Premonition (2007)


Český název: Předtucha
Režie: Mennan Yapo
Rok výroby: 2007
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Sandra Bullock … (Linda Hanson)
Julian McMahon … (Jim Hanson)
Shyann McClure … (Megan Hanson)
Courtney Taylor Burness … (Bridgette Hanson)
Nia Long … (Annie)
… a další

 

Linda Hansonová má krásný dům, věčně pracujícího manžela a dvě nádherné dcerky. Jednoho dne však zaklepe na dveře místní policista a oznámí jí zdrcující zprávu, a sice že její manžel Jim zemřel při automobilové nehodě. Když se však Linda druhý den ráno probudí, objeví svého muže živého při snídani. Věří, že všechno byla jen děsivá noční můra. Další den je ale zase všechno jinak a její rodina se chystá na pohřeb. Linda se ocitá mezi dvěmi realitami, ve které je jednou její manžel živý a podruhé mrtvý. Proč se to děje? Má Linda nějaký dar? Může změnit Jimův osud?

Snímek Předtucha (neplést se stejnojmenným filmem z roku 2004, v originále Yogen, který tu také máme) tedy na první pohled operuje se zajímavým námětem. O to více však budete zklamáni až zjistíte, jak velký potenciál tvůrci nevyužili a jak ze zajímavého tématu udělali prvotřídní břečku.

A přitom to nezačíná vůbec špatně, ba naopak. První polovinu filmu máte pocit, že sledujete celkem promyšlený hororový thriller, který se může pyšnit vynikající vizuální stránkou a solidní atmosférou, která dokáže vyždímat napětí i z obyčejného prostředí domu za bílého dne. Několik prvních desítek minut tedy žehráte blahem a přilepeni k obrazovce přemýšlíte, co pro vás tvůrci dále nachystali. Jenže dál a dál to bude už jen ta břečka a hrozný pocit promarněné šance. Divák dostává facku.

Za všechno je odpovědný scénář. Ten se snaží být inteligentní, ale zatímco divák na jeho hru zpočátku s radostí přistoupí, po polovině filmu už raději příliš nepřemýšlí a při závěrečných scénách, kdy celá skládačka do sebe jakoby zaklapne, se musí držet, aby nevybuchnul smíchy. Na druhou stranu se však i s tím stupidním koncem rozhodli tvůrci něco udělat a tak se na poslední chvíli snaží film zachránit “vyšším poselstvím” o lásce.

To však není to nejhorší. Děj je natolik “zmačkaný”, že ačkoliv sledujeme vlastně různé skoky časem, kdy divák může očekávat různé paradoxy, film nalinkovaně běží až do konce. To vše si během sledování Předtuchy nemusíte ani uvědomit, ale jestli filmu věnujete ještě pár minut po závěrečných titulcích, asi ho již nebudete chtít vidět podruhé.

Předtucha je hereckým koncertem Sandry Bullock a pakliže patříte mezi všechny ty kritiky, kteří její nepohyblivý obličej a prkenné herectví odsuzují, raději se tomuto titulu vyhněte úplně. Mně osobně tato herečka nevadí, ale mnohem více pozitivně na mě zapůsobila účast Petera Stormareho, jehož vidím vždy velice rád. V Premonition si však prakticky celou stopáž pro sebe “ukradla” vyhasínající Sandra.

 

 

Hodnocení4
Předtucha = zajímavý námět, který se ale v rukou nešikovného scénáristy proměnil v pěkný blábol zabalený do solidní řemeslné práce. Snad jednou a dost. Nebo raději vůbec.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 16 dubna 2022 v 11:17

    Když jsem tento film viděl zhruba před třinácti lety poprvé, moc mě popravdě nezaujal. Mysteriózní drama s romantickou vložkou, troškou těch hororových prvků a nepříliš přesvědčivou Sandrou Bullock – toť vše, co jsem si z toho po těch letech pamatoval. A tak jsem se rozhodl, že tomu dám ještě jednu šanci. No bohužel můj celkový názor na tento film se ani po letech moc nezměnil. Jako celek mě to nebralo ani tentokrát, ale musím uznat, že několik povedených pasáží by se tu i našlo a chtěl bych se Sandře omluvit – zas tak hrozná nebyla. Můj největší problém byl v tom, že jsem od toho očekával prostě něco víc, než se mi nakonec dostalo. Filmů s nejrůznějšími časovými smyčkami (rovinami) jsem už viděl celou řadu a tady to nejvíc odnesla špatná práce samotného režiséra, který z toho prostě nedokázal vymáčknout ani polovinu, přestože se zde jistý potenciál nabízel. Místy se tu sice objevila slušná atmosféra, která ovšem negradovala podle představ, spíš bych řekl, že místy neskutečně stagnovala a přešlapovala z místa na místo. Jako by se samotný režisér nemohl rozhodnout, zda má přitvrdit, nebo přidat více romantiky – potažmo dramatických emocí. Nějak zvlášť se nepřetrhli ani Julian McMahon či Peter Stormare a tak nezbývá než ocenit hlavně průsvitnou látku v dešti a rýsující se bradavky hlavní hrdinky, páč samotný závěr si zas tolik potlesku nezaslouží. Já nejsem moc velkým příznivcem happyendů a asi ani nikdy nebudu, ale pokud jsem pozorně sledoval, tak jim tam některé věci zas až tolik neseděly – co se nám za těch pár dnů snažil scénárista a režisér nakukat. Takže mi nezbývá než potvrdit, mé původní podprůměrné ohodnocení, které jsem tomuto filmu vlepil už v roce 2009.

  2. Eraserhead 9 února 2010 v 16:10

    Koukám, že se hollywoodské herečky začaly vrhat na horory. Po výborném Skeleton Key s Kate Hudson se ke mě dostala Předtucha se Sandrou Bullock a já doufal, že to nedopadne jako tragická Gothika s Halle Berry. Naštěstí nedopadlo. Není to sice tak dobré jako již zmiňovaný Skeleton Key, ale předčilo to mé očekávání. Sandru mám docela rád, i když se mi s ní líbí asi jen 3-4 filmy, líbí se mi na ní právě ten tolikrát jí vytýkaný prkenný výraz v obličeji a to, že je tak nějak nežensky ženská. Předtucha mě mile překvapila. Horor vás nemusí nutně vystrašit, mě občas stačí, když ve mě vyvolá nepříjemné pocity, a abych pravdu řekl, první hodina filmu je ve mě vyvolala. Z toho střídání časových rovin by mě asi fakt m.dlo. Ke konci to pravda trochu ubírá plyn, ale tři čtvrtiny filmu jsem byl docela napjatý a 70% dávám bez otálení.

  3. Solo 3 března 2009 v 08:50

     Souhlasím s Frenkem. Tenhle film je ze začátku docela solidní, ale pak se to zvrtne v roman. sra..ku s naprosto otřesným koncem. Vůbec nemůžu uvěřit tomu, že se má jednat o horor. Tím se asi pokusili producenti zamaskovat nedokonalost jejich plánu, který není nic víc než rom. drama s trochou mysteriozní atmosféry. Nejhorší výkon Sandry co jsem měl možnost vidět. Já dávám 35%.

Nový komentář