Poltergeist II: The Other Side (1986)


Režie: Brian Gibson
Rok výroby: 1986
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
JoBeth Williams … (Diane Freeling)
Craig T. Nelson … (Steve Freeling)
Heather O’Rourke … (Carol Anne Freeling)
Oliver Robins … (Robbie Freeling)
Zelda Rubinstein … (Tangina Barrons)
Will Sampson … (Taylor)
Julian Beck … (reverend Henry Kane)
Geraldine Fitzgerald … (Jessica ‘Gramma Jess’ Wilson)
John P. Whitecloud … (starý indián)

 

Legendární trilogii Poltergeist zbožňuji stejně tak jako Radegast.
A to nejen kvůli napínavé atmosféře, ale především kvůli Heather O’Rourkové (odpočívej v pokoji andílku), která zde nezapomenutelně stvárnila roli Carrol Anne.

Rodina Freelingová se přestěhovala do nového domu ke své babičce Jess,ale hrůzný zážitek s duchy, kteří vtáhli jejich malou dcerku do televize,zůstává v jejich paměti. V nákupním středisku osloví Carrol Anne přízrak v podobě starce, který s ní promlouvá, dokonce se nebojí přijít až k jejich domu. Stařec se jmenuje Kane a byl to zlý pastor. Kane se všemi prostředky snaží zmocnit holčičky. Spolu s ním se začíná stupňovat řádění duchů. Rodina je opět bezmocná, ale objevuje se tajemný indián Taylor, který jako jediný zná důvod, proč jsou Freelingovi opět ohrožováni zlými silami. Duchové jsou více agresivní, než v předešlém díle.
Příčina jejich znovuobjevení však nevězí v novém domě, ale na starém rodinném pozemku, na němž před 150 lety došlo k hromadnému umrtí příslušníků jedné náboženské sekty vedenou psychopatickým pastorem. Toho geniálně stvárnil herec Julian Beck (1925-1985)

Mezi naprostý vrchol filmu řadím scénku, kdy si Carrol Anne hraje za slunečného počasí (na nebi ani mráček) před domem na trávě a zničeho nic začne pršet. K domu Freelingovým se blíží děs. Děs v podobě pastora v černém obleku, který si v poklidu zpívá tu svou:

Bůh je ve své svatyni,
pozemské myšlenky nech ztichnou,
protože ho chci cítit naplno
a klanět se před ním.
Je s námi teď, potom a navždy…

 

Film doprovází opět skvělá hudba a vizuální efekty. Poltergeist 2 patřil ke komerčně velmi úspěšným snímkům na videokazetách. Mistrovské dílo!!!

Sdílejte článek

  1. Solo 25 října 2017 v 10:38

    První díl této série na mě zapůsobil nejen svým příběhem, zpracováním a hudbou, ale především skvělými hereckými výkony. I proto jsem se těšil na druhý díl, který už se ovšem musel obejít nejen bez Tobe Hoopera či Stevena Spielberga, ale především tragicky zesnulé (zavražděné) Dominique Dunne. O to víc mě mrzelo, že o ní (postavě) nebyla ve filmu ani zmínka, nebo jsem jí přeslechl. Bohužel citelně byla znát hlavně obměna na režisérském postu. Gibson sice dokázal neudělat ostudu svému předchůdci, ale jeho kvalit dosáhnout nedokázal. A to i přesto, že dvojka má ponuřejší děj. Popravdě ono kouzlo jedničky se jaksi vytratilo a přestože dvojka své kvality bezesporu má, už to v mých očích prostě nebylo ono. Stále tu byla hustá atmosféra, slušný hudební doprovod i postupně gradující napětí, ale narazil jsem tu i na místa, které dost skřípali. Asi se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale mě více oslovila ona „rodinná dramatičnost“ prvního dílu. Po vydávení démonického stvoření v babiččině domě a následného rozpoutání pekelného teroru se sice situace mírně zlepšila, ale ten vizuálně přemrštěný finální souboj, to „zabil“. Místy to navíc na mě působilo dost rozpačitě a byl jsem rozhodnutý, že tomu prostě vlepím průměrné hodnocení. Opět skvělá Heather O’Rourke a démonický zjev (škleb) Juliana Becka však nakonec dokázali obměkčit můj úsudek. Ona byla opravdu „andílek“, který podal neuvěřitelný výkon a on ve mně dokázal vzbudit divné šimrání v žaludku. Bohužel se premiéry nedočkal, ale navždy zůstane v mé paměti. Takže nakonec se přece jenom přikloním k lehce nadprůměrnému hodnocení. 65%

Nový komentář