Orphan (2009)


Režie: Jaume Collet – Serra
Rok výroby: 2009
Délka: 123 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Vera Farmiga … (Kate Coleman)
Isabelle Fuhrman … (Esther)
Peter Sarsgaard … (John Coleman)
Margo Martindale … (Dr. Browning)
…a další

 

Manželé Colemanovi se po bolestivé ztrátě dítěte rozhodnou pro adopci. V sirotčinci si vyhlédnou na první pohled roztomilou a vyspělou devítiletou holčičku Esther. Ta se seznamuje se svými novými sourozenci a rychle se zabydluje. Po příchodu nového člena rodiny se ovšem také objevují první neshody v domácnosti, různé nehody a dokonce začíná přibývat mrtvých. Hlava rodiny John se vše snaží vysvětlit racionálním způsobem, jeho žena Kate ovšem věří tomu, že mají dočinění s nebezpečným psychopatem ukrytým v těle nevinného děvčátka…

Orphan se mi v první fázi jevil jako další příživník mezi horory, kde malá holčička hrůzostrašně čumí do kamery a straší všechny možné lidi. Z tohoto (nakonec mylného) úsudku mě rozhodně nemohl vyvést ani režisér Collet – Serra stojící za slabým remakem Domu voskových figurín z roku 2005. Španělský rodák ovšem dostal očividně lepší scénář, který dělá z Orphan v první řadě spíše psychologický boj než-li krvavá jatka (ale na ty samozřejmě taky dojde) a režíruje natolik zručně, že se divák vesměs nenudí. A to je na horor, který trvá přes dvě hodiny a nezemře při něm více než pět lidí velmi slušně odvedená práce.

I Orphan samozřejmě obsahuje ty nepříliš podařené pokusy o napětí, některé scény by šlo vyhodit a atmosféře příliš nepomáhají nefunkční lekačky, ale hlavní kolotoč událostí se točí okolo boje vyspělého děvčátka a její adoptivní matky. Je zajímavé sledovat trpělivý přerod z milující a vyrovnané Kate po Kate coby uzlíček nervů, která je schopna udělat všechno. A je důležité, že herci umějí zahrát, takže jejich psychické výlevy nepůsobí směšně. Casting se povedl!

Zprvu jsem měl problém uvěřit Esther její vyzrálost. Opravdu ty přemoudřelé dětičky v hororech příliš nemusím (Esther trochu připomíná Aidana z Kruhu), důležité ale je, že se všechno v závěrečném zlomu divákovi vysvětlí. Malou roli zde má i česká hvězda Karel Roden, který ztvárňuje evropského lékaře. Hraje zde sice asi jen dvě minuty a neřekne více než deset vět, ale právě jeho postava vyřkne onen „bod zlomu”.

Orphan se zkrátka z klasického (a možná i klišoidního) horůrku, kterým je na začátku, vyvíjí mezi to nejlepší, co se letos v našem žánru urodilo. Samozřejmě můžeme stále hledat nové a nové chybky, upozorňovat na to, jak lehce Esther všechno vychází, ale jsou to jen kosmetické nedodělky, které nedovolují vyšší hodnocení.

Hodnocení7
Z jakékoliv jiné strany je Orphan dobře gradujícím a zručně natočeným psychologickým hororem s výtečným obsazením.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

