Poltergeist (1982)


Režie: Tobe Hooper
Rok výroby: 1982
Délka: 114 min
Země: USA

Hrají:
Craig T. Nelson … (Steve Freeling)
JoBeth Williams … (Diane Freeling)
Beatrice Straight … (Dr. Lesh)
Dominique Dunne … (Dana Freeling)
Oliver Robins … (Robbie Freeling)
Heather O’Rourke … (Carol Anne Freeling)
…a další

 

Tento známý a několik desítek let starý horor začíná vcelku nevinně. Jsme vtáhnuti do rodiny Stevena Freelinga, který se svou manželkou Dianou, třemi dětmi Danou, Robbiem a Carol Anne vedou spokojený život v nově postavené čtvrti města. Prostě typická americká rodina. Idylka končí ve chvíli, kdy Carol Anne uslyší v televizi hlasy patřící mrtvým. Duchové si bohužel nechtějí jen povídat a unesou Carol Anne do jiného světa…. Jen láska rodiny ji může pomoci dostat se zpět.

Za vším stojí spolupráce dvou známých režisérů Tobeho Hoopera (Texaský masakr motorovou pilou, Prokletí Salemu), jenž je hlavně přes ty horory a Stevena Spielberga. Tomu zase nedělá problém tvořit pro širší věkové rozmezí. Dokáže nenásilně míchat např. sci-fi s rodinným filmem a zejména začátek této duchařiny je jeho typickým rukopisem.

První ze jmenovaných se ujal režie, no i když pokud máte za sebou autora námětu, scénáře a producenta v jedné osobě, těžko si nenecháte poradit, zvlášť když Steven tomu nepochybně rozumí. Vždyť v tu dobu měl za sebou takové kousky jako Čelisti, Blízká setkání třetího druhu nebo prvního Indiana Jonese. Také se proslýchá, že Spielberg stojí za některými částmi filmu jako režisér. No ať je to jak chce, hlavní je že film vznikl.

Samotný scénář není rozhodně tou největší rybou v rybníce. Ne, že by celkově nestačil, ale v určitých pasážích film někdy trošku nudí a právě tam měly být ukryté ty esa. Navíc některé výplody z úst herců mi připadaly v určitých situacích dost nereálné. Aspoň já bych se tak teda nezachoval. Když pominu tento nedostatek, není snímku co vytknout. Atmosféra je příjemně mrazivá až do úplného konce. Sem tam se i ukáže, že tvůrci mají smysl pro humor a nechtějí nás jen napínat, ale i pobavit. Zhruba v poslední třetině Poltergeist nabere rychlejší spád, což divák po mírnějším dosavadním tempu jen uvítá.

Co asi každému utkví v hlavě po shlédnutí snímku jsou triky. O ty se postarali hlavně kouzelníci ze studia ILM (patřící Spielbergově spřízněné duši Georgu Lucasovi). Ti se tady docela pěkně vyřádili a s ohledem na dobu vzniku nelze udělat nic, než uznale pokývat hlavou (po právu se drží na špici i dnes). Za své kousky byly nominováni na Oscara. Dalšími želízky v oscarovém ohni byly střih zvukových efektů a hudba Jerryho Goldsmithe (Rambo, Přichází Satan, atd.). Jak jinak než skvěle odvedená práce. Mistrovo umění ladí ruku v ruce se záběry kamery a v nemalé míře pomáhá dotvářet napětí.

Hereckému obsazení dominují Craig T. Nelson a Jobeth Williamsová v rolích rodičů Carol Anne, tu ztvárnila nezapomenutelně Heather O´Rourke pro kterou bylo druhé pokračování (Poltergeist III) této menší série posledním. Zemřela na následky choroby postihující trávící trakt. Jejich druhá filmová dcera Dominique Dunne (Dana) byla zavražděna několik měsíců po natáčení (ve věku 22 let). V Poltergeistu hrála sice šestnáctiletou, ale ve skutečnosti byla jen o 15 a 11 let mladší než Craig a Jobeth.

Hooper (nebo spíš Spielberg?) si vystačil jen s pár desítkami herců a velká část filmu se odehrává v domě. Pozorný divák si může všimnout v malých rolích Jamese Karena (Return of the Living Dead) nebo Sonnyho Landmana (Billy z Predátora). Za takovou již tradiční událost Stevenových prácí můžeme považovat mírnou propagaci Lucasova bijáku Star Wars – plakát Darth Vadera v pokoji dětí, atd. Poté je tady několik scén, které prošly známou sérií Scary movie, jmenovitě to byl druhý díl, který zesměšnil například Dianino zápasení s duchem.

Za jakousi známku patriotismu považuji scénu z úvodních titulků, kdy se nám do uší line americká hymna vycházející z televizního vysílání. Je sice pěkné že u toho sledujeme vojáky vztyčující vlajku na Iwodžimě, ale tento “bonus” si mohli tvůrci klidně nechat zamčený někde ve skříni. Bohužel se tento úspěšný horor nevyhnul nové vlně trendu filmových remaků.

Hodnocení9
Nevím co nám budou chtít tvůrci nabídnout nového, ale je jasné, že se budou muset hodně snažit, aby se dalo na co dívat. Přikláním se k 90%. Od plného hodnocení mě odradil snad jen scénář.
90%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 25 října 2017 v 10:38

    Jeden z filmů, které mnozí označují za kultovní záležitost, mi dost dlouho unikal. Viděl jsem ho sice už před mnoha lety, ale popravdě jsem si z něj moc nepamatoval. Dnes jsem se konečně rozhoupal k tomu, abych to napravil a vůbec toho nelituji. Spolupráce Tobe Hoopera a Stevena Spielberga má skutečně velmi vysokou kvalitu a lze zde spatřit rukopis obou pánů. Je úplně jedno kdo z pánů ve skutečnosti měl při natáčení (režírování) hlavní slovo – oba odvedli slušnou práci a oba uznávám jako skvělé režiséry. Nicméně to neznamená, že ani na tomto duchařském klenotu jsem nenašel několik chybiček (nedostatků), které mi lehce zkazili celkový dojem z filmu. Věřím však, že na tehdejší dobu to musela být pecka, která slabším povahám pěkně pocuchala nervy. Největší poklonu bych chtěl složit hereckým výkonům, které co se týká představitelů ústřední rodinky, byli prostě dokonalé. Jak dospělí tak i dětští herci odvedli velmi solidní práci a po této stránce nemám sebemenší výtky. JoBeth Williams byla navíc dost okouzlující a přesvědčivá i ve chvílích, kdy se topila v bahnité břečce obklopená mrtvolami či polonahá létala po zdech pokoje. Neskutečný výkon podala i hlavní hrdinka Heather O’Rourke, která se stala ze svou hláškou “They’re here” nesmrtelná. Bohužel ona ani její filmová sestra Dominique Dunne si svou slávu moc dlouho neužily. Za naprosto geniální považuji i hudební doprovod, který měl na starosti sám Jerry Goldsmith. Mistr svého oboru, který i po své smrti patří mezi moje velké oblíbence. Co se týká efektů, tak i ty byli po většinou velmi zdařilé a společně s hudbou dopomohli k navození solidní atmosféry. Jedinou menší kaňkou na celém filmu vidím v lehce nevyváženém scénáři (zvláště pak zhruba vprostřed filmu), kdy jsem narazil na několik pasáží, které mě trochu nudily. Poltergeist už sice dnešní generaci asi tolik neuchvátí, ale pro nás „starší kousky“ je to doopravdy jeden z těch nejlepších filmů, co se boje s nadpřirozenými silami týče. Paranormal Activity se můžou jít zahrabat!!! 80%

  2. Co je nového? Srpnové aktuality - Horror.cz 1 září 2017 v 12:36

    […] V nedožitých sedmdesáti pěti let opustil filmový horor jeho další velikán. Režisér, scénárista, producent a příležitostný skladatel Tobe Hooper tu však bude navždy zapsán, a to jako tvůrce, který dal světu Thomase Hewitta přezdívaného Leatherface, též Kožená tvář. Poprvé ho přivedl na plátna ve filmu The Texas Chain Saw Massacre (1974), následně v sequelu The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986). K oběma snímkům navíc složil hudbu. Do historie filmu se zásadně zapsal i v osmdesátých letech, a to snímkem Poltergeist (1982). […]

  3. hoperoad 31 ledna 2010 v 17:16

    Další horor, kterej jsem viděla ještě v dětských letech Trojka je pro mě každopádně nejlepší díl, přesto na tuhle celkovou trilogii vzpomínám dodneška, stejně jako na Smrtelné zlo… jsou to opravdu dobrý kultovní kousky… ALE NEJVĚTŠÍ MAZEC JE STEJNĚ FAKT, ŽE HEATHER O ROURKE, KTERÁ HRÁLA MALIČKOU CAROL ANNE, ŽE PO NATOČENÍ TÝ TRILOGIE UMŘELA… A NEJEN ONA, ALE JEŠTĚ NĚKDO ZE ŠTÁBU, VČETNĚ NATHANA DAVISE, KTEREJ HRÁL VE TROJCE KANEA… teprve až po tomhle zjištění mi přeběhl ten nejmrazivější mráz po zádech… docela zvláštní mazec

  4. sharkamellita 7 března 2009 v 23:48

    jednou, kdysi dávno, mi říkala jedna učitelka ze zš, že tohle byl největší horror(nejstrašidelnější),který kdy viděla..a tak se ptám, kolik jich vlastně viděla né, tak tenhle snímek jsem neměla možnosti vidět celý, protože sem to vždycky nějak prošvihla..ale z toho, co sem viděla, tak 90% bych dala určitě. doufám, že to někdy zhlídnu celé

  5. ulbra 15 prosince 2008 v 07:28

     Ellnah 10%? Hm.

    Tohleto je 100% zalezitost.

    Pokud by to bylo k tretimu dilu,ok ale tohle ne.

    Je to spolecne s The Shining , Alien,Frankenstein(1931), a The Thing nejvetsi hororova zalezitost a lepsi nejsou a ani nebudou.

    Jeste mi zajima co pro tebe je cool horor kdyz tohle ne.

    Dany a problem je v tom ze je 21 stoleti a novodobe horory jsou z vetsiny zplacaniny s PC efekty.

    Kdo neuzna ze na tu dobu jsou to neuveritelne filmy ktere jen tak nic neprevali,tak ab to radeji nekomentuje.

    Kouknete se na to jeste jednou kdyz to nepomuze tak znova ,dokud vas to netrkne,pze tohle s dalsimi jmenovanymi jsou 100% hororove filmecky.HOUGH

Nový komentář