Outing, The (1987)


Český název: Lampa
Režie:
Tom Daley
Rok výroby: 1987
Délka: 87 min
Země: USA
Alternativní názvy: The Lamp

Hrají:
Deborah Winters … (Eve Farrel)
James Huston … (Dr. Wallace)
Andra St. Ivanyi … (Alex wallace)
Scott Bankston … (Ted Pinson)
Red Mitchell … (Mike Daley)
André Chimene … (Tony Greco)
Damon Merrill … (Babs)
Barry Coffing … (Ross)
…a další

Znáte pohádku o Aladinovi? Pokud ano, tak zajisté víte, že hlavnímu hrdinovi pomáhá džin z lampy, který mu splní každé jeho přání. Ale pozor! Každý džin není dobrák. Pokud tedy někdy narazíte na lampu, o které si budete myslet, že je kouzelná, rozmyslete si dobře co s ní uděláte. Cílem jejího obyvatele totiž nemusí být plnění přání, ale prolévání krve.

Už začátek filmu napovídá, že se jedná o klasické brutální béčko osmdesátých let. Dva zloději vlezou do domu jedné babky, kterou při přepadení zabijí. Ale vzápětí přijdou o život i oni. Po prohledání místa činu je v domě nalezena starodávná lampa, která putuje rovnou do muzea. Naneštěstí tento artefakt vzbudí zvědavost u Alex, což je dcera místního kurátora. Té se podaří při zkoumání lampy někoho, nebo spíš něco vypustit. Aniž by cokoliv tušila, je nyní Alex pod džinovým vlivem. Pozve několik svých přátel do muzea s tím, že si tam uspořádají soukromý večírek. K nim se hodlá přidat i dvojice místních sígrů. Když jsou všichni uvnitř, tak nikdo netuší, do jaké smrtící pasti se to dostali. Dokonalý bezpečnostní systém nikomu neumožní, aby se po zavírací hodině dostal dovnitř, nebo ven. A džin ukrytý v lampě již brzy rozpoutá krvavá jatka, při kterých nebude šetřit nikoho.

A nyní pár slov ke zpracování. Jak už to u některých „osmdesátkových“ horrorů bývá, i Outing trpí jedním typickým neduhem, kterým jsou (ne)herci. Nevím jestli je to tím, že byl nedostatek kvalitních mladých herců, kteří by stvárnili studenty, nebo byl výběr těchto antitalentů cílený. Faktem je, že drtivá většina hereckého obsazení se chová jako banda naprostých magorů, neschopných rozumného a logického uvažování. O režii se toho moc nedozvíme, jelikož The Outing je prvním a zároveň i posledním režisérovým filmem. Na druhou stranu je nutno přiznat, že se zde nachází několik slušných horrorových scén a samotná úmrtí jsou velmi povedená. Džin své oběti nezabíjí osobně, ale pomocí předmětů, které ovládá telekinezí. A v muzeu se dá najít opravdu pestrý arsenál. Za jednu z nejlepších gore scén považuji tu, kdy jeden ze studentů zavadí rukou o ústa ležící mumie. Ta mu nejprve ukousne prsty, poté prokousne krční tepnu, říhne si a opět pokojně ulehne.

Obrovským mínusem je však samotný džin. Jeho přítomnost vnímáme po většinu filmu pouze tak, že se k předmětu, který chce ovládat natočí jeho lampa. V celé kráse se ukáže až v samotném závěru. Jeho vzhled připomíná přerostlou loutku, která je spíš k smíchu, než aby nahnala strach.

 

Hodnocení6
Závěrem bych rád podotkl, že toto dílko přes všechny své zápory určitě stojí za shlédnutí. Tedy pokud máte rádi gore. The Outing není vyloženě špatný film. The Outing je béčko.
60%

Sdílejte článek

  1. Morte 5 června 2010 v 00:09

     Viděl, ale film na té kazetě nebyl nahraný od úplného začátku Čili mi tam chyběla ta úvodní černobílá sekvence a kus té vloupačky. Musel jsem improvizovat a popis začátku toho filmu vyhledat na netu Taky jsem si po dodatečném sehnání všiml, že děj popsaný na neu neodpovídá, ale nedostal jsem  se k tomu, upravit to

  2. Solo 4 června 2010 v 21:32

     Morte: viděl jsi vůbec ten film??? Dle tvého první odstavce bych řekl, že asi ne, protože to moc nesouhlasí s tím co je ve filmu Ne teď vážně:

    Rozhodně jsem o toho čekal mnohem víc, ale podívat se na to určitě dá.
    Nejvíc mě bavil asi začátek filmu a ta trojice zlodějíčků. Jakmile se
    totiž objevila postava Alex ( ta mi přišla totálně retardovaná) bylo po 
    zábavě. Nepomohly ani ty lehce erotické scénky. I když pravda dokud se
    džin neobjevil v celé své kráse a lidi zabíjel za pomoci hadů, nebo
    mrtvol, tak se na to dívat dalo. Jakmile se tam však objevil osobně –
    tak tragédie započala a skončila naprosto dementím koncem.

  3. Prasoid 6 ledna 2009 v 09:23

     Údajně to v době předcházející konci minulého století běželo v televizi. Podle děje mám podivné tušení, že už jsem to viděl. Ale asi se opravdu nejedná o zvláštní skvost, neboť si nic nepamatuji, ani toho džina, kteréhožto bych v případě, že mne film nezaujal, stejně neviděl, protože bych se asi probudil až u erotického filmu, který zpravidla dávali poté.

Nový komentář