Predators (2010)


Český název: Predátoři
Režie: Nimród Antal
Rok výroby: 2010
Délka: 107 min
Země: USA

Hrají:
Adrien Brody … (Royce)
Alice Braga … (Isabelle)
Topher Grace … (Edwin)
Oleg Taktarov … (Nikolai)
Danny Trejo … (Cuchillo)
Laurence Fishburne … (Noland)
…a další

Skupina různorodých lidí přistane za podivných okolností v neznámé džungli. Spojuje je pouze poslední zážitek, v němž viděli „světlo” a jejich schopnosti. Jsou to totiž elitní zabijáci v naší době – vojáci, speciální jednotky, žoldáci apod. Nyní se ale ze samotných lovců stane kořist. Zjišťují, že byli vysazeni na neznámou planetu jako lovná zvěř a jedinou jejich obranou je vzájemná spolupráce. Hon může začít…

Něco málo z historie

První Predátor vstoupil na plátna kin roku 1987. Snímek se stal ctěnou klasikou – zrod nové hororové postavy nemohl dopadnou o mnoho lépe. Na úspěch se snažila navázat i dvojka. Nepovedlo se jí to úplně, nicméně i ona se postupem času dostala do širšího výběru těch lepších pokračování. To bylo roku 1990. Třetí díl chtěl Robert Rodriguez poslat do kin již o čtyři roky později, studio však (po nepřesvědčivých finančních výsledcích dvojky) nechtělo riskovat, a proto jeho scénář šouplo někam hluboko do trezoru. Nad Predátorem se na dlouho zavřela voda.

Po novém tisíciletí ovšem přišel Paul W. S. Anderson s nápadem rozvinout malý vtípek ze druhého dílu, kde byla v lodi Predátorů jasně patrná lebka slavného Vetřelce a zkusit dát oba vesmírné bijce proti sobě. Roku 2004 vznikl zpočátku netrpělivě vyhlížený crossover, ze kterého se ovšem vyvinulo jen naleštěné lejno pro teenagery. Krvavé hody mělo přinést pokračování. Vetřelci vs. Predátor 2 to sice o tři roky později splnili, divák z toho měl však zase prdlajs, protože neschopní režiséři stvořili akorát videoklip s trochou více červené barvy.

Až po více než patnácti letech dostal Rodriguez zelenou. Opět si trochu pohrál ze scénářem a z producentského místa dohlížel na vznik nového dílu, který snad ani trojkou není. Spíše volným pokračováním jedničky, neboť už od prvních minut je jasné, že tvůrci milují hlavně originál.

Zpátky do 80. let

Ano, už jednoduchá příběhová linie je šita stejnou jehlou jako v případě jedničky. Nevíme sice, proč Predátory přestalo bavit lovit lidi na Zemi a nechávají si maso dovážet, ale to bude vadit málokomu. Tvůrci si na citování prvního dílu dali totiž VELMI záležet, takže už od první minuty zní filmem proslavené Silvestriho motivy, které skladatel John Debney používá s mírou a zároveň se nebojí do nich vložit i něco ze svého. Už od prvního momentu víte, že džungle bude stejně „hustá” jako v jedničce a když se již na začátku představí Bezbolestná, budete cítit jemné šimrání.

To však není všechno. Predátoři z originálu doslova „vykrádají” (v tom nejlepším smyslu slova) i jednotlivé scény a charaktery. Máme tu charismatického vůdce, drsnou ženu, která ví o Predátorech „něco navíc”, jistého mladíka, který vypráví sprosté vtipy i málomluvného uctívače katany, který se rozhodne jít s Predátorem na férovku. I scény typu „v těch stromech něco je”, hromadný pád z vodopádu do jezera či „vymýcení pralesa zbraněmi” vám budou jistě důvěrně známé.

Ale i současné trendy…

Tvůrci však nechtěli natočit jen pozměněnou kopii originálu. Naopak. S novým prostředím přicházejí i inovace, které vás na planetě Predátorů čekají. I přes určitě nepříliš vysoký rozpočet nezbývá než pochválit trikaře, protože i takový útok neznámých bestií je poměrně slušně zvládnut, takže film nepůsobí jako laciná kopie Avatara. Překvapujících momentů je dostatek, samozřejmě je ale nehodlám prozrazovat.

S tím však souvisí i jistý problém. Spojení 80´s akce a moderních trendů ke konci trochu škodí. Tam kde první dva Predátoři v závěru jasně vyložili karty a divák dostal finální drajv, Predators finišuje v několikafrontální akci, z nichž však žádná nemá parametry výrazněji zaujmout, i přesto, že se tvůrci snaží divákův mozek zaměstnat v náhlé směsi nových informací a zvratů. Vše ale rozdýcháte snadno. Predátoři jsou jen umně natočeným pokračováním pro fanoušky, z hlavy vyšumí poměrně rychle, ale na 107 minut prostě solidně pobaví.

