Panna a netvor (1978)


Režie: Juraj Herz
Rok výroby: 1978
Délka: 83 min
Země: Československo

Hrají:
Zdena Studenková … (Julie)
Vlastimil Harapes … (Netvor)
Václav Voska … (otec)
Jana Brejchová … (Gábinka)
Zuzana Kocúriková … (Málinka)
Josef Laufer … (nápadník)
Milan Hein … (nápadník)
Jan Augusta … (nápadník)
…a další

 

Panna a netvor je dalším hororovým počinem režiséra Juraje Herze podle francouzké předlohy o zakletém zámeckém pánovi, jehož může vysvobodit pouze čistá dívčí láska. Autorem divadelní hry je František Hrubín. Oproti staršímu francouzskému filmu La Belle et la bête z roku 1946 (netvora zde stvárnil Jean Marais) nemá Herzův netvor podobu lva, ale ptáka s hrozivě zahnutým zobákem.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se kupec (Václav Voska) vrací domů, ale je nucen přenocovat na tajemném – a na první pohled – opuštěném zámku. To, že zámek ve skutečnosti opuštěný není, se dozví ve chvíli, kdy se mu dostane dobrého pohoštění, i přesto však svého hostitele nespatří. Druhý den ráno poděkuje neznámému pánovi a odchází. Už je skoro za branou, když si všimne záhonu růží a udělá osudovou chybu – jednu z nich utrhne pro svoji nejmladší dceru Julii (Zdena Studenková). V ten okamžik je u něj netvor. Kupcův život ušetří pouze pod podmínkou, že Julii pošle na zámek… Po návratu je kupec značně skleslý a když se Julie dozví o svém “úkolu”, rozhodne se, že na zámek pojede. Avšak kupec, jenž netvora spatřil, nesouhlasí. Julie i přesto odjede.
Když se Julie ocitne na zámku, je o ni hned od začátku dobře postaráno, ale zámecký pán se jí vyhýbá a mluví spolu nejprve prostřednictvím ozvěn, po čase jí netvor stojí za zády, ale Julie se nesmí otočit….
Zvědavost je však velká a tak si Julie jednoho večera nastaví zrcadlo. Ve chvíli, kdy si s netvorem opět povídají, zrcadlem pohne a vidí za sebe…

Panna a netvor je svým zpracováním pojata podobně jako Deváté srdce. Atmosféra, výprava, masky i hudba. Strašidelnou podívanou dělají záběry zámku, jeho stísněných a tmavých prostor, “mrtvý les”, v němž nežije skoro žádná zvěř a samozřejmě netvor. Naopak pohádkové scény jsou ty, které se odehrávají v rodině kupce – zbylé dvě dcery vesele koketují se svými nápadníky, chystají svatbu a osud Julie je vůbec nezajímá.

Mrazení přinášejí i Juliiny rozhovory s netvorem, kdy dívka sedí na židli a netvor je těsně za jejími zády nebo hádky netvora se svým druhým “já”, jenž jej nutí Julii zabít…

Hodnocení9
Hudba Petra Hapky je opět výborná a dokonale podkresluje celou atmosféru filmu. Juraj Herz prostě ví, jak v divákovi vyvolat strach. Dodneška mám v paměti hned úvodní scénu, kdy je kolona vozů v deštivé noci napadena netvorem na koni a jeho pařáty rozsápou dívčí hrudník. Možná i kvůli této scéně není Panna a netvor až tak úplně pro děti, ale spíše pro odrostlejší diváky.
90%

Sdílejte článek

 1. Solo 16 října 2009 v 14:21

  Pěkná československá pohádka na kterou se podívám kdykoliv. Skvělé
  kulisy, mistrovská maska i obrazy, geniální hudební doprovod. Herecké
  výkony všech zůčastněných si zaslouží rovněž pochvalu, hlavně tedy Z.
  Studénková. Byla prostě okouzlující jak svým vzhledem, tak i hereckým
  nadáním. Za devadesát dní natočil Herz dva skvělé filmy ( tento +
  Deváté srdce), klobouk dolů.

Nový komentář