Paranormal Activity 3 (2011)


Režie: Henry Joost, Ariel Schulman
Rok výroby: 2011
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Jessica T. Brown … (Kristi)
Chloe Csengrey … (Katie)
Lauren Bittner … (Julie)
Chrisropher N. Smith … (Dennis)
…a další

 

A máme to tady zase! Za bídný peníz natočené home video nesoucí název Paranormal Activity se už s definitivně mění ve vyčichlého strašáka, chrlícího jedno unylé pokračování za druhým. A tak po ještě docela „příjemné” jedničce a už lehce belhající dvojce zcela podle zákonů logiky nastupuje díl třetí. V hlavních rolích opět kamery různě rozmístěné po domě či v rukou jeho obyvatel.

Píše se rok 1988. Katie a Kristi, hrdinky prvních dvou dílů, ještě pořádají čajové dýchánky pro osazenstvo svých hraček a teprve se seznamují s neviditelným spolubydlícím se zlomyslnou zálibou bouchat dveřmi, pohybovat nábytkem a dělat zkrátka ten „strašidlácký čurbes”. Jedná se tedy o prequel a tudíž by se možná hodilo tvrzení, že abyste se film lépe užili, bylo by dobré splňovat následující dvě podmínky. Jednak mít nakoukané díly předchozí. A jednak se připravit na to, že vás čeká na chlup stejný zážitek jako minule (a předminule) – čímž se do značné míry vyvrací podmínka první.

Kdo se tedy chystal na zcela novou show (myšleno v rámci této série), namlsán docela povedeným trailerem, z něhož se do finální verze filmu věru příliš (prakticky nic) neprotlačilo, nechť si setře sliny z brady a nechá si zajít chuť. Tedy pokud za revoluční novinku nepovažuje kameru umístěnou na otáčivém torzu větráku. Prvek je to milý a po většinu času i funkční – divák napjatě očekává, co se stane mimo záběr – ale stejně tak se pořád mohlo jednat jen klasické záběry chytře poskládány za sebou. Výsledný efekt by byl víceméně totožný.

V čem snímek trochu přitvrdil je kadence lekacích scén. Lekat se budete už brzy a docela často, až z toho bude útlocitnějším povahám možná trochu nevolno. Ovšem u toho i zůstane. Chcete-li se u filmu i bát, budete se muset poohlédnout jinam. Sama atmosféra je budována velice pozvolna, a když už se podaří jí s odřenýma ušima konečně dosáhnout, je nemilosrdně uťata závěrečnými titulky. Palec nahoru si rozhodně zaslouží věrně zachycená „osmdesátková” stylizace (ovšem, kde se v té době zmohli na kvalitní HD záznam je mi záhadou) a výběr obou dětských představitelek. Obzvlášť pak představitelka Kristi vypadá herecky velice nadějně a hravě zastíní všechny dospělé role, které podávají nejlepší výkon, když vůbec nejsou nikde poblíž.

Objeví se i jakýsi pokus podbarvit celé toto „bezduché” strašení jakýmsi hlubším příběhem, ale i tak je stále co vysvětlovat. Nemluvě o tom, že vyvrcholení snímku je dost předvídatelné a hlavně už absolutně obehrané.

Hodnocení3
Bohužel tvůrci prostě nemají tu potřebnou dávku odvahy (neboli koule) si alespoň lehce zaexperimentovat a divákovi neustále předkládají stále stejný produkt, zabalený v totožném pseudodokumentárním obalu, jen s malinko obměněným názvem (ta číslovka!). No hlavně, že pořád spolehlivě fungují jako magnet na peníze...
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 října 2017 v 16:59

    Již v komentářích na předchozí dva díly (a jeden asijský bonus) jsem se zmínil, že zřejmě nikdy nebudu velkým příznivcem této „nervy drásající nudné“ série a bohužel ani po tomto dílu jsem svůj názor příliš nezměnil. Doteď nedokážu pochopit, co na tomhle tolik lidí vidí a jak mohli tvůrci všech dílů vydělat tak nehorázné prachy na něčem takovém. Found footage filmy však v posledních letech zaznamenali (ač je to k nevíře) opravdu značné úspěchy – tedy alespoň několik z nich určitě a Paranormal Activity patří mezi ně. Já však tento „BOOM“ rozhodně nesdílím a po zhlédnutí předchozích třech filmů (dvou amerických a jednoho japonského), jsem si prostě musel dát od této série oddych, abych načerpal potřebnou dávku trpělivosti na ty další… Přiznám se bez mučení, že tento prequel však ve mně do jisté míry alespoň malý dojem skutečně zanechal. Již v předchozí části jsme se dočkali odpovědí na několik otazníků, kterými je tento příběh doslova přehlcen a tak jsem byl zvědavý, jak se ZLO terorizující obě sestry zrodilo. Sice bych uvítal obsáhlejší informace, ale dokázal jsem se spokojit i s jistým „přitvrzením“, které nám tento díl nabídl. Rozhodně sice nejde o žádné „hororové TERNO“ při kterém bych se schovával pod peřinu, ale zas na druhou stranu jsem se tentokrát ani moc nenudil. Pomalé stupňování agrese nadpřirozených sil v domě sebou konečně přineslo i mírný závan zajímavé atmosféry, kterou oba předchozí díly víceméně postrádali (dočkal jsem se u nich jen několika záchvěvů a to bylo sakra málo). Ovšem i zde jsem byl nucen překousnout několik (ne)logických kiksů, které si pro nás scénárista a oba režiséři tentokrát připravili. Co se hereckých výkonů týká, tak tady jsem byl docela mile překvapen a to zvláště co se představitelek těch dvou malých holek týče. Obě předvedly na svůj věk slušnou práci a ani dospělí jedinci mi nějak výrazně nevadili. Jen ten konec mohl ještě více vygradovat a byl bych (je to pro mne opravdu těžko vyslovitelné…) spokojen. 50%

  2. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:20

    Sedl jsem si jako obvykle do první řady a fúúú. PA3 má tísnivou atmosféru, kterou nejen vidíme, ale i cítíme. Rozvíjející se prostředí ještě o třídu výš než v předchozích dílech. Vše působivě do sebe zapadá. Nejen, že hororový žánr filmařiny se připravuje v předchozích dílech po hodinové stopáži, tu se na nás chystá už od prvních desítek minut. Tvůrci splnili naše očekávání. Série PA je novodobá hororová seance, která je hodně sledovaná. Joost se Schulmanem jsou výborní, a pokud dostanou více peněz, máme se na co těšit. Paranormal Activity 3 je nejlepší díl ze všech, a vůbec neuškodí, když si pustíte právě trojku, i když jste neviděli předchozí díly.

Nový komentář