Nevyrovnané postavy bez bicepsů

K rozlišení 80´s borců a současných hrdinů rozhodně nepotřebujete metr, kterými by jste měřili obvod ramen, paží či hrudníku. Jednotka majora Dutche by si nejspíše s touto „novou sebrankou” poradila během pauzy na oběd, protože jim jednoduše chybí tak tři metráky ocelových svalů. Brody, kterého známe jako vychrtlého Pianistu, sice nabral pak kilo svalové hmoty, avšak když by se postavil proti Arnoldovi, vypadal by asi jako mladá břízka vedle stoletého dubu. Útlého ražení je i zbytek skupiny, zřejmě aby nesekundovali Brodymu, který je neoficiálním vůdcem.

Adrien Brody je však i tak největším lákadlem filmu. Je to drsňák a praktický voják, který se na nikoho a na nic neohlíží, čímž zvyšuje své šance na přežití. Vedle něj vyniká i odstřelovačka Isabelle, která dostala hodně prostoru. Ten se však nedostal dalším postavám, takže těch dalších (asi) pět členů skupiny je vám ukradených.

Něco tomu chybí…

A to je právě důvod, proč Predátoři (i přes kladné hodnocení) nevystoupí ze svého stínu. Nedokážou si úplně získat vaše sympatie, protože když už se například uskuteční již zmíněný souboj na férovku, o šikmookém bojovníkovi s katanou v ruce (člen Yakuzy) nebudete vědět nic, poněvadž za celý film řekl dvě nepodstatné věty. Jak mu potom má divák držet palce?

Snímek nenabízí nic, z čeho se posadíte na zadek. Žádná vyloženě zapamatováníhodná scéna, žádná mimořádná akce či větší porce strachu, je to dobře odvedená pocta se vším všudy, která odsýpá, nepohorší, ale klasika se z něj určitě nestane. Celý film se vlastně dá srovnat s postavou Nolanda v podání „Morpheuse” Laurence Fishburnea.

Hodnocení7
Velmi efektně přijde, dokonce se zdá, že by nás mohl v lecčems zaujmout, ale za pár minut je jeho postava v čudu. Dávám tedy opatrnou sedmičku a to hlavně za nostalgické šimrání, které jsem jako fanoušek cítil.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

29 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Boxhead411 4 listopadu 2010 v 13:21

   Práve som ten film dopozeral (v dobrej kvalite s cz dabingom) a musím povedať 100% . Atmosféra aj herecké výkony boli super a dozvedeli sme sa aj niečo nové o predátoroch . Ale hlavne tam boli dosť dobré scény POZOR SPOILER : Japones z Yakuzy bojujúci proti predátorovi len pomocou katany . a japones vyhral 🙂 alebo spojenectvo človeka a predátora proti tým silnejším . KONIEC SPOILERU

  Tento film je jednoznačne najlepší zo série predator

 2. Pavel 25 září 2010 v 13:33

  Když jsem vkládal dvdéčko do přehrávače, v žádném případě jsem si nedělal žádné iluze o tom, že by mě tenhle snímek usadil na zadek a světe div se, on to dokázal, ale bohužel svou temnou stranou mince…

  Takže, nejdřív jsem měl pocit, že sleduju parodii na Avatar po predátorech se očividně slehla celá zem…zároveň mi taky bylo jasný, že nebudu moct srovnávat onu bandu hrdlořezů s profesionálním komandem majora Dutche, ale co je moc, to je moc… ať jsem se snažil, jak jsem chtěl nepodařilo se mi mezi nimi najít někoho, komu bych mohl držet palce. Opravdu ne. Kupodivu nejvíc ze všech mi ta prostě neseděl právě tolik opěvovaný Adrien Brody. Doslova mi  tam překážel, nevím sice proč, ale prostě ne! ne! ne! Ten měl být vůdce téhle smečky? To byl jako fór? Jedinej, kdo celkem slušně vyčníval z řady těch tupích ksichtů byla Alice Braga a když konečně tolik očekávaní lovci přišli na scénu bylo mi celkem fuk, kdo další zařve…a tady nastal další problém… Co to bylo za predátory???!!! Kam se sakra poděl ten chytrý nepřemožitelný borec s kterým si komando Dutche nevědělo rady??? Ale tady? Banda vrahounů likviduje jednoho predátora za druhým a nakonec se se predátoři začnou ještě likvidovat mezi sebou…Hrůza. a scénka kdy náš Hero osvobodí z okovů predátora? To měla být vykrádačka AvP??? Od jaké doby se predátor kamarádí s lidma?

  Já jsem se opravdu chtěl aby mi se mi tenhle snímek líbil, protože nápad, prostředí a hudba to bylo asi to jediný, co se mi ve finále líbilo. A závěrečná scénka, kdy se Brody pomazaný bahnem vynoří ze tmy a umlátí nepřemožitelného Prediho tomahavkem? To už byla jen třešnička na pěkně hořkým dortu… Sice tam bylo několik scén, které se mi líbili viz Yakuza Hanso vs Predátor na nože. ale jako celek velké sklamání… A mrzí mě to, protože film mohl určitě být něčím víc, než kopií jedničky a AvP…škoda…

 3. Sheldon 22 července 2010 v 01:57

  Recenze je skutečně trefná, film jsem viděl minulý týden ve Slováči a čekal jsem, že jdu na pěknou ptákovinu. Výsledek mě však mile překvapil a až na pár jasných lapsů bych se klidně ještě na jeden film od stejných tvůrců podíval. Na druhou stranu už bych to příliš nerozvíjel, protože to téma také není nevyčerpatelné.   

