Pacte des loups, Le (2001)


Český název: Bratrstvo vlků – Hon na bestii
Režie: Christophe Gans
Rok výroby: 2001
Délka: 152 min
Země: Francie / Kanada

Hrají:
Samuel Le Bihan … (Grégoire de Fronsac)
Vincent Cassel … (Jean-François de Morangias)
Émilie Dequenne … (Marianne de Morangias)
Monica Bellucci … (Sylvia)
Jérémie Renier … (Thomas d’Apcher)
Mark Dacascos … (Mani)
Jean Yanne … (Le Comte de Morangias)
…a další

 

Kdo by neznal ten tajemný příběh o příšeře, která si ve své době vyžádala desítky či možná stovky lidských obětí a díky níž se populace vlků ztenčila téměř na pokraj vyhynutí? O této legendě si můžete přečíst něco bližšího i v příslušném článku na našich stránkách, ale samotný film se příliš nedrží historických faktů a směřuje tak spíše k dobrodružnému fantasy, kde digitální příšera… ale hezky od začátku.

Píše se rok 1766, lidé jsou vyděšeni, vláda znepokojena. Je třeba co nejdříve zastavit sérii záhadných úmrtí. Začíná nebezpečný lov na vraždící šelmu a po její stopě se vydává přírodovědec Gregoire de Fronsac a jeho stopař a šaman, Indián Mani, kteří právě dorazili do neslavně známé oblasti Gevaudan vyřešit záhadu.

Jak jsem už naznačil, film se nedrží historických faktů a štáb si nevystačil s obyčejným vlkem a příšeru kompletně zdigitalizoval. Ve výsledku je monstrum velké asi jako býk, tělo má pokryto ostny a je na ní až příliš vidět její počítačový původ. Nicméně to je asi jediná viditelná vada Bratrstva vlků, protože vše ostatní je precizní. Snímek je všehomixem žánrů a chvíli se mi zdálo, že sleduji spíše komorní drama, jindy romantický film a nebo taky dobrodružný horor, ale funguje to. Co se týká akce, tak na filmu pracoval i jistý Philip Kwok, choreograf bojových scén režiséra Johna Woo. Mlátičky mi připomínali slavný Matrix a jsou někdy poněkud předimenzované. Film má stopáž neuvěřitelných 2 a půl hodiny, ale jen těžko by jste hledali nějaké hluché místo (snad až na ten středověký bordel), a to i přesto, že bestie se naplno projeví až ve finálních minutách.

Z rozpočtem 200 milionů franků se režisér Chrisophe Gans opravdu musel snažit a já myslím, že se mu to povedlo. Vytvořil francouzský klenot a jeden z nejzajímavějších evropských titulů vůbec. Hlavního hrdinu filmu, herce Samuela le Bihana, jsem sice viděl poprvé, ale neuniklo mi, že si v Bratrstvu vlků zahráli slavnější aktéři, například Monica Bellucci (pro pány ve filmu polonahá) nebo Vincent Cassel.


Hodnocení6
Barvitý film, který je sice slepencem různých žánrů, ale tentokrát je to ku prospěchu věci. Má výbornou vizuální stránku a dobré herce. Není to žádný historický dokument, ale poctivý a zajímavý snímek, který v sobě pod závojem tajemna ukrývá i ledajaká poselství.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Allegor 8 srpna 2011 v 20:40

   První půlka, která se ještě jakž takž drží při zemi, se dá sledovat. Druhá, “konspirační,” se zvrhává v nechtěnou parodii s bohatou výpravou. Ne, fakt nemůžu z rádoby historického filmu, kde se postavy chovají neskutečně anachronicky, zápletka je pravděpodobná asi jako pád meteoru na hlavu prezidenta Obamy a k završení všeho se tam řežou jak v Matrixu. Kdyby aspoň scén s Monicou Belluci bylo víc, dal bych možná přes 30%. Takhle ne.

 2. Solo 13 října 2009 v 19:03

  Včera jsem si to z nudy zase pustil a opět se zasmál. Tenhle film má
  docela kvalitní scénář, herci předvádí uspokojivé herecké výkony, ale
  mě to prostě zas až tolik nesedí. Když pominu směšně vypadající bestii,
  která staví pouze na digitálních efektech a skoro pokaždé vypadá jinak
  tak je to jen průměrný film. Ze všech nejlepší je Mark Dacascos, jehož
  souboje na férovku jsou ozdobou filmu. Jen škoda, že rytíř vyčerpal ten
  kouzelný prášek na tu buchtu a ne na něj. Největší mínus bych dal za
  zbytečně dlouhý příběh, který dost často nudil. Jo a nesmím opomenout
  italskou bohyni Monicu Bellucci— tu bych chtěl potkat v bordelu:)))

 3. Frenk 24 srpna 2007 v 08:43

   Hmmm, to jste mi to zase nandali, ale oprávněně. Kdybych film hodnotil jako čistý horor, tak bych dal nejvíc 20 %, protože není skoro vůbec děsivý, ale mě zaujalo i to ostatní a proto jsem hodnotil tak jak jsem hodnotil. Už v některých předešlých recenzích jsem upozornoval, že evropské produkci velice fandím.

 4. beonica 23 srpna 2007 v 15:44

  Tenhle kousek jsem si pouštěla předevčírem. Po delší době jsem nějaký film na csfd ohodnotila jako “odpad”.   Francouzi jsou vynikající, pokud jde o vizuálno (viz třeba Fantom Paříže – celkově taky mizerný film, ale slast pro oko), jenže s příběhem a vtažením do děje mívají trochu problém. Bratrstvo vlků je příšerná nuda procpaná nejhoršími klišé (indián s poněkud nadpřirozenými schopnostmi apod.). Při pohledu na “bestii” se chechtala i moje sedmiletá neteř . Jak napsal jeden recenzent na filmové databázi – tenhle film “nezachrání ani cecky Moniky”.   Je to škoda, materiál na něco lepšího tvůrci podle mě měli.

Nový komentář