Predator 2 (1990)


Český název: Predator 2
Režie: Stephen Hopkins
Scénář: Jim Thomas a John Thomas
Rok výroby: 1990

Hrají:
Danny Glover … (Mike Harrigan)
Rubén Blades … (Danny)
Bill Paxton … (Jerry)
Maria Conchita Alonso … (Leona)
Garry Busey … (Peter Keyes)
Kevin Peter Hall … (Predator)
…a další

 

Znovu je zde. Neviditelný lovec z vesmíru. Tentokrát však nezakotvil uprostřed pralesa, ale přímo v Los Angeles, kde právě zuří válka drogových gangů a ulice jsou plné divokých přestřelek a policejních sirén. Není to však jediná změna, která pokračování Predatora nabídla. Na režisérský post se místo Johna McTiernana usadil Stephen Hopkins a Arnolda Schwarzeneggera nahradil Danny Glover. Hlavní “hrdina” však zůstává stejný – Kevin Peter Hall alias Predator.

Příběh se odehrává v roce 1997. Policii v Los Angeles zaměstnávají nejen divoké přestřelky s drogovými gangy, ale také série brutálních vražd. Vyšetřování těchto zločinů se ujímá detektiv Mike Harrigan. Zprvu dává vše za vinu právě drogovým gangům. Postupem času však začíná odkrývat stopy, které vedou k mnohem nebezpečnějšímu protivníkovi a navíc se objeví vládní agent Peter Keyes a je zřejmé, že něco chystá.

Když jsem se na tento film chystal dívat poprvé, tenkrát ještě na VHS, předpokládal jsem, že oproti jedničce to bude nudná podívaná. Omyl. Celý film mě naprosto uchvátil. Může se zdát, že ve měste nic vymyslet nedá. Ale scénář – až na pár drobností a chyb – slibuje strhující děj plný akčních scén, efektů a napětí. A jakéže jsou ony drobnosti? Např. masakr v metru. Predator se v těch chvílích nechová jako tichý lovec, ale jako bezcitný stroj na zabíjení, který zlikviduje každého, kdo mu příjde pod ruku. Nebo když visí na okraji střechy a aktivuje bombu na ruce – detektiv Harrigan (SPOILER) mu taktak stihne ruku uříznout a odhodit ji – avšak bomba nevybuchne?? Tenkrát v pralese napáchala docela rozsáhlou spoušť… (/SPOILER).

Hodnocení9
Další odlišnost od prvního dílu je to, že Predator dostává více prostoru pro své masakry. Hned v úvodu při likvidaci černošského woo-doo gangu dostanou prostor jeho nové zbraně. Úžasná je scéna na jatkách, Kevin Peter Hall zde doslova exceluje stejně jako v závěrečném souboji s Mikem Harriganem na palubě své kosmické lodi. Lehce slabší než jednička, nicméně solidní podívaná.
90%

Sdílejte článek

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Frenk 23 července 2010 v 17:24

  Když jsem dvojku hodnotil poprvé dal jsem 70, nyní bych se nedal dát o něco víc, protože ač má druhý Predátor své mouchy – např. nepřehlednou akci v metru – i tak se jedná o poctivou 90kovou podívanou, která překvapí jiným prostředím, novými zbraněmi či důstojným rozvinutím Predátoří mytologie (alien lebka, pistole, loď´…). Pevných 80 % – výborné pokračování.

 2. Pavel 13 dubna 2010 v 21:20

  O něco slabší než její předchůdce, ale i tak skvělé pokračování. Děj zasazený do bitvi mezi Columbijským a Jamajským gangem a do toho seskočí z nebe náš mimozemšťan je opravdu povedenej nápad. Danny Glover skvěle nahradil Arnieho a samozřejmě, že se i zde objevilo několik skvělých hlášek tipu: ,, Život je svině!” ,, Chceš bonbón?” nebo scénka kdy Danny Glover vyráží na schůzku s bossem Jamajského gangu, králem Willym.

 3. Eraserhead 13 dubna 2010 v 19:34

   Ze zelené džungle do šedivé džungle velkoměsta. Postupem času docházím k tomu, že pokračování Predátora je sice jiné, ale přesto stejně dobré jako původní Predátor. Hodně pomohlo právě přesunutí děje z pralesa do velkoměsta mezi zuřící válku drogových gangů a nahrazení speciálního komanda svalovců (nic proti, v jedničce jste byli dobří) obyčejným nasraným poldou se strachem z výšek. Nechybí dobrá hudba a i na toho Billa Paxtona si člověk za chvíli zvykne. Důstojné a nijak zbytečné pokračování.

 4. Jino 13 dubna 2010 v 17:39

  Bacha možný SPOILER… Druhé pokračování se prvnímu dílu podle mě nevyrovná, ale pořád si drží kvalitní důstojnost. Přibylo pár nových Predátorových udělátek a Danny Glover, co by jeho nový protivník, taky obstál. Jen mě v mládí zaskočila ta predátorova kladnější úloha, kdy likvidoval drogové gangy. Ale jinak spokojenost. 

Nový komentář