23 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 18 dubna 2017 v 18:54

  Režisér Jaume Collet-Serra se začíná pomalu stávat mým oblíbencem. Už jsem od něj viděl tři filmy a ani jeden z nich mě vyloženě nezklamal. Tentokrát dokázal slušně zvládnout psychologický thriller a přestože se zde dá najít několik viditelných chyb, místy zbytečná zdlouhavost některých pasáží i ono pověstné klišé, tak jsem byl nadmíru spokojený. Atmosféra až na pár výkyvů měla celkem svěží tempo, napětí se místy dalo krájet a dokonce i ten akční konec se mi líbil. Což bylo samozřejmě stavebním kamenem za finální cestou ke spokojenosti diváků. Zpočátku jsem měl menší obavy, že by se to celé mohlo zvrtnout v další xtou tuctovou variaci „zlého dítěte“, ale Orphan mě přesvědčil o opaku. Postupná proměna andílka ve zlověstnou mrchu, byla provedena precizně a hlavně uvěřitelně. Dokonce z hlavní představitelky šel místy i strach. Když k tomu připočítám i slušné rodinné drama – které nám nabídla samotná zápletka, bylo téměř vyhráno. Bylo však ještě potřeba udržet nastavenou laťku co nejdéle a to se režisérovi myslím povedlo. Sice to místy lehce skřípalo, ale vždy se objevila některá scénka, která mi hned zvedla náladu. Na nudu tu prostě moc času opravdu nezbývalo a to bylo jen a jen dobře. Především bych chtěl hlavně pochválit herecké duo Vera Farmiga a Isabelle Fuhrman. Obě byly prostě výborné. 70%

 2. /AndreW/ 31 března 2010 v 20:19

  no reknu to asi takhle do 30 minut sem cekal az se neco stane po hodince sem to uz moc nesledoval a nakonci sem litoval ze sem s tou blbosti ztratil 2 hodiny svyho casu jako ta zakladni myslenka je uplne ohrana takovejdlech filmu sem videl ani nepamatuju a nejvic me dostalo ze ste to zvolili jako 2 nejlepsi HORROR jeste jednou HORROR roku 2009 to nechapu

 3. hoperoad 30 ledna 2010 v 11:17

  HELE MYSLELA JSEM, ŽE UŽ NIKDY NEDÁM STO PROCENT KROMĚ: SMRTELNÉ ZLO A TI DRUZÍ… ALE KOUKÁM, ŽE SEM SE SAKRA SPLETLA PO SHLÍDNUTÍ TOHOHLE FILMU… TO JE PROSTĚ 100% PROCENT EXCELENTNÍ DÍLO… nepřišlo mi to nějak zvlášť hororový a strašidelný, ale celkově ten film je tak zajímavý a působivý, no já jsem byla hrozně spokojená po jeho shlídnutí, řekla jsem si: KONEČNĚ OPĚT NĚCO, NA CO SE DÁ ZASE KOUKAT, TEN DĚJ, TEN KONEC, TI HERCI… opravdu bylo všechno naprosto špičkový skutečně stoprocentní!!

 4. snenat3 22 ledna 2010 v 00:31

  Tak ale toto si zasluzi plnych 100% bez mihnutia oka to bol proste genialny napinavy horor do poslednej minuty ktory nemal najmensiu chybicku mozno malu ked polievala s benzinom ten bunker a do ohna este trochu priliala a nechytila sa   ale film skratka stal za to klobuk dole nechapem preco mu Frenk dal 70%  ale samozrejme je to jeho nazor

 5. ondrej 15 ledna 2010 v 21:49

   Vážně skvělý filmek. Po dlouhé době studio Dark Castle natočilo geniální horor, možná nejlepší, který od nich kdy vznikl. Skvělá režie, scénář i herecké výkony spolu se stejně dobrou kamerou z něj dělají podívanou, na kterou se mile rád kdykoli jindy znovu podívám. 90% Všem fandům hororu DOPORUČUJI!!!

 6. Jino 28 prosince 2009 v 20:08

  Tento film mi připomněl Dobrého Synka z roku 1993. Až na to, že tady je
  to častokrát víc o hubu… a to je dobře. Režisér Jaume Collet-Serra
  dobře pracuje s atmosférou – pomocnou hůl nabízí slepému divákovi až
  když je to opravdu nutné. Nikdo tak vlastně neví kdo že se to skrývá za
  nevinnou tváří málé holčičky. Jen ten závěr plný několikrát viděného
  klišé mě docela zamrzel. 70%

Nový komentář