Pact, The (2012)


Režie: Nicholas McCarthy
Rok výroby: 2012
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Caity Lotz … (Annie)
Casper Van Dien … (Bill Creek)
Haley Hudson … (Stevie)
Kathleen Rose Perkins … (Liz)
Agnes Bruckner … (Nicole)
…a další

 

Americký horor The Pact debutanta na poli režie celovečerních filmů Nicholase McCarthyho (za sebou má jen několik kraťasů včetně stejnojmenného snímku uvedeného na festivalu Sundance v roce 2011) je určen především pro „duchařské panny“. Lidem, kteří dosud nebyli políbeni ektoplazmatickými ústy žádného podobně laděného filmového výletu do světa tam na druhé straně. Pokud se řadíte mezi takové, což je v současné tsunami moderních duchařských historek zázrak srovnatelný se zjevením SKUTEČNÉ panny Marie na opečeném toastu, pak si můžete tento horor docela i užít. Ostatní, kteří se v tomto subžánru pohybují jako ryba ve vodě a jsou už tedy zákonitě otráveni prakticky totožnými zápletkami, zažijí nejednou při sledování tohoto filmu vtíravý pocit déjà vu.

Naproti tomu ale není The Pact mizerný film. Jen má prostě tu smůlu, že podobných řadových historek je v současnosti produkováno mraky, takže mezi nimi jednoduše zapadne. Otázkou tedy je, jakým způsobem k němu přistoupíte. Jak budete nazírat na jeho ne příliš inovativní příběh zahrnující tajemství jednoho domu a držící se klasických hororových schémat. Má několik znamenitých momentů, při nichž se vám minimálně zatají dech, atmosféra je někdy až dusivá, pár lekaček doopravdy funguje a ani herecké obsazení (a to i včetně béčkaře Van Diena) nepůsobí přespříliš rušivě. Pokud nehledáte originalitu, budete jistě spokojeni.

V určitém momentu se příběh z klasického strašení, kdy poblikávají světla, zjevují se tajemné přízraky a lidé létají vzduchem, přelije v detektivní thriller a zhruba ve stejném okamžiku se tak divák dostane o krok napřed před hlavní hrdinku. Tento okamžik dokáže vyšponovat napětí na docela slušnou úroveň. Bohužel ale také vyzradí pointu a vytrácí se tak to pověstné šokující odhalení. Naštěstí se tak stane jen pár kroků před velkým finále, které je dostatečně akční a celkem se ctí završuje předešlé dění.

Hodnocení6
Kdybych tento film viděl tak o dekádu dříve, byl bych nadšený přeci jenom o něco víc. Dnes už jsem ale podobně laděnými snímky doslova přecpaný, takž můžu jen suše konstatovat: „Dobrý, ale najděte si už jiné téma. Nebo konečně vynalezněte stroj času!“
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 25 května 2013 v 13:45

    Na filmový a zároveň i režisérský McCarthyho debut jsem byl vážně zvědavý a nějak mne neodradilo ani rozporuplné hodnocení těch, kteří tento kousek již viděli. Není na škodu si tu a tam pustit nějakou tu duchařinu. Když se navíc nejedná o čistokrevnou záležitost a tvůrci do ní přimíchají i něco z jiných odvětví, tím je to pro mě jen lepší. Již od úvodních minut se mi docela zalíbila i navozená atmosféra a já se jen v duchu modlil, aby zas nešlo o další blbost, kdy budou vzduchem jen proletovat kusy nábytku a hlavní hrdinka nedostane infarkt díky blikajícím zářivkám. Naštěstí je příběh obohacen o finální rozuzlení, které bych tu nechtěl prozrazovat a díky kterému nemůžu dát ani horší, než průměrné hodnocení.

Nový komentář