Predator, The (2018)


Český název: Predátor: Evoluce
Režie: Shane Black
Rok výroby: 2018
Délka: 108 min
Země: USA

Hrají:
Boyd Holbrook … (Quinn McKenna)
Trevante Rhodes … (Nebraska)
Jacob Tremblay … (Rory McKenna)
Keegan-Michael Key … (Coyle)
Olivia Munn … (Casey Bracket)
Sterling K. Brown … (Traeger)
Jake Busey … (Keyes)
… a další

 

Jsem fanouškem Predátora coby legendárního hororového monstra. Nehodlám omílat jeho dobře známou historii, jen dodávám, že The Predator je už šestým filmem s mimozemským protagonistou v hlavní roli (musíme totiž brát v potaz i dvě mizerné AvPéčka) a po řádění Adriena Brodyho na cizí planetě se opět vracíme na Zemi.

Příběh je vskutku podivný. Hlavní postavou je voják Quinn, který se náhodně dostane k výzbroji Predátora a pošle ji domů, kde jeho syn (postižený nějakým syndromem) rozlouskne mimozemskou technologii. Do toho se kdesi v tajné laboratoři s Predátory poprvé seznamuje evoluční bioložka, když v tom polapený exemplář uteče. O tom, v jakém se pohybujeme světě hovoří fakt, že ona bioložka na nic nečeká, chopí se zbraně a jde si ulovit Predátora, který právě před jejíma očima zmasakroval ozbrojené komando. Hračka, že?

Do toho si přidejte Megapredátora a jeho psy, které není problém ochočit a bandu nevtipných vyvrhelů, kteří ale mají dobré srdce položit život za naši planetu. Ano, je zle. Na nového Predátora jsem se těšil, protože jsem podlehl dojmu, že scénárista a režisér Shane Black tématu rozumí (k Arnieho jedničce psal scénář a hrál v ní Hawkinse), výsledkem je bohužel neživotný kočkopes.

Podobně jako v případě prvního a druhého AvP se mytologie nešikovně nafukuje a stejně jako mnohým dalším klasikám 80. let, které se dočkaly rozšíření vesmíru (Terminátor: Genisys, Prometheus a Covenant), to dělá akorát ostudu. Ubohé akci sice tentokrát nechybí krev, zato ale schází lepší choreografie a postavám taktika, jak s neřádem naložit. Ostatně Megapredátor to ví, protože už úplně kašle na lov ze zálohy a prostě jen využívá toho, že je to čtyřmetrová hora svalů.

Hodnocení5
The Predator není hrdým nástupcem krvavých osmdesátek ani moderním akčním hororem. Ladně zapadá mezi nepovedené AvP a jeho jediným pozitivem je, že po něm více doceníte Hopkinsovu dvojku (1990) i Antalovy Predátory (2010).
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:41

    Již po přečtení samotného strohého obsahu k tomuto filmu jsem z toho nebyl zrovna moc nadšený. Predátoří sérii mám docela rád (hlavně tedy první a druhý díl), ale tohle už bylo na můj vkus až moc. Remaky starých klasik nemusím vůbec, ale když už někdo přijde s dalším pokračováním a novými nápady jak ještě okořenit již zažité – se skřípěním zubů tomu dám šanci – jako se stalo u Predátorů. Jenže tady si z toho Shane Black udělal viditelně prdel. Jasně měl na to svým způsobem právo Predátor je i jeho výtvor, ale ani se nedivím, že z tohoto projektu Arnie vycouval, hned po přečtení scénáře. Překombinovaný a místy dost chaotický příběh začal hned záhy sbírat negativní body. Hlavní postava snipera Quinna byla ještě vcelku snesitelná, ale jeho postižený leč sakra chytrý synek a drsná evoluční bioložka, která ovládá všechny druhy zbraní a je téměř nezranitelná (asi se Predátorovi zalíbila, když se předním krčila nahá…), to už byla sakra čára přes rozpočet – co se logiky týče. A to nemluvím o bandě psychopatů / vojáků, kteří sice hláškovali co to šlo, ale jinak mi teda zrovna moc sympatičtí nebyli. Zlatá Arnieho banda z jedničky. Do toho všeho tu kromě klasického Predátora začne pobíhat skoro čtyřmetrové hovado se svými psy (ti měli vážně dost), kteří se alespoň postarali o pěkně krvavou zábavu (myslím tím Predátory ne ty psy). Došlo i na mé oblíbené vyrvání páteře. V závěrečné pasáži se konečně dostaví i krvavý masakr všeho a všech, což mi každopádně zvedlo náladu, ale to už s bídou zachránilo jen čistý průměr. Největší katastrofou byl samotný střih, který dost často vyvolal v ději zbytečný chaos, přeskakováním z místa na místo bez nějakého propojení. Tento film bohužel určitě mezi moje oblíbené patřit nikdy nebude. Malý plusový bodík za charismatickou Olivii Munn (jejíž postava však byla dost přemrštěná) a Yvonne Strahovski. 50%

Nový komentář