Overlord (2018)


Český název: Overlord
Režie: Julius Avery
Rok výroby: 2018
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Jovan Adepo … (Boyce)
Wyatt Russell … (Ford)
Mathilde Ollivier … (Chloe)
John Magaro … (Tibbet)
Jacob Anderson … (Dawson)
Dominic Applewhite … (Rosenfeld)
… a další

 

V předvečer dne D jsou američtí parašutisté vysazeni za nepřátelskými liniemi, aby provedli misi, která je zásadní pro úspěch spojenecké invaze. Než se ovšem skupina vojáků dostane k hlavnímu cíli, zjišťují, že v okupované vesničce se v podzemních laboratořích dějí věci, které by mohli neblaze ovlivnit vývoj války. Když totiž máte po ruce spousty mrtvých vojáků a přípravek, který z nich udělá bestiálně odolné nemrtvé, je o průšvih zaděláno.

Že by z toho mohlo být béčko jak bič? Jasně! Ostatně, kdyby mě někdo takto popsal osnovu svého filmu, opravdu bych čekal šílený úlet ve stylu her Wolfeinstein. Overlord jde ale jinou cestou a nabízí vážně míněné drama, ve kterém si těch zombíků zas až tak moc neužijeme. Vznikl tím prapodivný kočkopes, u něhož může hodnocení oscilovat oběma směry.

Spousta aspektů filmu jsou chvályhodné. Kostýmy, výprava a herci ve vás tu ošklivou atmosféru doby vyvolat dokážou. Úvodní válečné inferno dokonce zdatně popírá skromný rozpočet a dá všem najevo, že krev bude stříkat ostošest. Líbili se mi i masky, byť nemrtvých opakuji není mnoho, takže se dá s klidem napsat, že se o hororový žánr jen tak otíráme.

Bohužel, byť se autorům sem tam podaří efektní scéna, i Overlord občas nudí. A pak se největší nepřítel filmové zábavy může začít rýpat v tom, proč je to vše tak vážné, proč se nevěnují více oněm experimentům nebo zdali je nutné natahovat děj klasickým klišé o slizkých nacistech? Taky na závěrečné duely jeden na jednoho (a lá přehazovaná) by už měl vyjít nějaký patent.

Hodnocení5
Overlord není zklamání. Je z něj cítit něco z rozvernosti nadšeného filmaře, který tvoří ujeté dílo, na který mu nějaký blázen vystavil šek, ale možná ten nápad měl ještě dozrát.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:40

    Jsem nakonec velice rád, že sešlo o počáteční snahu přiřadit tento film ke Cloverfield sérii a Overlord se vydal vlastní cestou. Na rozdíl od některých jsem vážně nečekal řežbu ve stylu PC hry Wolfenstein, ale klasickou akční béčkovou střílečku s náckama a jejich experimenty, takže nejsem ve finále ani moc zklamaný. Průměrný on tento kousek skutečně byl, ale že by to byl nějaký velký průser, to se říci nedá. Pohodlně jsem si u toho snědl svůj oběd, některé scény se tvůrcům docela vyvedly, ale jinak zcela průměrná tuctovka, která neurazí ale ani nenadchne. Surový začátek byl rozhodně příjemným vtáhnutím do válečné akce, kterou sice trošku nahlodali některé nepříliš zdařilé digitální efekty, ale atmosféra si udržela téměř po celou dobu stabilní zajímavou laťku a postupem času se zvýšila i porce brutality, stříkající krve a „nechutností“. Zvláště pak ona podzemní laboratoř přímo vybízela k exkluzivní podívané, ale to by tvůrci museli mít větší rozpočet a nebýt tak připosraní. Právě v této pasáži se z toho dalo vytřískat mnohem více. Ale tak musíme se spokojit i s tím, co nám nakonec bylo naservírováno. Co se samotných postav týče, tak tady bych taky neměl skoro žádné připomínky. Pár vojáků tu bylo typicky tupých – jen tak do počtu, pak tu máme tvrďáka, zpočátku dost nesmělého hlavního hrdinu, pěknou vesničanku pro potěšení očí a slizkého německého velitele. Pilou Asbæk si svou roli viditelně užíval a to dostala jeho podoba v závěru ještě extra bonus – díky séru v injekčních stříkačkách. Takže závěrem bych chtěl jen říct, že až na asi dva momenty Overlord nenudil, leč měl určitě navíc. Nicméně zasloužený průměr. 50%

Nový komentář