Phantasm (1979)


Režie: Don Coscarelli
Rok výroby: 1979
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
A. Michael Baldwin … (Michael ‘Mike’ Pearson)
Bill Thornbury … (Jody Pearson)
Reggie Bannister … (Reggie)
Kathy Lester … (Lady in Lavender)
Terrie Kalbus … (Fortuneteller’s Granddaughter)
Kenneth V. Jones … (Caretaker)
Susan Harper … (Girlfriend)
…a další

 

Celkem neznámý režisér Don Coscarelli natočil v roce 1979 1. díl doposud 4 dílné série Phantasm.

Děj
Asi 13 letý kluk Michael to nemá zrovna v životě zrovna nejlehčí. Nejenom že mu před časem zemřeli rodiče, ale teď i jeho kamarád Tommy. Žije spolu se svým bratrem Jodiem. Michael jede na pohřeb kamaráda na motorce a něco se mu na ní porouchá. Sleduje jednoho pána (Dlouhána), který vezme Tommyho velkou rakev sám! A navíc do krematoria. Tam se jde Michael podívat, ale uteče, protože v krematoriu jsou slyšet divné zvuky, vidět nekonečné chodby a vůbec je to tam celé divné. V noci však, protože je mladý, utíká zpátky do krematoria. Po několika divných věcech na něj zaútočí starší pán s nožem a když ho drží, tak se odněkud zjeví taková velká stříbrná koule, která pána nemile zmasakruje. Michael opět utíká z krematoria, přičemž ho chytají takové menší obludy.

Michael se snaží přesvědčit Jodieho, tak ten mu ale nevěří. Tak se tam vydá ještě jednou sám. Dlouhán zjistí, že ho Michael objevil, takže se ho pokusí chytit, ale přijde přitom o prst. Tomu už Jodie věří, Michaela pošle ke své známé a vydá se do krematoria s kamarádem Reggiem. Spolu o Dlouhánovi zjistí, že (SPOILER) je z jiné dimenze a tam posílá mrtvoly, aby je zmenšil do sotva 1 metru a byli jeho otroky. (/SPOILER)

Hodnocení
Phantasm má na horor vcelku složitější děj. Takže každému nemusí sednout. V každém případě se ale jedná o legendu. Tento první díl je podle mě ze všech nejlepší. Po něm následovala dobrá dvojka, průměrná trojka a nakonec lehce podprůměrná čtyřka. Hlavně je podle mě nejlepší Reggie, který do filmu vnáší takovou humornou atmosféru. Ale i ta hororová je velmi povedená (pro ni je film v podstatě vyhledáván). Ostatní herci taky nejsou k zahození.

Masky trpaslíků jsou slušné. A krvavé efekty? Těch tu je sice málo, ale přesto jsou pořádně krvavé. Hudba je u Phantasm velmi, velmi povedená. Nevím jaký je soundtrack, nemám ho bohužel celý, ale těch pár skladeb je opravdu zážitek

 

Hodnocení8
Takže abych to shrnul, jedná se o hodně povedený díl. Don Coscarelli je dobrý režisér, který si to potvrdil ještě filmem Bubba Ho-tepp.
80%

Sdílejte článek

Nový komentář