Paranormal Activity 2 (2010)


Český název: Paranormal Activity 2
Režie: Tod Williams
Rok výroby: 2010
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Brian Boland … (Daniel)
Molly Ephraim … (Ali)
Katie Featherston … (Katie)
Sprague Grayden … (Kristi)
Micah Sloat … (Micah)
…a další

 

Přiznám se, že když jsem na internetu zhruba před rokem sledoval dolarovou jízdu – marketingem do neskutečných výšin vyhnaného – Paranormal Activity a srovnával výslednou kvalitu filmu s obdrženým balíkem amerických dolarů, nebylo mi dvakrát dobře. Bylo mi jasné, že je založeno na novou sérii, která nahradí právě odcházející Saw. Jenže jen pár chvil po dokoukání dvojky jsem zjistil, že on ten kolotoč brutálních pastí na pozadí nefunkčního děje je po všech směrech vydatnější zábavou než Paranormal Activity.

Nikdo už si snad nebude nalhávat, že záběry z kamer jsou realistické. Vše je samozřejmě natočeno tak, aby to vypadalo skutečně, ale je to jen dobře prodaný fígl, který na spoustu lidí zabírá – ostatně jako celé Paranormal Activity. A je docela dobře možné, že pokud vám tohle stačí, patrně se budete v kině bavit stejně jako u jedničky. Oba filmy jsou si totiž svým konceptem nesmírně podobné, snad jen tentokrát tu máme více kamer a více „bu bu” momentů, zkrátka jako v každém pokračování.

Pochválit rozhodně můžu propoj mezi oběma díly, čímž si autoři obhajují existenci dvojky a zároveň tak pohodlně navazují a dovysvětlují celý příběh, aniž by museli vymýšlet něco nového. Vy coby diváci jste se ale přišli bát, než se tak ale stane, budete si muset prohlídnout zdlouhavé domácí video naší rodinky, které tvoří velkou část stopáže. A protože její členové nedělají nic moc atraktivního (musejí se přece chovat přirozeně), přichází očekávaná nuda.

O mnoho lépe si však snímek nevede ani coby horor. Otrlejšímu divákovi z náhle upadnuvší pánve naběhne spíše koutek rtu než husí kůže a takový styl strašení jednoduše nemůže příjmout. Je to ta nejlevnější forma, která existuje, jednoduchý zákon akce a reakce. Když budu ve tmě státi za rohem a pak na vás vybafnu, leknete se. V Paranormal Activity 2 se taky leknete, protože je to přirozené! Je jen otázkou čeho. Spadne opět pánvička nebo prasknout dveře? Ozve se dupot nebo skřípot? Toto by vážení svedl kdokoliv – američané však z toho udělali vysoce výdělečnou činnost.

Paranormal Activity 2 opět vydělala hodně peněz a příští rok nás proto čeká trojka. Je jen na vás, zda-li vám tento styl hororu vyhovuje a postačuje, nebo jestli trpíte stejným odporem jako já. Amíci to každopádně baštěj, vždyť právě porovnáním našich databází onen propastný rozdíl vyniká. Obě Paranormal Activity mají na imdb známky převyšující 6 bodů z 10, u nás (csfd k 28 . 12. 2010) dvojka nedošla ani k průměru. Oprávněně! Ale proti gustu…

 

 

Hodnocení3
Možná snad i lepší než jednička, stále ovšem nudné (to uteklo jen pět minut?), laciné a proto pro mne nepoživatelné. Triviální horor, který selhává v atmosféře a chybí mu jakákoliv „filmovost". Příbuzenstvo v podobě Rec či Monstra jsou ve všech směrech lepší, vyspělejší a nepůsobí dojmem, že všechen ten děs by se měl zkrátit a hodit maximálně tak na youtube.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 15 října 2017 v 16:58

