Phantom of the Opera, The (1925)


Český název: Fantom opery
Režie: Rupert Julian
Rok výroby: 1925
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Lon Chaney … (Erik)
Mary Philbin … (Christine Daaé)
Arthur Edmund Carewe … (Ledoux z tajné policie)
Norman Kerry … (Vikomt Raoul de Chagny)
Gibson Gowland … (Simon Buquet)
John St. Polis … (hrabě Philip de Chagny)
Snitz Edwards … (Florine Papillon)
Olive Ann Alcornová … (La Sorelli)
… a další

Děj:
Paříž, 1877. Erik žije v katakombách pod slavnou pařížskou operou, protože by ho kvůli jeho znetvořené tváři nikdo ve vnějším světě nepřijal. Jeho jedinou láskou je opera, ale jenom do chvíle, než se zamiluje do operní zpěvačky Christine. O tu se ale uchází i Vikomt Raoul de Chagny. Erik se nakonec rozhodne Christine unést do svého podzemního světa…

Osobní hodnocení:
Klasika, kterou si nemůžete nechat ujít. Tento černobílý a němý originál Fantoma Opery se vůbec nedá srovnat s jeho remakem z roku 1943, ve kterém vystupuje v hlavní roli Claude Rains. Na rozdíl od pozdější verze je Julianův film gotický a temný, a to jak místem děje (podzemí) tak samým hrdinou příběhu, samotářským a bláznivým odpadlíkem Erikem.

První část filmu je poněkud pomalá a scény bez Chaneyho jsou poměrně nudné, od únosu Christine se ale film rozjede. Existuje i mluvená verze, ale Chaney, věrný němé kinematografii, jí odmítl propůjčit svůj hlas. Nejlepší scény se odehrávají samozřejmě v katakombách pod operou, nezapomenutelný je ale také svou dekadentní atmosférou maškarní bál (tato část je natočena tříbarevně v Technicoloru). Erik ztvárněný Chaneym je šílenec, který si ale svou výjimečností, lidskostí a hrdostí (jak ukazuje závěrečná, dokonalá scéna) dokáže získat diváky.

Hodnocení8
Lon Chaney zaslouženě proslul jako muž tisíce tváří díky svým působivým a složitým převlekům, které si sám vymýšlel a připravoval. Film byl natočen na motivy knihy Gastona Lerouxe.
80%

Sdílejte článek

Nový komentář