Paranormal activity (2007)


Režie: Oren Peli
Rok výroby: 2007
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Katie Featherston … (Katie)
Micah Sloat … (Micah)
Ashley Palmer … (Diane)
Amber Armstrong … (Amber)
… a další

 

Koncept hororu točeného kompletně videokamerou přímého účastníka děje se ukázal být přitažlivým, úsporným a hlavně výdělečný díky Záhadě Blair Witch. Díky ní se také v pravidelných intervalech setkáváme někdy s méně, jindy zase s více vydařenými pokusy o její přetrumfnutí. Jít po této ještě neúplně sešlapané pěšince se rozhodnul i režisér Oren Peli.

Ovšem jelikož je Peli typický Americký lenoch, netáhnul se s kamerou nikam do lesa, kde by po nocích poskakoval mezi stromy a snažil se vyděsit nebohé herce. Naopak si je mazaně pozval pěkně do tepla svého vlastního domu a režíroval z gauče.

Příběh není nikterak složitý. Začíná přesně v okamžiku, kdy si pár přiváží domů zánovní videokameru, na kterou hodlá zaznamenávat paranormální jevy objevující se v poslední době uvnitř jejich předměstského příbytku nějak podezřele často. Zbytek filmu se pak nese v opakovaném koloběhu nočních záznamů s přibývajícími známkami přítomnosti zla a denních rozhovorů páru, měnících se spolu s houstnoucí atmosféru v hádky.

Noční scény pracují s naprosto jednoduchou a geniální myšlenkou vycházející z teorie, že člověka vystraší spíše neznámý zvuk ze tmy bez zjevné příčiny než pohled na toho, kdo je skutečným původcem. Já osobně jsem živým potvrzením, že autorova hypotéza není mylná. Byl jsem ochotný koukat napjatě třeba minutu na nehybný záběr spícího páru, abych se pak nechal školácky vylekat pouhým zavrzáním dveří od ložnice. Příjemné mrazení v zádech, jaké jsem již dlouho nepoznal a za které Pelimu tleskám rukama i nohama.

Bohužel jsou tu ale ještě ty denní scény nutné pro poslepování a posunutí děje, které se však už tolik nevydařily a spolehlivě rozbíjely nepříjemně nervózní atmosféru nočního pobíhaní po chodbách domu. Z nějakého nepochopitelného důvodu se nám v nich Peli rozhodnul démonický původ jevů objasnit záhy po prvním důvěrnějším seznámení s párem, takže se z filmu z valné části vytratí můj oblíbený “pátrací” prvek a navíc tak hned z počátku vyplácnul jedinou scénu odehrávající se za denního světla a přesto dýchající strašidelnou atmosférou. Zbytek denních scén tak vyplnily hádky páru o to, jak s nezáviděníhodnou situací naloží. Při desátém rozhovoru typu: “Bojím se, zavoláme démonologa,” “Klid, kotě, mám to pevně pod kontrolou, protože mám kameru”, jsem se pomalu chystal vzývat démona sám, aby ty dva co nejdříve odkrouhnul a ještě je při tom nechal za jejich hloupost pořádně trpět. Nezvládnuté dialogy prostě udělaly z hlavních hrdinů párek pitomců, přičemž on je namachrovaný pitomec a ona nesvéprávná slepice, neschopná udělat jakékoliv opatření bez svolení svého přítele. U takového párku mi bylo ukradené, jestli bude démon jejich hlavy používat třeba místo těžítka a neměl jsem tak komu fandit, což byla jednoznačně škoda.

Paranormal activity by byl špičkovým překvapením, kdybych na něho mohl pohlížet jako na napůl amatérský, nezávislý snímek bez větších ambicí a kdyby byl tak o půl hodinu kratší. Když mě ale dva měsíce dopředu masíruje trailer na internetu i v kinech tvrzením, že budu vyděšený jako nikdy v životě a měl bych si do kina vzít pro jistotu náhradní trencle, čekal bych něco víc.

 

Hodnocení6
Ale pokud si chce Peli hrát na písečku áčkové produkce, má to mít. Nemůžu ho označit jinak než jako lehounce průměrnou duchařinu stojící hlavně na dobrém nápadu a dobře zvládnutým nočním scénám.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

32 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 15 října 2017 v 16:58

  Původně jsem se chtěl zaměřit na Resident Evil a Poltergeist, ale nakonec jsem zvolil právě Paranormal Activity. Proč? Mám tuhle sérii již dost dlouho v PC a zbytečně mi tam zabírá místo – no a navíc jí chci mít už konečně za sebou. Found footage totiž nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější hororový subžánr (až na pár výjimek, nemám mezi těmito filmy moc oblíbených kousků). Je ovšem pravdou, že P. A. jsem se záměrně vyhýbal dost dlouho hlavně proto, že mnozí tento film vynášejí do nebes stejně jako Záhadu Blair Witch, kterou já osobně z celé své duše nesnáším a mám ji zařazenou ve své TOPce nejhorších hororových filmů. No a po zhlédnutí tohoto filmu mám podobný názor i na tuto blbost. Tohle že měl být jeden z nejstrašidelnějších filmů? Kde je ta slibovaná hrůza a napětí, při kterých mi měli stát vlasy na hlavě? To si děláte prdel… Tři čtvrtě hodinová nuda plná ještě úmornějších dialogů, u které jsem já milovník nejrůznějších morbidních/úchylných prasáren a psychologických kousků trpěl jako raněné zvíře. Sledovat dva (ne)herce a poslouchat jejich debilní kecy bylo opravdu utrpení. S hrůzou si uvědomuju, že vzhledem k počtu následujících dílů to budu muset ještě několikrát absolvovat znovu. Jediným štěstím nýmanda Peliho bylo to, že ke konci se přece jenom rozhodl „mírně“ přitvrdit a já tak pokleslou hlavou neshodil monitor ze stolu. Nudou jsem už totiž několikrát předtím praštil čelem do klávesnice. Závěrečná desetiminutovka tak alespoň částečně dokázala upoutat mou pozornost a kvůli tomu nedám čistý ODPAD. Každopádně nechápu, jak mohl tento film vydělat tolik peněz a proč má tolik pokračování. 20% dám za ten závěr a dalších 10% za těch několik alternativních konců.

