Primeval (2007)


Český název: Po stopách zabijáka
Režie: Michael Katleman
Rok výroby: 2007
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Dominic Purcell … (Tim Manfrey)
Brooke Langton … (Aviva Masters)
Orlando Jones … (Steven Johnson)
Jürgen Prochnow … (Jacob Krieg)
Gideon Emery … (Mathew Collins)
Gabriel Malema … (Jojo)
Linda Mpondo … (Gold Tooth)
…a další

 

Primeval (u nás uveden pod názvem Po stopách zabijáka) je film, který na mě nedělal dojem super filmu. Spíš jsem čekal další Béčko typu Lake Placid 2. Opak je ale pravdou. Film mě hned od první minuty až do grandiózního konce uchvátil. A zde jsou mé dojmy.

Děj
Na začátku se ocitáme někde v Africe, kde armáda zkoumá nějaké spálené mrtvoly. Jedna doktorka jde k vodě něco prozkoumat a cosi velkého ji stáhne do vody. Poté se hned přesouváme k jedné novinářské společnosti. Její tým je poslán na ono místo, kde se staly masakry, aby chytil krokodýla. Konkrétně jej tvoří reportér Tim (Dominic Purcell), jeho kamarádka a kameraman (Orlando Jones) a člověk přes plazy Mathew. Hned po příjezdu uvidí, že v Burundi (části Afriky, kam odletěli) je pěkně nebezpečno, protože budou mít problém nejen s krokodýlem Gustavem (tak ho nazvali domorodci), ale i s malým Gustavem, což je pěkně „svinskej“ diktátor.

Hned po ne moc příjemném příjezdu si opatří loď a vydají se k jedné malé vesnici. Než tam dojedou, napadnou je lidé, kteří chtějí svrhnout Malého Gustava. Ve zdraví přežijí a dostanou se k té již zmiňované vesničce. Tam potkají jednoho podivína Jacoba (Jürgen Prochnow), jež loví krokodýly a nabídne jim pomoc. Mezitím zažijí rituál. Poté se vydají na cestu. Jdou kousek od vesnice a tam postaví železnou klec s návnadou (kozou). Potkají mladého Joja, který se chce dostat do Hollywoodu. I když se krokodýl na kozu chytne, stejně uteče. Matthew ho střelí šipkou s detektorem pohybu. Jacob ho chce ale rovnou zabít, takže spolu s Matthewem mají menší rozepři.

Druhý den ráno jde kameraman na procházku a kde natočí, jak Gustavovi (samozřejmě malého Gustava) lidi zabíjí šamana, který s nimi dělal rituál. Ukáže to všem a je jasné, že si musí dát všichni pozor na dva “strážce”, co jim dal Malý Gustav.

V noci pokoušejí štěstí znovu a Jojo vleze do klece, kde si s ním pak krokodýl pohraje. Naštěstí přežije (chtěl si zajistit cestu do Hollywoodu). Mezitím běžela Timova kamarádka do stanu, kde ji napadli Gustavovi muži. Jeden se schová a druhýji chce znásilnit, ale nepovede se mu to, krokodýl ho sežere. Když jde krokodýl zpátky do vody, ten druhý Gustavův muž se zmocní našich reportérů a jde je k vodě zabít. Tam ho Jojo zastřelí a tak si už 100% cestu do Hollywoodu zajistil. Stejnou noc se dostanou k (něco jako vor). Ten jim krokodýl zboří. Druhý den se probouzí na voru a chtějí na souš, tam je ale krokodýl který čeká. Nakonec se jim to ale stejně povede. Potkají další lidi, kteří pracují pro Malého Gustava. A teď musí bojovat o život nejen kvůli krokodýlovi, ale i kvůli Malému Gustavovi, který je chce zabít za to, že natočili popravu.

Hodnocení
Primeval zaútočil z čistého nebe a jednoduše mě dostal. Považuji ho za nejlepší krokodýlí film, co jsem kdy viděl. Efekty, hudba, střih,herci, všechno je skvělé. Efekty krokodýla byly naprosto super. Tvůrci měli jak pouhou napodobeninu krokodýla, tak také pravého živého krokodýla, aby snímali pohyb. A povedlo se jim to skvěle. Ale ne všem by se to mohlo líbit.

Hudba ve filmu byla rovněž úžasná. Většinou si moc hudby ve filmech nevšímám, teda když nejde o Goldsmithe. Ale v tomto je hudba povedená, skvěle namíchaná do dané scény.

Střih vypadá opravdu profesionálně, vypadá to, jako bych se koukal na videoklip. Střih se může rovnat filmům od Tonyho Scotta (Domino). To je bratr slavnějšího R. Scotta (Gladiátor). Prostě to vypadá úžasně.

Herecké výkony jsou též naprosto vynikající. Měl jsem trochu pochybnosti o obsazení Dominica Purcela (Blade: Trinity) a Orlanda Jonese(Evoluce). Orlando Jones je spíš komik, než aby hrál v akčním hororu. A po Bladovi 3 jsem herci D. Purcelovovi moc nefandil. Ale nakonec to uhráli parádně.

Ještě chci něco podotknout. Od filmu nečekejte žádná krvavá jatka typu Crocodile, kde krokodýl pobíhá a loví vše, co se jen hýbne. Tento film je podle skutečné události. Teda jen to, že v Africe je skutečně velký krokodýl a vládne tam občanská válka. Jinak s těmi reportéry je to samozřejmě pro doplnění filmu.

 

Hodnocení8
Takže abych to shrnul, Primeval je film, který nesedne každému, ale mě se líbil a trvám na svých...
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 10 prosince 2010 v 16:01

  Jeden z nejlepších krokodýlých filmů co jsem kdy viděl. Nádherná příroda
  mě doslova očarovala a já se nechal unášet tímhle napůl dobrodružným a 
  napůl hororovým filmem. Tvůrcům se místy skutečně povedlo navodit
  skvělou atmosféru, kterou doprovázel solidní hudební doprovod.
  Jednotlivé efekty byly rovněž na přijatelné úrovni, jen mě občas štvala
  ta přemíra digitálních efektů (převážně pak ve chvílích, kdy velký
  Gustav skákal na klec, točil se okolo těch stromů atd…). Jinak mám
  ovšem hodně dobrý pocit i z výkonu Dominica Purcella i když nejlepší byl
  stejně ten kameraman.

Nový komentář