Predator, The (2018)


Český název: Predátor: Evoluce
Režie: Shane Black
Rok výroby: 2018
Délka: 108 min
Země: USA

Hrají:
Boyd Holbrook … (Quinn McKenna)
Trevante Rhodes … (Nebraska)
Jacob Tremblay … (Rory McKenna)
Keegan-Michael Key … (Coyle)
Olivia Munn … (Casey Bracket)
Sterling K. Brown … (Traeger)
Jake Busey … (Keyes)
… a další

 

Jsem fanouškem Predátora coby legendárního hororového monstra. Nehodlám omílat jeho dobře známou historii, jen dodávám, že The Predator je už šestým filmem s mimozemským protagonistou v hlavní roli (musíme totiž brát v potaz i dvě mizerné AvPéčka) a po řádění Adriena Brodyho na cizí planetě se opět vracíme na Zemi.

Příběh je vskutku podivný. Hlavní postavou je voják Quinn, který se náhodně dostane k výzbroji Predátora a pošle ji domů, kde jeho syn (postižený nějakým syndromem) rozlouskne mimozemskou technologii. Do toho se kdesi v tajné laboratoři s Predátory poprvé seznamuje evoluční bioložka, když v tom polapený exemplář uteče. O tom, v jakém se pohybujeme světě hovoří fakt, že ona bioložka na nic nečeká, chopí se zbraně a jde si ulovit Predátora, který právě před jejíma očima zmasakroval ozbrojené komando. Hračka, že?

Do toho si přidejte Megapredátora a jeho psy, které není problém ochočit a bandu nevtipných vyvrhelů, kteří ale mají dobré srdce položit život za naši planetu. Ano, je zle. Na nového Predátora jsem se těšil, protože jsem podlehl dojmu, že scénárista a režisér Shane Black tématu rozumí (k Arnieho jedničce psal scénář a hrál v ní Hawkinse), výsledkem je bohužel neživotný kočkopes.

Podobně jako v případě prvního a druhého AvP se mytologie nešikovně nafukuje a stejně jako mnohým dalším klasikám 80. let, které se dočkaly rozšíření vesmíru (Terminátor: Genisys, Prometheus a Covenant), to dělá akorát ostudu. Ubohé akci sice tentokrát nechybí krev, zato ale schází lepší choreografie a postavám taktika, jak s neřádem naložit. Ostatně Megapredátor to ví, protože už úplně kašle na lov ze zálohy a prostě jen využívá toho, že je to čtyřmetrová hora svalů.

Hodnocení5
The Predator není hrdým nástupcem krvavých osmdesátek ani moderním akčním hororem. Ladně zapadá mezi nepovedené AvP a jeho jediným pozitivem je, že po něm více doceníte Hopkinsovu dvojku (1990) i Antalovy Predátory (2010).
50%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář