Phenomena (1985)


Režie: Dario Argento
Scénář: Dario Argento
Rok výroby: 1985
Délka: 110 min
Země: Itálie

Hrají:
Jennifer Connelly … (Jennifer Corvino)
Daria Nicolodi … (Frau Brückner)
Fiore Argento … (Vera Brandt)
Dalila Di Lazzaro … (Headmistress)
Patrick Bauchau … (Insp. Rudolf Geiger)
Federica Mastroianni … (Sophie)

 

Děj filmu nás zavede do hornaté krajiny švýcarských Alp, kde do prestižní dívčí školy Richarda Vágnera přijíždí až z New Yorku studovat půvabná Jennifer. Ta je obdarována zvláštními schopnostmi. Dokáže porozumět všem druhům hmyzu a zároveň je taky telepaticky ovládat. Jennifer se pomalu seznamuje s novým okolím, spolužáky a za nepříjemných okolností také s ředitelkou školy. Od své spolubydlící Sophie se dozvídá, že nad ničím nerušenou krajinou se uchýlil černý mrak. Mrak v podobě vraha, jenž po sobě na místech činu zanechává bílé larvy “Sarcophacusa velkého”. Ten žije výhradně v mrtvých lidských tělech.

První noc na novém místě tíží Jennifer zlý sen, ze kterého se probouzí jako náměsičná a s lehkým krokem se vydává až na střechu školy, kde se stává svědkem vraždy jedné z dívek. Následně se stává Jennifer terčem posměchu většiny spolužaček včetně kantorů, kvůli své zálibě o hmyz a svou náměsičností. Jediný kdo ji dokáže porozumět je na vozíček upoutaný profesor vyučující nauku o hmyzu John Mc Gregor (Donald Pleasence, známý jako detektiv ze série Halloween). Ten pomáhá místní policii objasnit záhadné vraždy za asistující pomoci šimpanzí samičky jménem Inga. Mezi Jennifer a profesorem se brzy vytvoří důvěrný vztah a stávají se z nich přátelé, kteří se vydávají po stopách psychopatickému vrahovi.

Italský hororový mág Dário Argento natočil veledílo s tak hustou atmosférou, že by se dala doslova krájet. Příběh doplňuje vynikající hudba a to třeba v momentě, kdy jedna z dívek prchá před mordýřem v doprovodu heavy metalové kapely – Iron Maiden nebo zde zazní další legenda na poli metalové scény, samotní Motorhead.

O hmyz zde opravdu není nouze, uvídte zde mouchy, včely,kobylky, bedrušky, pavouky a dokonce i světlušku, která posvítí náměsíčné Jennifer na cestu až k samotnému důkazu a to v křoví zapomenutou vrahovu rukavici. Hlavní hrdinku si zahrála tehdy patnáctiletá Jennifer Connelly, která svým šarmem posunula snímek až na samotný vrchol Olympu, mezi další veledíla.

Hodnocení7
Phenomena je velice příjemný film s pořádnými dávky hmyzího mystéria s gradujícim závěrem.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 7 března 2018 v 20:24

    Tak, v krátké době mé čtvrté a na nějakou dobu zase poslední setkání s Argentovou tvorbou mi do cesty přihrálo mnohými opěvovanou Phenomenu. Rovněž i v tomto případě se jednalo o mé první zhlédnutí (stejně jako v případě Inferna a Tenebre) a Dario opět nezklamal. Sice to bylo z jiného soudku, než jsem u něj zvyklý, ale to mi v tomto případě vůbec nevadilo. Příběh mě zaujal již od první minuty a to nejen díky mladičké Fiore, ale i následnému gore. Takové lahůdky si nechám líbit a bylo mi hned jasné, že v podobném duchu se bude rozhodně pokračovat i nadále. To jsem však ještě netušil, že na řadu přijde mladičká Jennifer Connelly, která se své role zhostila s naprostou bravurou i v takto mladém věku. Nejen že se na ní pěkně dívalo, ale ona předvedla i velice solidní herecký výkon. Dario následně rozpoutal další atmosférické „peklo“, do kterého jsem se zcela ponořil a přestože měl tento příběh několik slabších pasáží, užíval jsem si ho po celou dobu. Vražd tu bylo dostatek, nechybělo ani několik „zvratů“ a jediné co mě trošku mrzelo, byl ten digitální roj much. Nicméně tu hrál zajímavou roli i můj oblíbenec Donald Pleasence a „jeho“ opice. Musím však souhlasit s názory, že tentokrát se příliš nevyvedl hudební doprovod. Hudba jako taková nebyla vůbec špatná a klidně bych si jí pouštěl pořád dokola, ale v některých scénách byla nevhodná. No a úplný závěr bych taky lehce vylepšil. Poté co Jennifer vyleze z jámy plné hnijících těl a červů, jsem se musel následnému vyvrcholení potutelně usmívat. Ale to je jen můj názor. Každopádně Phenomena jako celek na mě zapůsobila velice pozitivně a i přes několik negativních prvků, jde pořád o solidní nadprůměr. Určitě jsem jí neviděl naposledy. 80%

Nový komentář