Paranormal Activity: The Marked Ones (2014)


Český název: Paranormal Activity: Prokletí
Režie: Christopher Landon
Rok výroby: 2014
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Andrew Jacobs … (Jesse Arista)
Jorge Diaz … (Hector Estrella)
Gabrielle Walsh … (Marisol Vargas)
Renee Victor … (Irma Arista)
Katie Featherston … (Katie)
Molly Ephraim … (Ali Rey)
Gloria Sandoval … (Ana Sanchez)
… a další

 

Mladík Jesse právě dostudoval střední školu a za peníze, které dostal od rodiny a svých přátel, si koupil ruční kameru. V jejich hispánské komunitě není nouze o zajímavé chvíle, zvláště pokud vám po boku stojí ztřeštěný kamarád Hector nebo pod vámi bydlí stará Ana, kterou všichni považují za starou čarodějnici, a vy jste od ní již několikrát slyšeli velice podivné zvuky.

Osudného dne však dojde v jejím bytě k vraždě a zvědavost obou chlapců je dostane do nepěkných problémů. Poté, kdy odejde policie, se Jesse s Hectorem vkradou do jejího bytu, samozřejmě i s kamerou v ruce, a během prohlídky naleznou podivné symboly, spoustu videokazet i fotografií. Navíc Jesseho něco kousne do ruky a on se následně začne měnit. Získá nadpřirozenou sílu, kterou nejprve považuje za dar. Jenže postupem času začne být čím dál agresivnější a na povrch začnou vyplouvat děsivé informace o čarodějnickém kultu, prvorozených synech a démonech. Hector si začne dělat o svého kamaráda starosti a pokusí se mu pomoci, jenže co když je už pozdě…

Jedno se musí sérii Paranormalních Activit nechat. Z pro mne jinak nepříliš zajímavé found footage sérky se stala doslova mnohamilionová dolarová mašinérie, která perfektně namastila kapsy svým tvůrcům (stalo se tak u všech předchozích dílů). Čehož si byl Christopher Landon vědom a už se nespokojil pouze s rolí scénáristy. Tentokrát sám usedl do režisérského křesla a nehodlal nechat slíznout veškerou smetanu někoho jiného. Vždy se totiž najde dost zoufalců (nadšenců), které bude jeho upadající tvůrčí představivost bavit a vrazí peníze do každého dalšího dílu. Sám jsem si od toho však příliš nesliboval, protože osobně nepatřím a nikdy patřit ani nebudu mezi příznivce P. A.

I tentokrát jsem byl však alespoň v koutku duše zvědavý, kam že se příběh posune a zda se opět dočkám vyřešení alespoň několika otazníků (z té záplavy), kterých se mi během předchozích dílů urodilo v hlavě nespočet. Holt i tentokrát jsem nakonec odešel spíše zklamán, přestože to vyložená katastrofa nebyla. Především se mi líbila změna prostředí (místo klasické americké rodinky tu byla hispánská komunita) a fakt, že ze začátku tento díl spíše připomínal komedii než horor. Hlavní dvojice kamarádů byla pěkně prdlá na hlavu a díky tomu se staneme svědky několika úsměvných momentů. Navíc tu už nemáme statické kamery umístěné v každé místnosti, ale chlapci si museli vystačit jen s ruční videokamerou, kterou měli neustále v ruce. Což se ovšem dočkalo i jisté kritiky, protože ji měli i v takových situacích, kdy by ji ostatní jednoduše zahodili – což vypadalo dost nereálně.

Mírný náznak výskytu ponuřejší atmosféry nastal v okamžiku, kdy se chlapci pustili do šmírování staré Any. Tahle cáklá babka nejenom že ukrývala pod podlahou nejedno tajemství, ale dočkáme se díky ní i trochu nahoty, což moc lidí samozřejmě neocení, ale jde prozatím o jediný díl, kde se objeví nahá ženská těla. Klidně bych se však bez této perličky obešel. To přiznávám bez mučení.

Jak čas plynul, přišly na řadu i lekací scény, které ovšem příliš ostřílených diváků nevyděsí. Předvídatelné “BAF” už je dost ohrané a zvláště u této série. Co mě však potěšilo asi nejvíce, byla jistá spojitost prvními třemi díly (objevila se zde postava Ali Rey, opět navštívíme dům, kde umřeli rodiče Katie a Kristi a objeví se i samotná Katie). Ten úplný závěr si však Landon mohl odpustit. Zřejmě neviděl, co se v domě Katie a Micaha tehdy stalo a přišel s vlastním nápadem, jak to ještě více okořenit. Jeho úmysl však moc diváků neocení, spíše naopak.

Hodnocení4
Pátý díl tak celkem v poklidu zapadl do šedého podprůměru svých předchůdců a přesto i on dokázal vydělat slušný peníz. Jeho rozpočet byl 9,2 milionů dolarů a vydělal něco okolo 91 milionů. Co k tomu více dodat? Snad jen, že nezůstalo u posledního dílu.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář