Perfume: The Story of a Murderer (2006)


Český název: Parfém: Příběh vraha
Režie: Tom Tykwer
Rok výroby: 2006
Délka: 147 min
Země: Německo / Francie / Španělsko

Hrají:
Ben Whishaw … (Jean-Baptiste Grenouille)
Francesc Albiol … (Court Official)
Gonzalo Cunill … (Guard #1 Dungeon)
Roger Salvany … (Guard #2 Dungeon)
Andrés Herrera … (Door Guard)
Simon Chandler … (Mayor of Grasse)
David Calder … (Bishop of Grasse)
Richard Felix … (Chief Magistrate)
Birgit Minichmayr … (Grenouille’s Mother)

 

Velké množství filmů nám předkládá nějakého šílence. Šílenství má dost podob a filmaři se ho snaží zvěčnit na plátně s více či méně velkými úspěchy. Existuje řada filmů, která promarnila potenciál, který v sobě šílenství různého druhu skrývá a vznikly filmy, které ani nemusely, například See no evil z roku 2006. Naopak jsou filmy, v nichž je šílenství zobrazeno s takovou dokonalostí, až vás zamrazí a opět můžeme jako příklad uvést sérii Hannibala Lectera, která již spousty let úspěšně válcuje kina.

Parfém: Příběh vraha je sám o sobě již divný název filmu. O čem to tedy je? Jean Baptiste Grenouille se narodil na rybím trhu, a to přímo mezi rybími vnitřnosti. Jeho matka ho měla v plánu i s vnitřnostmi večer hodit do řeky. Ovšem první Jeanův křik přivedl jeho matku na šibenici a jeho samého do sirotčince. V sirotčinci stranou od ostatních dětí Jean Baptiste zjistil, že má zvláštní dar, a to poznat a zapamatovat si vůně všeho, co jeho nos ucítí. Z sirotčince se dostal do otroctví v koželuhovně, aby již dospělejší více méně náhodou zakotvil u starého výrobce parfémů v podání skvělého Dustina Hoffmana. Zde se pomalu učí jak se parfémy vyrábějí. Jednoho večera, když jde Jean Baptiste městem ucítí dokonalou vůni. Je to vůně ženy. Čisté panny. Od té doby Jean Baptiste nechce nic jiného, než se naučit tuto vůni zachovat a vyrobit dokonalý parfém. Bohužel se v okolí začnou ztrácet mladé panny a posléze se objevovat mrtvé s oholenými vlasy. Jean Baptiste pomaličku získává ingredience ke svému dokonalému parfému. Podaří se mu ho vytvořit dříve než místní obyvatelé chytí šíleného vraha mladých panen?

Hodnocení9
Tento film je velmi zvláštní. Režisér Tom Tykwer se nám snaží zprostředkovat vůni očima a mnohokrát se mu to i podaří a vy opravdu z filmu tu vůni cítíte. Film ve vás určitě zanechá hluboký dojem a já sám jsem nevěděl, jestli mám Jean Baptistu litovat nebo nenávidět a vlastně to nevím do teď, ale touha po dokonalosti za cenu mnoha mrtvých dívek si lítost nezaslouží. Proto vám ten film musím opravdu doporučit a úsudek si musíte udělat sami.
90%

Sdílejte článek

34 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:51

  10*. Jsou příběhy, které nelze zfilmovat. Tom Tykwer to dokázal. Geniální dílo jsem naposled psal u Stanley Kubricka, Quentina Tarantina, nebo Alfreda Hitchcocka. Momentálně píši k Tykwerovi, který mě zasáhl přímo do srdce. PARFUME je má filmová láska. Geniální dílo Toma Tykwera, který je perfektní ve všech stránkách – dokonalá výprava, režie, kamera, scénář a námět za miliardu dolarů. Už dlouho mi nebylo během filmu tak krásně. Herecké obsazení diamantové: Whishaw / Hoffman / Hurd-Wood. Tykwer má perfektně zvládnuté herce a dokonalou režii. Nadpozemský závěr, kdy jsem sledoval v kamenném výrazu závěrečné titulky až do konce. Hudebně podmanivé. Filmařsky mistrovské. Umělecky božské. Stanley Kubrick by chtěl tohle filmové zpracování určitě vidět. Škoda, že to přišlo až tak pozdě. Moc bych mu to přál.

