Prodigy, The (2019)


Český název: Potomek
Režie: Nicolas McCarthy
Rok výroby: 2019
Délka: 92 min
Země: USA / Hong Kong
Alternativní název: Descendant

Hrají:
Taylor Shilling … (Sarah Blume)
Jackson Robert Scott … (Miles Blume)
Peter Mooney … (John Blume)
Colm Feore … (Arthur Jacobson)
Paul Fauteux … (Edward Scarka)
… a další

 

Narození potomka je nádhernou událostí. Manželům Blumovým se narodil velmi chytrý synek, který svým intelektem převyšuje své vrstevníky. V osmi letech se ovšem s Milesem dějí divné věci a jeho střídající se nálady si začínají u rodičů vybírat svou daň. Když je matka Sarah vystavena děsivé prognóze o druhé entitě bojující o Milesovu duši, nevěří. Kolotoč nehod kolem jejího syna se však nezastavuje a doslova rozkládá zpočátku idylickou rodinu.

První polovina filmu se nese v rovině náznaků, které v dnešní době už označujeme za klišé. Otec je racionální muž, poněvadž většina nepříjemných úkazů se odehrává před očima matky – Miles si maluje divné obrázky, brouká si neznámé písničky anebo ze spaní mumlá cizími jazyky. Hybatelem děje je vztah matky se synem, naštěstí i otec se alespoň jednou rozhodne převzít otěže nad těžko řešitelnou situací.

Dilema nad malým chlapcem, který má být odstraněn, jelikož je ovládán zlem, je hnacím motorem Potomka zejména v druhé půli. Scéna s psychiatrem, v níž Miles vybalí karty, se jednoduše povedla a překlene film do rodičovské deprese. Nelze si přitom nevzpomenout na legendu největší – The Omen (Přichází Satan!, 1976). Oproti němu však Potomek nemá takové ambice a jen ladně pracuje s jeho motivy.

Velkou výhodou jsou herci. Všichni členové rodiny se chovají v rámci možností věrohodně, jsou uvěřitelní a scénář jim nehází pod nohy očividné šílenosti. Nepotěšil mě tak především závěr, který se neobtěžuje uzavřít linii s rodiči a vyšumí relativně do ztracena.

Hodnocení6
Od hororových náznaků až po existenciální thriller o rozhodnutí, které by nechtěl zažít žádný rodič. Potomek je obstojný příspěvek do subžánru děsivých dětiček, byť se na dřeň nedostane.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář