Pan’s Labyrinth (2006)


Český název: Faunův Labyrint
Režie: Guillermo del Toro
Rok výroby: 2006
Délka: 114 min
Země: Španělsko / USA / Mexiko

Hrají:
Ivana Baquero … (Ofelia)
Sergi López … (Vidal)
Maribel Verdú … (Mercedes)
Doug Jones … (Fauno / Pale Man)
…a další

 

Která dívka se netoužila stát princeznou. Naší malé hrdince Ofélii se tohle přání může splnit.

Nejedná se o pohádku pro děti, jak se může na první pohled jevit. Malá princeznička, Faun a ostatní pohádkové bytosti sebou přináší do děje něco velmi znepokojujícího a děsivého. Celý příběh začíná příjezdem Ofélie a její těhotné matky do tábora španělských vojáků, kteří se snaží potlačit zbytky republikánského povstání. Doba, ze které se film odehrává, není nijak příznivá. S nedostatkem jídla a oblečením se zde potýká každý obyčejný člověk. Proto zde také vzniká skupina povstalců, ke kterým Ofélii velice přilne. Oféliin otčím zde působí jako španělský důstojník a jako nejzápornější postava celého filmu.

Tajemné síly zavedou malou holčičku do lesů za táborem do velkého labyrintu, kde potkává Fauna. Dozvídá se od něj veliké tajemství. Zjistí, že se jako princezna může vrátit na hrad k otci králi, pokud splní tři úkoly a prokáže tak kuráž. Život dospělých je velice těžký, ale neméně tak i život malého děvčátka a jejích domnělých fantazií, které se nyní stávají skutečností. Právě tohle nám celý děj ukazuje. Při plnění oněch úkolů půjde malé dívce opravdu i o život. S hororovým elementem se zde setkáváme zřídka, ale nejsilnější dávku nám režisér Toro naservíroval při plnění Oféliina druhého úkolu. Prapodivné stvoření, které potkává, nenechá diváka bez husí kůže a udivení nad odvahou malého dítěte.

Ztráta blízké osoby, o které se později dovídáme, Ofélii jen podpoří ve snažení a únik do pohádkového světa nevnímá jen jako záchranu před reálnem ale hlavně jako únik před nevlastním otcem, kterému se vraždění stalo denním chlebem.

Snímek není určen jen pro samotné milovníky hororu, ale nenechá nikoho bez pocitu hrůzy. Je to bravurně zpracovaný film, bez sebemenší trhliny.

Po ukončení za sebou nezanechává žádné otazníky a všechno co má být sděleno, také sděleno bude. Herečka, která ztvárnila malou Ofélii je velice sympatická osoba a je s ní radost poznávat všechna děsivá pohádková místa kolem labyrintu. Silnější příběh byste hledali jen těžko. Je nabitý emocemi, tajemnem a hlavně napjetím a hrůzou. Právě to, jak se vše zdá tak naivní a pohádkové, do prostředí příběhu vnáší jistou dávku děsu.

Hodnocení9
Upoutávkou může být i fakt, že se režisér Toro podílel na režii Blade 2 a nyní je jeden z nevyhledávanějších režisérů. To značí o kvalitě s jakou se do tvorby filmu Faunův labyrint Toro pustil. Úžasné prostředí, podtržené sychravým, studeným a vlhkým počasím musí nutně diváka vtáhnout do děje.
90%

Sdílejte článek

  1. Frenk 17 září 2011 v 18:32

     A mě se ten film líbil. Tedy sice ne tak, abych ho zahrnoval cenami a vysokými procenty jako na všemožných databázích, ale minimálně jednou mě zpříjemnil večer. O horor se opravdu otírá jen vzácně, prostě to klasické tajemno netradičně mixnuté ve válečném dramatu. To je sice neobvyklý jev, ale více než 70 % za to dávat nehodlám. Přiznám se, že si od Del Tora raději pustím jiné kousky, ale jinak nemám s Faunem problém. Když se to lidem tak líbí………

  2. misho8723 17 září 2011 v 18:00

     Fuuu.. skoro genialita.. skoro vôbec nič som nevedel o filme, a po asi 20 minútach som si hovoril, že je to niečo pre deti,, síce vážnejšie kvôli vojne, ale príbeh o malom dievčati, ktoré nájde vílu a Fauna, mi prišlo ako normálna rozprávka.. ale potom prišli scény iného charakteru (ako prvá bola scéna s “pytliakmi”) a do konca filmu som ho len hltal.. mix žánrov ako rozprávka, vojnová dráma, mysteriózny film, horor, a bohvie čoho ešte, dopadol pri mne na jednotku.. chcel som dať aj 100 %, ale úprimne by som tento film hodnotil asi na 95 %.. originálny film, ktorý ma fakt veľmi milo prekvapil..a videl som ho už viackrát, čiže fakt nie je len na jedno pozretie

  3. Solo 17 září 2011 v 12:49

    Je to taková del Torova pohádka nejen pro děti, ale i dospělé. S hororem to nemá společného vůbec nic, maximálně jednu či dvě scény ve kterých dívka plní Faunovy úkoly. Jinak jde spíše o mysteriózní fantasy protnuté válečným dramatem, kdy španělští vojáci terorizují chudé obyvatelé a v lesích bojují s povstalci. Mnohokrát vychvalované vizuální efekty mě zrovna dvakrát nenadchli,hlavně díky své vyumělkovanosti. Jednou se na to podívat dá, ale víckrát ne. 

Nový komentář