Pathology (2008)


Český název: Patologie
Režie: Marc Schoelermann
Rok výroby: 2008
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Milo Ventimiglia … (Ted Grey)
Michael Weston … (Jake Gallo)
Alyssa Milano … (Gwen Williamson)
Lauren Lee Smith … (Juliette Bath)
Johnny Whitworth … (Griffin Cavenaugh)
Mei Melançon … (Catherine Ivy)
… a další

 

Ted Gray přijíždí na stáž do Philadelphie, kde bude pracovat na Metropolitní nemocniční univerzitě. Jeho oborem je patologie a dostal se sem i díky vlivu otce své snoubenky Gwen. Zde se seznamuje z ostatními stážisty, ale hned od začátku si nepadl do oka s jednou bandičkou bohatých dětiček. Ti si z něj ze začátku utahují a dělají mu naschvály, ale postupně si začíná rozumět s jejich vůdcem Jakem. Ten ho zasvětí do tajů jejich zvrácených hrátek, které provozují v jednom starém nemocničním křídle. Ted se začíná pomalu měnit a zcela jí propadá. Je snad něco špatného, když sem tam někoho zabijí a ostatní pak musí uhádnout jakým způsobem toho vrah dosáhl? Ovšem každá hra má nějaká pravidla a ta se musí dodržovat. A nebo ne? Co když už nechcete hrát?

Režisér Marc Schoelermann je v hororové branži nováčkem. Před tímto filmem se pouze podílel na nepříliš úspěšném seriálu “Clown, Der” který je dodnes zatracován jako nudná napodobenina svých slavnějších kolegů. Tentokrát se vydal vlastní cestou a zabruslil do vod, které se točí okolo nemocničních praktik, lépe řečeno práce na patologii. Celým filmem se nese spousta různých lékařských názvů a dedukcí, z nichž většina skutečně existuje, ale najdou se zde i některé přehnané diagnózy, které si vycucal z prstu. Ti co se v tomto oboru nevyznají (což bude jistě většina) to možná ani nepostřehnou.

Atmosféra filmu se špatně popisuje (je děsivá? nechutná? zvrácená?), protože film se přece jenom odehrává v prostředí, které navštívit moc často nechceme. Mrtvá rozřezaná těla, vylézající střeva, tekoucí výkaly či lámání kostí však stojí za podívanou. Tento film však není jen o mrtvolách. Jde především o postavy stážistů, kteří jsou nechutně zvrhlí, brutální a hlavně věčně nadržení. Jde o bohaté dětičky, které nudí jejich život plný pohodlí a drog a tak si vymyslely pořádně zvrácenou hru. Proč někoho jen tak nezabít, když na světě je přece tolik lidí. Nikdo z nich nemá žádné zábrany a my tak máme šanci vidět několik rafinovaných scén, kdy provedou své plány a jejich oběti umřou. Do toho všeho zasvětí i slušného a velice nadaného Teda, který zcela podlehne okolnostem a postupem času se ve hře stále zdokonaluje. Všechny postavy mají jinou úchylku: někdo je na staré babky, jiný má rád sex uprostřed mrtvých těl, další bere drogy. Tohle všechno vlastně utvořilo atmosféru, která se přelévá z děsivých vraždících scén, přes pořádné sexuální orgie až po nudné romantické pasáže, které se bohužel, nebo bohudík nevyhly ani tomuto filmu.

Musím pochválit kameru i střih za docela slušnou práci, protože kvalita i jednotlivé detaily právě probíhající pitvy je vždy obstojně zabraná a my máme šanci vidět detaily některých lékařských zákroků. Takové štípání hrudního koše musí být vážně zábava. Tady se však trochu pozastavím: nejsem sice odborník, ale pokud někoho rozříznu a začnu se vněm hrabat, tak by mělo vytéct i větší množství krve, nebo ne? Tady se však většinou vylije jen malý potůček tmavě červené tekutiny, která  nejde pořádně ani vidět. Hudební doprovod byl velice milým překvapením i doplňkem. Jelikož jsem vášnivým posluchačem tvrdší muziky, tak rockové melodie lahodily mému uchu. Skvěle doplnily právě probíhající scény a většinou se hudba objevila vždy ve scénách, kdy se vraždilo, protože na co jsou slova, když se stačí jen dívat.

Výběr herců se docela povedl, protože většina z nich není moc známá a přesto dokázali slušně zahrát své role. Postavu zamilované Gen si zahrála Alyssa Milano (Commando), která v poslední době natáčí jednu lechtivou scénu za druhou a myslím si, že její filmový táta Arnie jen nevěřícně hledí, co že to vyrostlo z té malé holčičky. Tiše závidí a určitě by si s ní teď jednu postelovku hodil. Nebyla to však Alyssa, kdo se postaral o zabavení mužské části publika, nýbrž Lauren Lee Smith, která zcela ztratila zábrany a předvedla, kdeže to má nejraději. Vidět jste jí mohli i ve filmu The Last Kiss nebo seriálu The Dead Zone.

Ústředními postavami však byli herci Milo Ventimiglia (Stay Alive, Rocky Balboa) a Michael Weston (Wishcraft, Final Draft). Zatímco ten první se pokoušel vše uhrát na svůj milý obličej a v určitých pasážích se mi nelíbilo jeho přehrávání, tak ten druhý předvedl skvělý výkon záporné postavy, jemuž jsem jeho šílenost a zvrhlost viděl i na očích. To samé platí i u herce Johnnyho Whitwortha, který si střihl roli prvotřídního hajzlíka, jenž nejenom terorizoval okolí, ale měl neustálý přísun drog a šílených nápadů. Na chvíli se objevil i ve filmu Valentine.

Hodnocení7
Tento film mě hodně překvapil. Čekal jsem laciné efekty, nudný děj i otřesné herecké výkony nepříliš známých herců. Po skončení jsem však zůstal velice mile překvapený a určitě se na něj zase brzy mrknu. Pokud máte rádi trochu ujeté a zvrácené hororové krimi thrillery, tak tenhle film si nenechejte určitě ujít.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Pavel 2 dubna 2009 v 20:29

    Žádný zázrak to sice nebyl jelikož všechno bylo tak jak má ve správné mamerickém hororu být: partička pošahaných stážistů byla skutečně pošahaná a hlavní hrdina na mě působil jako velký slušňáček, který sežral šalamounovo h….  Ale pokud to srovnám s ostatními filmy této kategorie pak je Patologie to lepší co jsem viděl a najde se zde od každého něco. Palec nahoru dávám za sice předvídatelný, ale pěkný konec

Nový komentář