Pandorum (2009)


Režie: Christian Alvart
Roky výroby: 2009
Délka: 108 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Ben Foster … (Bower)
Antje Traue … (Nadia)
Dennis Quaid … (Payton)
Cam Gigandet … (Gallo)
…a další

 

Dva astronauti se po dlouhé době probouzejí z hibernace a téměř nic si nepamatují. Zjišťují, že plavidlo není ovladatelné a proto se jeden z nich vydává do nitra lodi napravit škody a také zjistit, co se stalo s ostatními lidmi z celkového počtu 60 000 pasažérů. Pomalu začínají na povrch vyplouvat hrůzné události – planetu Zemi potkalo vyhubení a oni jsou posledními lidmi plujícími k nové planetě, kterou mají osídlit. Jenže kde vůbec jsou a jak dlouho ještě reaktor vydrží? A kdo jsou ti odporní slizouni, kteří vraždí vše živé a prakticky si obydleli celou vesmírnou stanici?

Scifi horory z vesmírného prostředí jsou mezi fanoušky tohoto specifického subžánru dost vzácným zbožím. Když víceméně vynechám vetřelčí ságu a některé podařené (Horizont události) a méně podařené (Doom) jednotlivce, byla by tato hororová odnož možná ještě méně početnější než součet hororů natočených u nás za poslední desetiletí. Proto každý nový přírůstek vítám s otevřenou náručí, jelikož se za příznivce velkých tmavých komplexů, kde dveře dělají „vžum vžum” a lidé odpočívají v kovových schránkách, osobně považuji.

Má to samozřejmě svoje úskalí. Pandorum si půjčuje hodně od výše uvedených filmů, ale lelkovat kvůli vykrádání nemá smysl, neboť se v určitých chvílích snaží být i originální. Navíc zde nejde o nic jiného než o béčkovou zábavu a ta naštěstí funguje, byť se snímek tváří smrtelně vážně (a chytře, pcha). Zručný režisér Christian Alvart však naštěstí dokáže některé díry ve scénáři překrýt, takže vám po dokoukání může naskočit na tváři ten připitomělý úsměv, kdy si v duchu říkáte „byla to vlastně blbost, ale roztomilá”…

Nesmíte zkrátka brát v potaz neefektivní scénáristickou hru na to, kdo je tady vlastně padouch, nesmíte se pozastavovat nad technickými záležitostmi jako je bleskurychlá oprava jaderného reaktoru, který zanedlouho vybuchne (ještě, že se naši hrdinové neprobudili o pár hodin později, že?), nebo přemýšlet nad tím, jak je možné rozbít přední sklo vesmírného korábu plechovou přilbou. Na to všechno zapomeňte a pojďte se raději kochat vcelku pěknými vizuály, dobrým tempem, zajímavě vykonstruovaným závěrem či několika vyloženě absurdními okamžiky (mládě jednoho z monster), které vás ubezpečí, že ne všechno se tu bere smrtelně vážně. Škoda jen, že některé akční pasáže jsou občas prošpikované nepřehledným střihem.

Radost mi udělali i příjemní herci. Dennise Quaida mám osobně v oblibě a z Bena Fostera nám možná roste budoucí akční hvězda. Na mužské publikum se samozřejmě také nezapomnělo – jednou z přeživších na lodi je i drsná prsatá bruneta, prý bioložka.

Hodnocení7
Scifi horory to nemají jednoduché. Pandorum, které se v USA začalo promítat teprve před několika týdny, nemělo valný úspěch a proto se ho v našich končinách ani nedočkáme. Je vyloženě škoda, že američtí diváci, mnohdy houfně platící za všelijaké filmové zrůdnosti, na Pandorum nepřišli. Tak dobrou a krvavou vesmírnou jízdu totiž zase dlouhou dobu neuvidím, což mě mrzí.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 2 července 2014 v 13:52

    I já se těšil na další pořádný scifi horor odehrávající se v dalekém vesmíru. Moc jsem toho sice o něm dopředu nevěděl, ale slyšel jsem nejrůznější srovnávání Pandorum s jinými slavnějšími filmy a tak jsem očekával parádní podívanou. Ta se sice dostavila v menším měřítku, než bych si při spuštění filmu připouštěl, ale i tak jsem byl nakonec docela spokojený. Je sice pravda, že se tu moc originálních prvků nedočkáme a scénář má hned několik slabin, ale nadprůměrná podívaná to tedy bezesporu je.
    Již od samotného začátku z toho začala sálat zajímavá atmosféra (nikoliv nervy drásající, ale spíše bych to přirovnal ke „kouzlu“ z neznámého), kterou se tvůrci snažili hned od úvodních minut stále více přikrmovat. I proto se hned po nutném seznámení s ústřední dvojicí vrhneme do útrob lodi a naše „průzkumná mise“ může začít. Zprvu jsem si myslel, že půjde hlavně o psychologické hrátky s diváky, ale spíše se to velmi rychle přesunulo k akční jízdě se vším všudy. Ben Foster naštěstí nemusel být na ty krvežíznivé mutanty sám (mimochodem jejich masky byly celkem dobré), takže jsem vedlejší postavy (a hlavně sexy Antje Traue) přijal s povděkem.
    Jenomže si nelze nevšimnout i slabin, které se tvůrcům moc nepodařilo zamaskovat. Především tu místy dostávala logika docela na frak a to nejen co se poodhalování příběhu týče. Nejsem sice expert na létání v kosmu a následnou regeneraci bodných či tržných ran, ale myslím si, že se to jen tak rychle vyléčit nedá. A to ještě nemluvím o onom šokujícím odhalení, cože se to na lodi dělo, když „všichni“ spali. Docela by mě tedy zajímalo o jakéže pokusy mělo Gallovi jít…

  2. Skypper 12 ledna 2010 v 11:01

    Ačkoliv jsem od filmu dostal víc, než jsem původně očekával, musím říct, že jsem zklamaný. Mám totiž neodbytný pocit, že kdyby se vypustili všechny ty “hustý” postavy, akční scény se omezily na minimum a energie do nich vložená by se raději zainvestovala do větší hrůznosti příšer, mohl vzniknout naprosto úžasný atmosférický horor. Takhle z toho zůstala “jen” zatraceně dobrá zábava s pachutí béčkovistosti.

Nový komentář