 2. KDeathIncarnate 15 srpna 2010 v 01:34

   Úžasnej film… Naprosto… Nádhernej… Taky si nejsem jistá jestli Jeana-Baptistu Grenouilla litovat, nebo nesnášet… Klidně mě tady ukamenujte, ale mě se ten konec docela líbil. Moje taková teorie: Když J.B. Grenouille prvně ucítil tu pannu, tak se rozhodl, že vyrobí dokonalej parfém… Ale když ho vyrobil, zjistil, že nedokáže lásku vydávat, ale jenom přijímat, protože byl vlastně celou dobu zamilovanej do tý holky na začátku.. Tim pádem už mu na ničem nezáleželo, a tak se nechal samou láskou sežrat… Co myslíte?.. 😉  Těžko říct k tomu konci… Byl… Byl sám o sobě dobrej, ale vyznělo to tam jako kdyby se toho chopil jinej režisér a promítnul do toho sebe… Jako kdyby někdo maloval obraz, ten byl skoro hotovej, ale dodělal ho někdo jinej… Posledních pár tahů, ale poznat to prostě bude… Takovej dojem to dělá na mě… Nebo jako kdyby režisér změnil na ten film najednou názor a pojal posledních 10 minut jinak… Ale pro mě stejně 100% 🙂

 3. Solo 3 března 2010 v 07:54

  O horor jsem tady moc nezavadil, ale dramatických pasáží je zde
  spousta. Začátek filmu mě příjemně naladil jenže potom se vypravování a
  směr kterým se snímek vydal začal připomínat harlequinskou knihovnu.
  Sledování výroby všemožných vůní a parfémů byl určitě zajímavý pro
  ženskou část publika, ale mě to zrovna dvakrát nesedlo. Docela jsem se
  začal nudit a nezachránil to ani Jeanův přesun do malého městečka, kde
  začal vraždit. Ke konci šla už ponurá atmosféra úplně do háje a
  dostavila se chvilka romantiky. Závěrečné orgie a grupáč na popravišti
  už jen podtrhuje francouzsko-španělskou zvrhlost prosadit do svých
  kousků i trochu té erotiky. Mě rozhodně tenhle snímek na prdel
  neposadil a budu se v budoucnu hodně přemáhat, abych si to pustil
  znovu.

 4. Frenk 7 prosince 2008 v 16:34

   Opravdu zajímavý filmový zážitek. Výborně natočené a zpracované, kvalitně zahrané (i když Dustin Hofmann mě tam nějak neseděl) a megalomansky poetické. Když tento snímek nebudete brát jako životopis “čichajícího” vraha, ale spíše jako uměleckou báseň, musí vás to zaujmout. I když ten závěr se mi zdál až příliš přecukrovaný (či jak to nazvat) a dle mého soudu se dal natočit standartnějším způsobem. Přesto krásných 80 %.

 5. beonica 31 května 2008 v 23:19

  Do tohohle jsem se zamilovala hned napoprvé a trvale. Překvapilo mě, že se něco takového podařilo natočit v Evropě. Českému divákovi dojem trochu kazí tradičně špatný dabink.

  Jeden z mála filmů, který bych hodnotila 100%. Vzácná symbióza skvělého scénáře a technické krásnosti.   Je fakt, že se závěrem jsem se také chvíli vyrovnávala.

 6. Pee_ta 7 února 2008 v 22:34

  Viděla jsem to na HBO 1x, potom po 2. a už se těším, až to půjde po 3.   páč se mi to moc líbí- hlavně obsazení a celkové zajímavé, nevšední zpracování.

  Dala bych tomu ale 90 %, protože ten konec mi příjde docela “nedojetý” a s takovou menší nadsázkou… což je docela škoda, protože jinak se mi to moc líbilo a kdyby to dotáhli, tak by ten film docela dokonalý byl- o což šlo i u samotného parfému  

   

 7. misa 1 srpna 2007 v 10:43

  ten film je dobrý….až na ten konec který pochopí málo kdo…já mám teorii že ho nakonci sežrali samou láskou a že ten parfém…že měl v sobě pud lásky proto když si k němu čuchli začali se milovat..stejně jako když ho sežrali…ale je tam taková malinká chybka…když Jean-Baptiste Grenouille dal vařit tu kočku tak potom pro ni ten mistr šáhl holýma rukama-i když byla voda vařící. jinak bych tomu dala 100% a když odečtu ten divnej konec 90%

Nový komentář