Phantoms (1998)


Český název: Fantom
Režie: Joe Chappelle
Rok výroby: 1998
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Ben Affleck … (Sheriff Bryce Hammond)
Peter O’Toole … (Dr. Timothy Flyte)
Rose McGowan … (Lisa Pailey)
Joanna Going … (Jennifer Pailey, M.D.)
Liev Schreiber … (Deputy Stuart ‘Stu’ Wargle)
…a další

 

Jednoho krásného rána vyrazí Jennifer Pailey (Joanna Going) z městečka Snowhill pro svou mladší sestru Lisu (Rose McGowan) do Los Angeles. Lisa z toho není moc nadšená, přeci jen, kdo by měl chuť trávit čas v zapadlém městečku, které čítá 700 obyvatel. Ovšem když sestry přijíždí do Snowhillu, zjistí, že něco není úplně v pořádku. Na ulici není ani noha a celé město působí opuštěně. Vydají se proto k Jennifer domů, kde naleznou mrtvou hospodyni. Na první pohled je jasné, že to nebyl infarkt nebo něco podobného, ovšem není zas tak snadné určit, co přesně se jí stalo. Okolnosti nasvědčuje tomu, že jde nejspíše o nějakou infekci. Vydají se k autu, které ovšem někdo velmi svérázným způsobem uvedl do stavu nepoužitelnosti. Dojdou tedy do kanceláře místního šerifa, aby ho nalezli mrtvého. Kolem je ale hromada vystřílených nábojů, a přeci jenom, na infekci by šerif nestřílel. Na scéně se objevuje šerif Bryce Hammond (Ben Affleck) se svými zástupci, které někdo zavolal vysílačkou. Začínají se dít čím dál tím nepochopitelnější úkazy, lidé začínají umírat, ale nikdo přesně neví proč. Dále se objeví vojáci, lidé ve speciálních oblecích a doktor Timothy Flyte (Peter O’Toole), který jako jediný tuší, co se zhruba děje. Děj nabírá úplně jiné obrátky a lidé zjišťují, že se právě staly ohroženým druhem. K tomu to filmu jsem se kdysi dostal více méně náhodou a musím říct, že mne opravdu zaujal, dokonce tak, že jsem si ho pořídit do své sbírky(v té době ještě na VHS). Nicméně nic není tak skvělé jak se zdá.

Film má úžasnou první polovinu, která je opravdu temná a člověk opravdu neví, co se vlastně děje, protože to každou chvíli vypadá, že na městečko zaútočilo něco jiného – infekce, psychopatický vrah, přerostlý hmyz, duchové,… , bohužel po tomto skvělém začátku začíná druhá půlka filmu plná vojáků a mužů ve skafandrech a film okamžitě ztrácí své kouzlo. Atmosféra a napětí se jako by vytratí a člověk už jen kouká, jak to dopadne.

Druhá část filmu mi velmi připomínala film Sliz (The Blob), což by nemuselo být na škodu, ale ne po tak skvělém začátku. Film je sice poměrně napínavý, ale objevují se zde i světlé chvilky, které mne docela pobavily. Například když se Jennifer snaží nabít brokovnici, protože „teoreticky ví jak to funguje“, což Lis po chvilce nevydrží, zbraň jí vezme, nabije ji a okomentuje to slovy „Zkušenosti z L.A.“. Dále mne velmi pobavil následující rozhovor „Musíme to zabít!“ „Ale jak? Tohle vyhubilo dinosaury, a to už byli sakra nějaké zvířata“. Ovšem třešničkou na dortu je zástupce šerifa Stuart Wargle (Liev Schreiber), který zde hraje takového, ne zrovna psychicky normálního člověka a filmu to dodává grády, hlavně závěrečná scéna je nezapomenutelná.

Po herecké stránce jsou herci nadprůměrní na béčkový film (aspoň co se týče první části). Ben Affleck hraje s nadhledem a tuhle roli si očividně užívá, a v celém filmu není snad nikdo, kdo by nějak extrémně rušil. Mírným zklamáním byl pouze herecký výkon Petere O’Toolea, přeci jen sem od něj čekal o něco víc.

Otázkou ovšem je, jak tento film ohodnotit. Kdyby se z toho udělaly dva filmy, měli by jsme tu výborný temný horor, u kterého by nikdo nevěděl, co se vlastně děje a jeden pohodový béčkový horor, který neurazí. I když se mnou mnozí nebudou souhlasit, dávám 70% a myslím, že si to film zaslouží, už kvůli začátku, kdy se atmosféra dá krájet.

Hodnocení7
Neříkám, že se jedná o úžasný film, ale pokud máte rádi horory, myslím, že tenhle si zaslouží, aby jste ho alespoň jednou shlédli. Pokud od něj nebudete čekat nějak moc, odměnou vám bude poměrně podařená podívaná, která určitě neurazí. Ale ten konec...
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 30 dubna 2018 v 15:38

    Opravdu hodně mě překvapilo nízké hodnocení toho filmu na internetu, přestože vůbec nejde o špatný kousek. Koontzovu knihu jsem nikdy nečetl, takže nemůžu srovnávat, jak moc se tvůrci drželi předlohy, ale příběh samotný na mě zapůsobil docela kladně. Souhlasím však s názory, že první polovina filmu je skutečně mnohem lepší a poutavější, než ta druhá. Zvláště pak navozenou atmosférou a spoustou otázek, které se vám začnou honit hlavou. Liduprázdné městečko, divné zvuky a podivně vypadající mrtvoly (teda těch pár, na které narazíme). Co se tu sakra stalo? Bude za vším skutečně nějaká epidemie, nebo snad nějaký sériový vrah? Dokázal by však zabít všechno živé během jednoho dne? Než dostaneme alespoň zlomek odpovědí na tyto otázky, můžeme se (teda hlavně pánové) kochat pohledem na dvě pohledné herečky a dámy budou následně odměněny příchodem Bena Afflecka a Lieva Schreibera. Ten první se téhož roku objevil i v Armageddonu a své charisma se snažil prodat i zde, ten druhý se zhostil role bláznivého zástupce Stua opravdu velmi dobře. Dost bylo ale kochání a následně přejdeme rovnou k akci. Na scéně se objeví nejen podivný létající tvor a vojáci v čele s doktorem Peterem O’Toolem, ale i napodobenina psa, která se postará asi o nejpůsobivější scénu z celého filmu. Tím však byli klady tohoto filmu zřejmě vyčerpány, protože se následně dostáváme do druhé fáze příběhu, která mě už tolik nebavila. Následný boj s Fantomem už sebou přinesl spoustu nelogických a dost přehnaných situací, navíc i samotná atmosféra začala pomalu skomírat. Objevila se celá řada nudnějších pasáží a některé z nich dost zaváněly trapností. 60%

Nový komentář