  Vzhledem k astronomickému výdělku prvního dílu bylo jen otázkou času, než se natočilo další pokračování. Oren Peli „hodil do ringu opravdu žhavou rukavici“ po které se hodlala natáhnout celá řada jeho kolegů, jen aby se i oni mohli přiživit na popularitě prvního dílu, potažmo vzrůstající poptávce po found footage. Přestože Peli dal svým následovníkům volnou ruku, dohlížel na natočení dvojky coby jeden z producentů a i tentokrát se tvůrci dočkali opravdu slušného výdělku. Jde vidět, že podobné filmy skutečně dokáží nalákat spoustu lidí, já ovšem mezi ně zřejmě nikdy patřit nebudu. První Paranormal Activity na mě příliš velký dojem neudělaly a ani tentokrát se můj názor na tuto sérii nějak výrazně nezlepšil. Dočkal jsem další porce paranormal nudy, která měla ovšem na rozdíl od své předchůdkyně o něco více záživnějších momentů. Zvláště pak poslední zhruba dvacetiminutovka dokázala alespoň částečně upoutat mou pozornost. Nejen díky mírně houstnoucí atmosféře a zvýšené agresi onoho ZLA v domě, ale především díky zodpovězení několika otázek a doplnění příběhu jedničky o zajímavé fakta. On ten příběh sám o sobě nevypadá zas až tak zle, sestry Katie a Kristi musely v dětství někoho ze záhrobí asi pěkně nasrat, jen kdyby ty jejich trable nebyly obaleny v takové omáčce nudy. Popravdě jsem ale zvědavý, kamže se tato série dějově pohne dále. Přestože jde stále o podprůměrnou záležitost, nelze si nevšimnout několika záchvěvů atmosféry a napětí – takže pokud by se jejich následovníci zlepšili převážně v tomto směru a oprostili se od zbytečných a hlavně zdlouhavých dialogů, které stejně nikoho nezajímají a více se věnovali nátlaku zlověstných sil z druhé strany, mohlo by dojít k obratu mé skepse na tuto sérii. To je ovšem dle mého jen mé zbožné přání a neuskutečnitelná fantasmagorie.

 2. Paralyzater 23 června 2014 v 19:14

  Docela dobry film.
  Velmi me potesila pritomnost Mikaha a dej byl "vcelku" dobry, vysvetlilo se proc obe rodiny pronasleduje demon, ovsem konec stal za h***no (s prominutim)
  Spoiler:
  to ze holka hodi matku na zed a otci zlomi vaz mi prijde jako dost ubohy konec asi to reziser chtel ukoncit a tak to utnul bohuzel to ovlivnilo moje hodnoceni
  Davam 80%

 3. Marecek 22 února 2011 v 21:17

   🙂 2 je víc efektně podaná než první díl , je to lepší tím že věci se dějí i ve dne a ne jen v noci , více prožívanější a více scének , do 10 NOCI je to celkem nudné a myslím si že zbytečně protáhlé, divák se u filmu první hodinu nudí.Spousta lidí si domýšlí že film je reálný,průmyslové kamery zachycující neobvyklé pohyby,svénky jsou udělané na jedničku ale co se týče kvality filmu šlo to více okořenit. Můj názor jsem napsal dávám tomu 50% 

 4. snenat3 25 ledna 2011 v 02:10

  Kym jednotka bola skratka neuveritelna a bol to
  horor ktoreho som sa konecne bal a to poriadne dvojka uz nieje ani
  zdaleka taka hoci je stale dobra a ta dusna atmosfera tam nechyba ma vela
  nedostatkov ako herecka ktora hrala v jednotke a zabili ju zahrala si
  aj dvojku ci nezmyselny alebo nedorobeny koniec tak ako aj roztahany zaciatok
  malo stretavok z demonom ci nezmyselnost deja no aj tak ju hodnotim 80% 

 5. Ellham 5 ledna 2011 v 20:07

   uhynuti…to je bezva slovo a zcela vystizne…je to totalni kravina,especially momenty,kdy matku neco vlaci dolu po schodech…za to by se nemusel stydet ani Hugo na masine…prvni dil byl velmi dobry,hodnotim pocitem strachu,fakt sem mela neprijemny pocit a to zejmena u scen,kdy divka stala u postele a hodiny se divala na svehpo pritele…od dvojky sem ocekavala fakt dost i diky trailerum,ale radim,nenechte si zkratit dve hldiny zi vota takovym smejdem vyrobenym jen pro prachy.20 procent a to jen za snahu…

Nový komentář