Prince of Darkness (1987)


Český název: Vládce temnot
Režie:
John Carpenter
Rok výroby:
1987
Délka:
102 min
Země:
USA

Hrají:
Donald Pleasence … (otec Loomis)
Jameson Parker … (Brian Marsh)
Victor Wong … (profesor Howard Birack)
Lisa Blount … (Catherine Danforth)
Dennis Dun … (Walter)
Susan Blanchard … (Kelly)
… a další

 

Právě zemřel starý strážce klíče ke kostelu v Los Angeles. Otec Loomis se do místa vydává a odhaluje v něm nádobu se zelenou tekutinou. Nic dobrého netuší, proto žádá profesora Biracka a jeho tým studentů o pomoc při identifikaci látky. Sotva všichni dorazí, začíná být kostel v obležení podivných pobudů a hmyzu. Výzkum odhaluje, že v nádobě je substance zla, která se právě svou rostoucí aktivitou pokouší do světa vytáhnout Satana ze světa na druhé straně.

Vládce temnot patří v Carpenterově filmografii k rozporuplným snímkům. Na jedné straně mu nelze upřít značné kvality, na té druhé naopak určité nedostatky. K těm patří určitá nelogičnost v základní myšlence, což jí značně ubírá na věrohodnosti. Ovšem zjevně nemá cenu se nad ní pozastavovat s vědeckou či filosofickou důkladnosti, byť k tomu chování hlavních postav, jež zvědečťují náboženské záležitosti, svádí. Právě ono je další negativní složkou, i když je zároveň třeba dodat, že takový Pleasence se role překvapeného kněze zhostil bravurně. Nečekanost chování nejen jeho, ale i dalších postav lze nepochybně připsat na vrub scénáře.

K zásadním kladům patří jednoznačně atmosféra, na niž je film nejspíš zaměřen. Carpenter buduje podobnou směs klaustrofobie a děsu, jaká se mu bez chyby povedla již ve filmu The Thing. Bohužel na ni Prince of Darkness nedosahuje ani z poloviny, končí u jistých náznaků. Přestože je kostel v obležení a nelze z něho uniknout, chybí zásadnější prvek, který by bezvýchodnost situace podtrhl. Po atmosférické stránce tak nejvíce vyniká až poslední část filmu, která je zčásti napínavá, ale především značně pesimistická a depresivní. Jistojistě k ní přispívá i carpenterovsky psychedelická hudba. Hudební nadšence potěší účast rockera Alice Coopera v jedné z vedlejších rolí.

Efekty se zde po větší část děje spíše šetřilo, navíc vypadají mnohdy značně uměle a není těžké si domyslet techniku, s jakou jich bylo dosaženo. I zde je však snímek kvalitativně rozdělen. Ke špičce vizuálního zpracování patří scéna přeměny muže v hromadu hmyzu a samotná závěrečná maska důležité záporné postavy.

 

Hodnocení6
Vládce temnot je kontroverzní snímek. Zdá se nedotažený a po formální stránce rozdvojený. Jako kdyby se snažil vydat dvěma směry a přitom chtěl zůstat celistvý. Je po všech stránkách jednak částečně neuspokojivý, jednak přiměřeně dobrý. Určitě není nudný, ale strnující v pravém smyslu rovněž ne.
60%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 24 února 2018 v 21:40

    Pravdou je, že Carpenter si mě nejvíce získal díky skvělému filmu Věc a mé očekávání bylo poté u jeho další filmů vždy velké, ale nikdy se mu už nepodařilo svůj fenomenální úspěch zopakovat v takové parádě. Tento film samozřejmě není vůbec špatný a patří rovněž k tomu nejlepšímu, co natočil, ale v mém žebříčku se zařadil až na třetí místo (předběhl ho ještě Halloween). To však nic nemění na tom, že i zde se mu podařilo vybudovat docela solidní atmosféru, kterou vyšperkoval především vynikající prostřední částí. Slušný základ položil již samotný příběh, který postupně rozproudil krev v žilách nedočkavým divákům a proměnil pobyt ve starém kostele v hotové peklo. Samozřejmě tomu dopomohla i démonická hudba, ale především fakt, že jsme nemuseli čekat ani moc dlouho na první náznaky příchodu vládce temnot. Špinaví bezdomovci v čele s Alice Cooperem a „nechutné“ záběry na nejrůznější hmyz nikomu jistě na klidu zrovna moc nepřidali. A co teprve chvíle, kdy dojde ke zmocnění první postavy z vědeckého (studentského) týmu…Následná panika a rychle se snižující počet přeživších začali nabírat na obrátkách. A nic na tom nezměnilo ani to, že některé postavy se nechovaly zrovna moc logicky. Je potřeba nad tím mávnout rukou a přizpůsobit se hře, kterou Carpenter rozehrál. Dojde i na několik opravdu povedených scén (některé až lehce nechutné), nechyběla krev, gore ani emoce. Donald Pleasence odvedl slušnou práci, akorát jsem měl místy dojem, že jeho postava byla až zbytečně opomíjena. Ostatní byli sice dost průměrní, ale v rámci jejich možností to bylo pořád ještě snesitelné. I tak jde však o nadprůměrnou záležitost, která mi dneska zvedla lehce náladu. 70%

  2. Prasoid 24 července 2008 v 14:21

    Souhlas s vámi. Ten film je sám o sobě nezajímavý. Není nutné ho vidět ke spokojenému poleženíčku v hrobě. I já kolem něho chodil jen tak. U mě to bylo podpořeno spíš tím, že když ho dávali v Tv, tak jsem ho spokojeně prospal. Teprve když mi ho jistý Zbynek smejkal poskytl a doslova mi vnutil tuhle recenzi (za což mu patří velký dík i částečná odpovědnost), objevil jsem v něm cosi, co by měli vyznavači carpenterovské atmošky určitě vidět nebo o tom alespoň uvažovat.

Nový komentář