Pet Sematary (1989)


Český název: Hřbitov domácích zvířátek
Režie: Mary Lambert
Délka: 103 min
Země: USA

Hrají:
Dale Midkiff … (Louis Creed)
Fred Gwynne … (Jud Crandall)
Denise Crosby … (Rachel Creed)
Brad Greenquist … (Victor Pascow)
Michael Lombard … (Irwin Goldman)
Miko Hughes … (Gage Creed)
Blaze Berdahl … (Ellie Creed)
…a další

 

Pokud jste o tomto filmu neslyšeli, vězte, že vám utekla doslova hororová pecka. Už samo to, že scénář napsal hororový král Stephen King je lákadlo, které by nemělo zůstat bez povšimnutí.

Děj filmu můžeme rozdělit do dvou částí. V té první je idilka. Rodina koupila nový dům a je štěstím bez sebe. Přistěhuje se, seznámí s milým sousedem, který jim ukáže zvířecí hřbitov, založený smutnými dětmi. Tady idilka pomalu končí a vše začíná spět k události, jež rodinu doslova rozerve. Na díkuvzdání bude na silnici sražen Church, kocour dcery Dr. Creeda, hlavní postavy celého příběhu. Milý soused Jude mu ukáže místo, kdesi za hřbitovem. Místo, které bylo pro tamnější indiány svaté. Luis Creed tam kocoura pohřbí a příštího dne se Church vrátí, živý. Ovšem už to není ten kocour, co dřív. Chová se jinak, je agresivnější a masožravější. Luis je samozřejmě šokován a zapřísahá se, že už nic takového neudělá. Jenže, jednoho krásného dne, kdy si Luisův tříletý syn Georg hraje s drakem, vyjíždí z nedaleké firmy kamion a právě ten kamión, změní dění a osudy všech hlavních hrdinů. Ten kamión za přispění osudu, přejede George a po jeho pohřbu se Luis rozhodne, že syna oživí, ať to stojí cokoliv. A ani hodný duch mrtvého studenta Luise nepřesvědčí o opaku.

Film, ač z roku 1989 je nabitý speciálními efekty (hlavně v druhé polovině), za které by se ani dnes nemusela studia stydět. Celou atmosféru doprovází skvěle vybraná hudba a výkony hlavních i vedlejších herců – Stephen King si zahrál faráře – stojí za shlédnutí.

 

Hodnocení10
Pet Sematary je dokonale promyšlený horor, jehož úkolem je lidi jak vyděsit, tak zajistit, aby po opětovném shlédnutí tento film ocenili na výbornou. Z mého pohledu se to podařilo na jedničku.
100%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

37 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Eraserhead 10 května 2010 v 09:47

  Jeden z mála případů Kingova příběhu, kdy se mi film líbí více než kniha (snad proto, že scénář psal sám King). Kniha mi přijde strašně roztahaná a nudná. Ono se v celém příběhu toho zase tak moc neděje, je to takové komornější drama pro pár postav a ve filmu to celé vyznívá lépe, než v knize. Začátek je trochu pozvolnější (ale to u Kinga občas bývá, viz. např. Osvícení), ale pak už to jede. Trochu mě zajímalo, jak si s hororem poradí režisérka, přeci jenom, režisérek je pomálu a v hororovém žánru tím tuplem, ale žádný strachy, čím déle ten film trvá, tím má hustší atmosféru. A malý Gage, brrrr, nechápu, jak mohli tomu malému klukovi vysvětlit, jak se má tvářit a on to pochopil přesně a udělal to tak.

 2. Solo 17 března 2010 v 14:31

  Musím se přiznat, že číst knihu mě bavilo o hodně víc, než se dívat na
  tehle film. Jaksi mi vyprchalo to Kingovské kouzlo. První polovina filmu
  pěkně slabá, jediné co mě zaujalo byl ten mrtvý týpek a staříkův příběh
  z mládí. Teprve po oživení kočky se začíná něco dít. Naštěstí můj
  pokažený dojem zachránil docela svižný konec. Těšil jsem se jako vosa na
  bombon až se konečně objeví malý Gage se svým ďábelským dětským smíchem
  a započne jeho hra. Nic méně když to vezmu z jiné stránky pohledu, tak u
  podobně rušné silnice bych opravdu žít nechtěl.

 3. ondrej 12 listopadu 2007 v 17:48

  Ty INTELIGENTE! TUPČE! OMEZENČE! Pet Smatary je správný název filmu. Podívej se na youtube. Ten nápis psaly děti (v příběhu), schválně je tak psaný. A český název knihy je Řbitov zviřátek (jen aby jsi měl zase co kritizovat). Příště nesrážej to, co tam patří. A pokus se také trochu hodnotit obsah. Nevadí mi špatné kritiky, když jsou mířeny objektivně a správně. Ovšem takovéto… z nich snad mám někdy chuť puknout vzteky.

Nový komentář