Parasomnia (2008)


Český název: Parasomnie
Režie: William Malone
Rok výroby: 2008
Délka: 103 min
Země: USA

Hrají:
Dylan Purcell … (Danny)
Patrick Klipatrick … (Byron Volpe)
Jeffrey Combs … (Detektiv Garrett)
Cherilyn Wilson … (Laura)
…a další

 

Parasomnie je zvláštní nemoc, která způsobuje takřka nepřetržitý spánek. Takto postižená osoba se probouzí pouze jednou za den a to na velmi krátkou dobu. Krásná Laura touto nemocí trpí a proto je neustále v péči lékařů. Shodou okolností si jí však povšimne mladík Danny a ihned se do ní zamiluje. Noční můra začíná v okamžiku, kdy zjistí, že zájem o spící děvče má i jeden magor, který je zavřený ve stejné nemocnici. Je to masový vrah a hlavně skvělý hypnotizér…

Přiznám se, že už při prvním nástřelu synopse jsem si prudce zívnul a s nezájmem film pustil. Již brzy jsem se začal nudit – postavy jsou nesympatické, děj nezáživný, hudba přímo hrozná. Zachránit se to snaží chemie mezi mladou dvojicí, která se odvíjí od faktu, že Laura se probouzí a Danny jí učí věcem, které se kvůli své chorobě nemohla naučit. Zajímavější to však je až ve chvíli, kdy se mocný vrah dostane ze své kobky ven a přibude nějakých těch mrtvol.

Režisér William Malone (rovněž slabé House on Haunted Hill či Fear.com) má sice v rukou scénář (sám si ho i napsal), který svým obsahem nepřekvapí, alespoň se ale snaží být nepředvídatelný. Co ale naplat, postavy se stejně chovají tupě, objevují se bezdůvodně na důležitých místech a celé to tak fičí k předem jistému finále. Až tady jsem se trochu probral z letargie, poněvadž závěr se celkem povedl – má totiž v sobě jakousi zvrácenost.

Celkově je ale atmosféra celkem mizivá. Sem tam se objeví nějaká ta laciná lekačka (třeba krysa či vačice ukrytá za zdí), ale až na závěr se ji nedaří prodat. Malone by se měl taky oprostit od „epických“ snových výjevů, ve kterých se dívka objevuje v tajemném světě jakýchsi zrcadel. Skrz televizní rozpočet to působí neuvěřitelně lacině a hnusně, skoro směšně. Na to by tvůrci potřebovali mnohem plnější prasátko.

 

Hodnocení3
Parasomnie je proto zklamání, které jsem tak nějak čekal. Na druhou stranu musím ale dodat, že i to málo, co se povedlo v sobě ukrývalo potenciál. Malone mě i svými přeschozími snímky nepřesvědčil o tom, že je alespoň průměrný filmař, ale třeba mu ještě někdy někdo dá šanci.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 25 prosince 2012 v 16:49

    Byl jsem docela zvědavý na tento kousek a to nejen proto, že se v něm objevil Jeffrey Combs. Filmy točící se okolo hypnózy se mi celkem líbí, ale tady jsem se povětšinu filmu dost nudil a to myslím doslova. Popravdě jsem si jej musel dopustit až na čtvrtý pokus. Herečka Cerilyn Wilson je sice pohledná děva a to její „umývání“ jsem Purcellovi záviděl, jenže některé dialogy byl tak otravné a scény uspávající, až jsem sebou málem praštil ze židle na zem, jako hlavní hrdinka. Naštěstí ke konci nastalo výrazné zlepšení, které v kombinaci s hudbou od Prokofieva – Dance of the Knights výrazně dopomohlo k mému finálnímu průměrnému hodnocení. Přitom kdyby režisér a scénárista v jedné osobě trochu více zamakal právě na samotném scénáři a vlastně i na vizuálních efektech, mohl z toho být i solidní kousek. To by se ovšem nesměl tolik vyžívat v romantických částech.50%

Nový komentář