Poslední lup (1988)


Režie: Jiří Bárta
Rok výroby: 1988
Délka: 21 min
Země: ČSSR

Hrají:
František Husák
Ivan Vojtek
Zdenek Martínek

 

Obtloustlý a umaštěný zlodějíček, jakých se po českých městech i dnes toulá nepřeberné množství, se vydává na lup do podivné stavby. V budově, která z venku vypadá omšele a lidmi zapomenutě, nachází spoustu cenných předmětů, ale také jejich majitele, jež ho však překvapivě nevykážou, ale naopak ho pozvou ke svému stolu a karetní hře, ve které se mu nebývale daří. I přesto dobrá nálada hostitelů stále neupadá. Namlsaného zlodějíčka pohostí a uloží ke spánku. Mají s ním totiž určité plány.

O tom, co bude hlavní devizou Bártova hororového počinu, vypovídá již první záběr na tajemnou budovu zahalenou v mlze, z něhož atmosféra nesálá, ale doslova na diváka řve, aby přikoval svoje oči k ději a čekal, co zvláštního se v následujících minutách před jeho zraky odehraje. Odhlédnout mu dovolí zase až s posledním záběrem, který odhalí tajemství místa, v němž se příběh odehrává a dodá celému příběhu závěrečnou tečku.

Ačkoliv je film řazen do kategorie animovaných, té animace tady zase tolik není. Projevuje se hlavně v zabarvení filmu do žlutavého nádechu umocňujícího pocit zaprášeného prostředí ukrývajícího něco opravdu odporného.

S barevnou stylizací a výrazovými prostředky filmu perfektně ladí i vybraní herci a jejich líčení. Postava zloděje snad nemohla být obsazena lépe, stejně tak podivní hostitelé, jejichž představitelům se podařilo vyjádřit děsivost výrazu snad i očními řasami.

 

Hodnocení8
Pokud budete čekat čistokrevný horor, budete trochu zklamáni. Je to spíše černá groteska, která si ale hororové prvky ve velké míře vypůjčuje, a pokud na tuto hru přistoupíte, určitě se vám dostane dobré zábavy i poučení, že chamtivost se nevyplácí a kdo chce víc, ten obvykle na konci nemívá nic.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Solo 2 května 2011 v 09:26

  Hudba, kterou složil M. Kocáb je skutečně okouzlující. Nikdy bych to do
  něj neřekl. Co se týče tohoto snímku, tak jde do jisté míry o velice
  zajímavé a působivé dílo. Ačkoliv se mi líbilo, tak mám k němu určité
  výhrady. Hrátky s barevnými filtry jsou super, stejně jako mimické
  výkony většiny herců, ale nemohl jsem se občas zbavit pocitu lehké nudy.
  Tato chvíle nastala v okamžiku, kdy se začaly hrát kostky. Styl střihu,
  který použili není zrovna můj šálek čaje, protože chaotické střídání
  scén (navíc často se opakujících) je trochu otravné. I tak si však tento
  kousek určitě zaslouží nadprůměrné hodnocení.

Nový komentář