoření mytologie mnohem otevřenější mantinely, ale ani tak je nedokáže posunout na něco zajímavého. Nejzajímavější tak zřejmě budou diskuse, které se budou snažit „obohacené“ univerzum dát pěkně zpátky dohromady.

Jsem zklamaný. Ačkoliv se na Promethea dá koukat celkem záživně a některé scény jsou především na velkém plátně úchvatné, je celá látka děravá jako by ji někdo postříkal kyselinou. Forma zvítězila nad obsahem, chtělo by se říct, ale právě obsah je v tomto filmu důležitější než cokoliv jiného. Osobně mám pocit, že Ridley Scott zabil svoje vlastní dítě, které před 33 lety sám slavně vypustil. Úplně mimo mísu pak působí zvěsti o dalších přímých pokračováních.

Hodnocení5
Prometheus je horší než libovolný díl vetřelčí tetralogie a asi nebudu sám, kdo tohleto pojetí legendy takhle vidět nechtěl.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:58

    PROMETHEUS má dnešní tvář novodobého Hollywoodu. VETŘELEC nepotřeboval tolik gigantických motivů a otázek do kterých se musí divák navrtat. Ridley Scott chtěl, vytvořil filosofický rozsáhlejší obsah, který mu bohužel proklouzal mezi prsty, ale v jeho oblíbeném prostředí (atmosféra) se pohybuje jako korunovaný tvůrce science-fiction (neoddiskutovatelná sofistikovaná imerze). Přes všechny nedostatky, které lze PROMETHEOVI oprávněně vytknout se stále jedná o nejlépe vypadající Sci-Fi poslední dekády a i když je v mnoha momentech zkráceně prostřihaný – kompletně to na mě působí jako vysněný snímek (po posledním Vetřelci). Může to trvat dalších dvacet let, ale stejně se probudíme předčasně ve stázové komoře jako Ripleyová a budeme čelit novému nebezpečí (bytosti z vesmíru).

  2. upir 31 července 2012 v 03:39

    Sci-fi hororový snímek,který očekávali všichni fanoušci série vetřelce.Po vizuální stránce je film tak úžasný,že se Vám bude tajit dech.Herci jsou taky "pečlivě" vybrání.Po shlédnutí jsem,ale měl dojem,že Ridleyemu někdo "ukradl" půlku scénaře.Protože v době kdy naběhnou závěrečné titulky,tak zjistíte…vlastně jste nezjistily nic.Je zde úmyslné zakončení a jenom tak tipuju své očekávání na druhý díl.(?v tom řídícím panelu nezůstal? ).Dech-beroucí efekty a polovina scénaře.

  3. ondrej 30 června 2012 v 11:28

    Pokud Prometheus na něco doplácí, pak je to na přehnané očekávání, za které si navíc sám může (z trailerové kampaně). Neboť pokud by takovéto drahé scifi (přiznejme si, že minimálně na několik let již drahé scifi pro dospělé neuvidíme) natočil někdo neznámý a navíc by nebylo spojováno s Vetřelčím univerzem, tak by se jednalo o velice příjemné žánrové překvapení. Bohužel ale marketing sehrál své a tak zmíněná kritika je zcela na svém místě. Co se jinak týče samotného děje, i zde souhlasím s většinou. První půlka je naprosto dokonalá, neboť nastolí velice poutavě otázky, na jejichž zodpovězení se doslova třesete. V polovině filmu však přichází zvrat a celé se to přelévá do boje o život. Otazníky kolem děje padají do kopru a vy sami se připravte na to, že pro jejich zodpovězení si budete muset sáhnout hluboko do fantazie (pokud ji máte) nebo prostě celý snímek brát jako pilotní (velice drahý film) k imaginárnímu seriálu. Jelikož má fantazie je obrovská a rád pak přemýšlím nad různými souvislostmi (a že zde určitě jsou), dané pojetí druhé poloviny hororu mi ani tak moc nevadilo. Zklamalo mě, ale nikoli tak, abych zanevřel nad celým filmem. Přesto pravdou zůstává, že postavy jsou ploché, nikoli hluboké a u počítačových efektů si místy řeknete, že vypadají digitálně, nikoli realisticky (stále jsou ale na dobré úrovni). I tak se našlo několik momentů, u kterých mi srdce tlouklo rychleji, než je obvyklé a já si tak dokázal, proč mám hororový žánr rád. Ve výsledku je pro mě Prométheus příjemným hororovým scifi snímkem s velice silnou první polovinou, slabě napsanými postavami a závěrem otevřeným pro žhavé diskuze či i případné pokračování. Už se těším na případný režisérský sestřih. Viděno ve 2D. 75% … můj koment z CSFD.cz

  4. Jino 26 června 2012 v 21:59

    Mně se zase Prometheus líbil. Je pravda, že jsem na něho nešel v den premiéry, ale až pár dní po ní, takže se mi stihlo donést, že je celkově jaksi rozporuplně přijímán. Tudíž jsem do sedačky kina raději nesedal s očekáváním nečeho převratného a vyplatilo se… Největší strach jsem měl ze scénáře, ale nakonec musím říct, ačkoliv se mnou nebude asi nikdo souhlasit, že mě hodně příjemně překvapil … ne v tom jak je vidět, že byl několikrát překopávaný, ale v tom, že toho nakonec moc Lindelof neodůvodňuje a nevysvětluje, čímž zároveň nutí diváka zapojit mozek a fantazii. Je mi jedno jestli to bylo záměrem a nebo je to jen čistá neumětelnost scénáristy (možná spíš to druhé, protože některé postavy jsou tam vyloženě jen pro to, aby tam zařvaly bez nějakého většího hlubšího smyslu co by nepostradatelná postava děje což je škoda – a taky ty dvě hodiny mi přišly hodně málo na celkový děj – od půlky je vše takové hodně uspěchané, takže bych byl schopen ještě klidně 45 minut absolovovat bližší objevování lodi či důkladnějšího rozboru mimozemských organismů a jejich samotného vlivu na ten lidský). Tak či tak, se daleko víc těším na Director´s Cut, poněvadž možná právě tam nějaká ta vysvětlení budou, ale určitě ne všechny, protože jak jsem si už od trailerů zvykl (a samotný film v kině to jen potvrdil) a asi by si to měli zvyknout všichni, že s přibývajícím obohacováním tohoto Vetřelčího universa přichází místo jasných odpovědí spíš jen další otázky a na zlatém podnose nám tady nikdo nic nedonese. Nejvíc mě zklamaly asi dvě věci (zkusím bez velkých spoilerů) – ta první je ta velká věc u konce v tom záchranném modulu, která se mi vzhledově (speciální efekty) moc nelíbila a samotné dějové zakončení Shaw… Celkově jsem hodně rád, že se do toho Scott pustil a s výsledkem jsem nadprůměrně spokojený 80%. To co napsal Ondřej ohledně pana Fuky a toho očekávání … pod to se podepisuju také.

  5. see-sawandrew 26 června 2012 v 12:25

    Já budu ještě mnohem, mnohem tvrdší. Musím říct, že takhle zhovadilý scénář už jsem hodně dlouho neviděl. Prometheus si systematicky zabíjí všechny dramatické oblouky, není schopen odůvodnit, co se v něm vlastně děje a sklouzává k naprosto tupé konvenci dnešních druhořadých hororových postupů. V kině jsem se několikrát zlomil smíchy, až potom jsem si uvědomil, co jsem vlastně viděl a chtělo se mi plakat. 🙂

Nový komentář