 4. Isaac 21 července 2010 v 19:27

   “Být či něbýt, to je to oč tu běží!”

       Z mnoha stran se ke mně valili komentáře o tom, jak jsou PREDÁTOŘI zbyteční, že je to jen napodobenina prvního dílu atd. Řekl jsem si fajn, zkusím to! A dojmy jsou monstrózní. Fakticky se to povedlo, i když jsem od toho moc nečekal. Zkrátka Predátoři předčili má očekávání. Lepší než dvojka, o něco málo horší než jednička. Žádný velkolepý příběh, ale ostatní ladí vcelku dobře. Tedy až na jednu (pro mě docela trapnou) scénu, která ve filmu hodně habruje a kterou si američtí drsňáci mohli odpustit… Ale tohle všechno mi ke spokojenosti stačí a doufám, že pokračování tu bude cobydup.

  Jo a recenze vskutku povedená, to musím uznat!

 5. hendry 12 července 2010 v 13:13

   frenk : presne tak…..nehovoriac o ziskoch z predaja dvd a blu ray diskov ktore su vramci tejto serie cenenym zberatelskym artiklom….navyse ako poznam fox tak nam to pre istotu naserviruje v roznych kolekciach  a kombinaciach s inymi snimkami votrelecko-predatorskeho vesmiru takze si podaktori jedinci zakupia ten isty film trebarz aj 5-krat……a to sme este nespomenuli zisky z predaja roznych oficialnych veciciek ako hracky, literatury (komiksy, knihy atd ) plus predaj vysielacich prav pre televizie v buducnosti……ked si to cele spocitam tak sa pokracovania urcite dockame… akurat mi pride trochu nevhodne zamyslat sa nad nim ked sme si este ani nestihli vychutnat aktualny snimok…..

  -mimochodom ja som na tom v kine este nebol a tak som radsej ani necital tvoju recenziu….ked sa tak stane tak sa v strucnosti podelim o svoje pocity……s pozdravom Stephen

 6. Frenk 12 července 2010 v 07:49

  Takže chlapci, A-Team je propadák, dvojka nebude – na to vemte jed. Predátoři jsou na tom lépe. Stál jen 40 míčů (A-Team 120), první víkend měli za 25 míčů, což dává naději na nějakých 65 z USA a zhruba stejnou sumu ze zbytku světa. Tipuju to tak na 140 – 160 míčů. Celá sumu se rozdělí napůl – polovina je pro kinaře, polovina pro studio, taže čistý zisk pro tvůrce Predátorů bude činit asi 70 milionů, resp. 30 odečteme-li sináklady za film. Dvojku by v takovém případě odklepnout měli.

 7. masták 11 července 2010 v 21:05

   je sice brzo, ale stejně to nedostalo tak moc jak se čekalo. Ale jak jsem říkal film rozpočet 100% překoná, ale jelikož jsou producenti nenažranci nebudou zrovna spokojeni. A o pokračování se bude tedy muset docela bojovat. I když si myslím že film bude dobrej(hlavně se modlím ať plně využijí ty predators psy) tak stejně jako u A-teamu se bude spekulovat o pokračování. Si vezmi Clash of the titans, poměrně sračka ale vydělala balík, a tak se připravujou další 2 díly.

 8. masták 11 července 2010 v 20:25

   jestli ti to přijde jako pokus o vtip tak seš trapnej(stejně jako těch tvých 1000 teček). Ale film třeba i nebude kasovní propadák, ale takovej A-team vydělal poměrně dost ale producenti nebyly 100% spokojení a ted neví jestli pustit pokračování. A já mluvím hlavně o pokračování. Což ale jak koukám nečteš.

 9. hendry 11 července 2010 v 19:42

   mastak :  :)) …..teraz neviem ci to z tvojej strany nie je pokus o vtip… ak nie tak este raz zdoraznujem ze 10 mil USD je iba za prvy den premietania (a navyse iba v USA)…….celkove trzby budu samozrejme vyssie…..moj osobny odhad celkovych trzieb pre USA znie 70 mil USD plus zhruba rovnaky obnos zo zvysku sveta…..pripominam ze rozpocet bol 40 mil USD…..s pozdravom Stephen

 10. hendry 11 července 2010 v 15:51

  to mastak : :)) ….zatial sa  to nepremieta ani jeden vikend a iba v USA to podla predbeznych odhadov zarobilo za prvy den premietania vyse 10 mil $….co je samo o sebe az prekvapujuco pozitivne cislo…….takze s podobnymi vyhlaseniami by som bol radsej opatrny…..pretoze nie su nicim podlozene a navyse posobia podozrivo komicky    

                                                             

Nový komentář