Priest (2011)


Český název: Kazatel
Režie: Scott Charles Stewart
Rok výroby: 2011
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Paul Bettany … (Kazatel)
Karl Urban … (Black Hat)
Cam Gigandet … (Hicks)
Maggie Q … (Kazatelkyně)
Lily Collins … (Lucy)
…a další

 

Nedávná Legie (2010) měla údajně zajímavý nápad, který se ovšem v rukou neshopného režiséra proměnil na nekoukatelný odpad. Film ale vydělal a tak dostal Scott Stewart druhou příležitost. Na Kazatele mu dokonce dali slušných 60 mega a jak je dneska ve zvyku i 3D. Stewart se však nepolepšil a natočil další brak, v němž se opět ukazuje jeho absolutní neumětelství. Kazatel naštěstí příliš nevydělává, takže další filmový výplach od stejného režiséra snad v brzké době nehrozí.

Příběh je zasazen do budoucnosti – do světa, kerý je spustošen válkami mezi lidmi a upíry. Lidé žijí v uzavřených betonových džunglích, kterým vládne církev a která svými slogany „kdo se postaví proti církvi, postaví se proti bohu“ vymývá mozek všem obyvatelům. Jenže jsou tu ještě Kazatelé, posvátní bojovníci obdaření nadlidskou silou, kteří vyhráli válku s nočními tvory. Teď žijí v ústraní, ale jak správně tušíte, jeden z nich poruší slib a vydá se do pouště, kde se možná schyluje k povstání upírů.

Osobně nemám nic proti béčkům (navíc pokud jsou dobře zafinancovaná), ale musí být přece zábavná! Nikdo nečeká oscarový scénář, oscarové výkony zúčastněných či nejepičtější triky. Chceme jen tu zábavu, trochu nadhledu, suchých hlášek. Kazatel se ale tváří smrtelně vážně, přičemž v jádru je tupý jak filmy Uwe Bolla a hlášky tu nejsou, protože se zřejmě jede na notě „tohle bude seriózní film“. Jenže když pak uvidíte tragicky přepálená akční čísla, které ve vás vyvolají ťukání si na čelo, ovšem ani náznak zábavy, dostaví se velké „zííííf“ a takzvané SAKO, což je zkratka pro Stav Absolutního KOpru.

A to má Kazatel čistého času snad 80 minut! Jenže autoři jsou naprostí lepli – postavy jsou nezajímavé a nesympatické, prostředí zoufale nudné. Film vás zkrátka nemá jak vtáhnout do děje, je vám úplně šumák, co se na plátně děje a tak lze klidně fandit i upírům, kteří spíše vypadají jako zombies z Já, legenda. Ano, tak špatný je Kazatel. Klišé střídá klišé, nějaké hranice síly božích bojovníků nám nejsou známy – prostě jen čumte a mozek ven.

Hodnocení3
Jediné co funguje skvěle je hudba (hned si objednávám soundtrack) od Christophera Younga. Jenže pak si uvědomíte, že mohla hrát v daleko lepším filmu, což by si dozajista zasloužila. Kazatel je totiž ztráta času, která nesplňuje ani základní kvality dobrého snímku. Pokud vám tohle osobně stačí, asi vás trochu lituji.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 14 července 2011 v 08:21

  Stewart je docela tragéd o tom žádná, ale tentokrát
  si vedl o něco lépe než při Legii. Zatímco Legie měla dobrý rozjezd a potom už
  to bylo o ničem, tak tady si snímek drží určitou laťku po celou dobu. Neříkám
  že Kazatel je filmem u kterého se někdo posere strachy, nebo si jej bude
  pouštět každý týden dokola. Já jsem od něj absolutně nic nečekal, teda čekal
  ještě větší kokotinu než minule, ale nakonec jsem byl docela překvapený. Ty
  náboženské kecy mi taky hodně vadili a přímo nesnáším snímky s tímto podtextem,
  ale Paul Bettany si vedl celkem slušně. Narozdíl od některých ostatních. Scénář
  nám samozřejmě nabízí i řadu chyb, nelogičností a nudy, ale najde se zde i
  několik solidních momentů. Ani bych se nedivil díky otevřenému konci, že bude
  další pokračování. 

 2. Gotrek221 13 června 2011 v 08:52

   Já sem do kina šel s tím, že jdu na pohodové béčko. Na pohodové béčko s vcelku dobrou akcí, pár solidníma charaktérama a kde nebudu muset moc přemýšlet. A za sebe můžu s klidem říct, že jsem si to docela užil. Jasně, film má neduhů asi jako morem nakažený malomocný ve středověku, ale pobavil… 

Nový komentář