 2. Profilový obrázek
  luckach3 16 srpna 2012 v 16:07

  Dlouho jsem váhala, jestli se na to mám vůbec podívat, ale když to před nedávnem dávali v televizi, neodolala jsem. To však byla chyba. Vůbec nevím, co je na tom tak skvělý. Podle mě je to obyčejný, průměrný horor, který mě ničím nepřekvapil. Měl sice pár světlejších míst, aĺe rozhodn se na to nebudu dívat znovu a další díly taky nechám na dlouhou dobu ležet. 🙂
  Konečné hodnocení tak maximálně 50%. 🙂

 3. Profilový obrázek
  MrBerserkr 26 ledna 2011 v 21:53

  40% Doporučil mi to kámoš, že je to dobrý, tohle a dobrý? Celý film je o tom, že si povídají a občas se pohne židle, rozhoupe lustr, zdůrazňuji, nic se neděje jen dialog dvou lidí. Když to přetočíte na závěr, duch se už zlobí a film získává napětí a spád, jaké měl mít už po 10 minutách a je konec.

 4. Profilový obrázek
  whitelady 30 prosince 2009 v 15:30

   To mě se spíše líbilo tohle se srovnáním s ostatníma lacinýma snímkama. Blair witch je asi nejlepší, pak tu máme Diary of the dead a Diary of the zombie ty ušly ale nebyly nějak moc extra dobré. Pak tu máme ale největší sračku a cípovinu jménem Cloverifield(já opravdu nevím co má bejt zajímavýho furt utíkat před něčím divným a furt utíkají, fakt megasračka) a pak tu máme PA. Ten film se má zkouknout v noci se sluchátkama a ne v kině, v kině to všechno ztrácí… zamě 70% s porovnáním s těma již zmíněnýma sračkama(Clover.)

 5. Profilový obrázek
  Frenk 30 prosince 2009 v 12:19

  Ti amíci jsou fakt dementi – opravdu filmu stačí nálepka “skutečně se stalo” a je z toho rázem hit? Paranormal activity se stal nejúspěšnějším duchařským hororem historie – 15 tisíc dolarů v rozpočtu a 107 melcků v kinech! Ale narozdíl od REC, Monstra či Blair Witch je to jedna velká (a hrozně hloupá!) nuda. Máme tu páreček, který spí s otevřenými dveřmi (aby pak mohli efektně prasknout) a děsí je zvuky v nočních hodinách(dupot, skřípání dveří, lustr). Pak jsou zde denní scény, kde je všechno OK a pak najednou finále, které si nechal přetočit děda Spielberg, aby vyhovovalo jeho gustu. Chudáček Spielberg pak prohlásil, že se při večerním sledování PA málem posral do trenek a celá Amerika to prostě musela vidět.

  A jaké jsou důsledky? Studio Paramount vyhlásilo, že každý rok věnuje na podobné projekty určitou částku (jestli si pamatuju tak 100 000 USD), takže tento rok tu máme Par. Entity a budou následovat další! A to jenom kvůli deseti minutám laciného napětí v PA. Chce se mi zvracet přátelé… 30 %. Nikdo mě už k podobné fujařině nenaláká…

 6. Profilový obrázek
  Erinka 7 prosince 2009 v 00:38

   Na tento film jsem se těšila z důvodu, že duchařiny mám ráda a také z docela velkého “humbuku”, který lákal na super děsivý film. Bohužel pro mě tento film již od začátku postrádal napětí a něco, co by mě alespoň trochu zaujalo a bohužel pár nočních scén to opravdu nezachránilo. Nelíbil se mi ani děj filmu (jestli se o něm dá takto mluvit) a celkově prostě nic moc. Bohužel tohle ne, jak zde již bylo řečeno, chápu, že v noci na plátně nebo v kině to může být naprosto jiný zážitek, ale pro mě jako klasického diváka to bylo docela velké zklamání a nejsem si jistá, jestli by mi to prostředí kina vynahradilo, spíše bych byla naštvaná za utracené peníze. 50% a to i za to, že bohužel takovýchto filmů, které jsou točené z vlastního pohledu není a každý se musí alespoň trochu cenit. 

 7. Profilový obrázek
  Jino 4 prosince 2009 v 09:24

   Paranormal activity asi škodí jeho nenadálá popularita, díky níž dívák
  čeká něco víc než jen zábavu na jeden večer. Naneštěstí tomu tak
  bohužel je. Snímek nejlépe funguje při noční projekci – ostatní v domě
  spí a vy jen sledujete co se zase stane až ten chlápek v noci nechá
  zapnutou kameru. Jindy to tak atmosferické není, ačkoliv se nedá říct,
  že by film nudil tak, aby mě nedokázal připravit na nadcházející noci,
  s nimiž přichází stupňující se dávka paranormální aktivity. Takže jsem
  vcelku spokojen, podruhé se ale na to nepodívám. Celkový dojem na mě
  Paranormal activity zanechalo kladný, i herecké výkony byly víc než
  dobré. Proto 70%

Nový komentář