Paranormal Activity 4 (2012)


Režie: Henry Joost, Ariel Schulman
Rok výroby: 2012
Délka:
95 min
Země: USA

Hrají:
Kathryn Newton … (Alex)
Katie Featherston … (Katie)
Matt Shively … (Ben)
Brady Allen … (Robbie)
Aiden Lovekamp … (Wyatt)
…a další

 

Znáte nějakou filmovou hororovou sérii, kdy by právě její čtvrté pokračování představovalo absolutní špičku? Dlouho jsem lovil ve své už ne tak spolehlivé paměti, ale neobjevil jsem tam ani jeden takový případ (na druhou stranu přiznávám, že jsem ještě zdaleka neviděl vše, co hororový žánr nabízí). A proto, posilněn negativními zkušenostmi z předešlých dílů, jsem k Paranormal Activity 4 přistupoval s pořádnou dávkou skepse. Nějak jsem už tušil, že se má hororová dušička opět vystaví zhruba půldruhé hodině dobrovolného sebetrýznění. A říkejte tomu třeba intuice či dokonce šestý smysl (ale v žádném případě předpojatost), ale nemýlil jsem se.

Vydatná tvůrčí invence nás opět zavádí do luxusního rodinného domu, kde prim hrají kamery a kde se začíná dít něco moc divného. Více o ději ani netřeba říkat, protože se jedná o naprostý recyklát aplikující úplně totožné postupy jako jeho starší bratříčci. S encyklopedickými znalostmi předešlých dílů tak divák už správně větří, že nezůstane jen u houpajících se lustrů a odletujících přikrývek, ale že brzy dojde i na levitující lidská těla a několik (nechtě?) komických skonů. Pětileté dítě se krčí v koutě, vyděšené a pobledlé, ostatní v lepším případě spí, v tom horším zemřeli nudou.

Celý film se až nechutně táhne, atmosféra sípe jako silný kuřák po pěším výstupu do osmého patra panelového domu a napětí se velice nesměle ukáže jen v jediné scéně (ta v garáži). Přes několik vskutku velmi laciných lekaček se tempem hlemýždě protrmácíme do „grandiózního“ finále, které je nekompromisně ukončeno dříve, než skutečně začne. A tak se na nás opět vyvalí hordy nových otázek, šikujících se po boku těch dosud ještě nezodpovězených z minulých dílů. Ještě štěstí, že i zde si tvůrci nechali dvířka (spíše obří vrata) pro další pokračování doširoka otevřené, takže obavy z toho, že k nim nepřibudou další, jsou zcela liché a bezdůvodné. Stejně tak i víra, že se tato série někdy v budoucnu posune někam jinam a konečně se stane opravdovým hororem a ne jen vábničkou na prachy.

Hodnocení3
Co se mé osoby týká, rozhodně nehodlám od této série odvracet zrak a svou napěchovanou peněženku. Masochista ukrytý někde hluboko ve mně bude s potěchou sledovat každý nadcházející díl v pevné víře, že se dožije předpokládaného trpkého konce. A pokud se budou i ty kvalitativně podobat tomuto počinu, bude to učiněný balzám.
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 října 2017 v 17:00

    Dvojice režisérů Henry Joost a Ariel Schulman si třetím dílem přišli na opravdu slušné peníze a tak bylo zcela pochopitelné, že se rozhodli co nejdříve natočit další pokračování. Odpůrci této série (mezi ně víceméně patřím i já, protože na mě Paranormal Activity ani v jednom z předchozích dílů nějak výrazně nezapůsobily – snad jen právě trojka alespoň trochu ušla) však jejich nadšení moc nesdíleli. Osobně nechápu, co na těchto filmech tolik lidí vidí a že z takové „nicky“ dokázali vytřískat tak nehorázné prachy, ale tahle dnešní generace je vážně divná. Pořád jen samé filmy s komiksovými hrdiny, nekonečné seriály, stupidní reality show – jen shit za druhým až se mi z toho začíná zvedat žaludek. Někde v koutku duše jsem doufal, že by čtvrtý díl mohl opět pokročit směrem vpřed, co se samotného příběhu P. A. týče, ale scénárista si pro nás připravil takový guláš, že jako celek byl tento díl téměř nestravitelný. Sice jsem pochopil, o co tu šlo, ale nějaký výrazný posun v tom nevidím. Spíš jen další chaos, tvůrčí zmar a sázku na divákovu naivitu. Takže po drsnějším závěru trojky by jeden alespoň očekával další porci nadpřirozeného „teroru“, ale kromě jednoho spadlého lustru, skákajícího balónu a levitujícího nože se téměř ničeho nedočkáme. Musíme si tak počkat na zhruba závěrečnou čtvrthodinku, která už toho však moc nezachránila. Bída, bída, nuda a zas nuda – tak asi takto bych charakterizoval tento díl. Když k tomu připočítám i docela slabé herecké výkony, bylo téměř vymalováno. Od odpadního hodnocení čtyřku zachránila finální pasáž s posednutou hrdinkou předchozích dílů Katie a její naháněčka s Alex v domě. Alespoň v těchto chvílích jsem pocítil mírné zlepšení atmosféry, ale jinak vážně nic moc. Co se kvality týče, viděl bych to na úplně stejnou úroveň jako dost sterilní jedničku. 30%

Nový komentář