Open Grave (2013)


Režie: Gonzalo López-Gallego
Rok výroby: 2013
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Sharlto Copley … (Jonah)
Thomas Kretschmann … (Lukas)
Joseph Morgan … (Nathan)
Erin Richards … (Sharon)
Max Wrottesley … (Michael)
…a další

 

Pokud patříte mezi diváky, kteří nesnáší filmy, ve kterých je zápletka odhalována průběžně po celou stopáž, rovnou na Open Grave zapomeňte. Bohužel ani ti, kterým tohle schéma sedne, rozhodně nemají vyhráno. Open Grave je totiž v první řadě hrozně roztržitý a krkolomný ve svém vyprávění, že vám tak jako tak může zůstat ukradený. To se stalo mně.

Jonah se probouzí v odporné jámě plné mrtvol a nepamatuje si na nic. Podobně postižení jsou i lidé, na které narazí v nedalekém domě. A dál už je všechno nasnadě. Střetávají se různé charaktery, všem v hlavách probleskují útržkovité vzpomínky, což roztočí kolotoč nedůvěry, jak ho známe z podobných filmů. Na konci sice dostaneme odpovědi relativně stmelující nadhozená témata, ale musíte se k nim skoro protrpět předchozím nezáživným dějstvím.

Ani atmosféra v neznámých lesích nemá koule. Postavy prostě jdou, tu naleznou mrtvolu přivázanou ke stromu, tuhle zase nějaké to oprýskané stavení, jindy je vystraší šílená teta nebo banda dřevorubců (to bylo hrozné WTF?!). Filmu nelze upřít jistou dávku “špinavosti” vyúsťující v depresivní finále, tento slibný námět ovšem nebyl chycen za správný konec.

Vše, co mě na Open Grave přijde zajímavé, bych nacpal asi do půlhodinky, zbytek je pro mě vata. Některé postavy jsou na zabití (hluchoněmá číňanka) a jejich omletá psychická traumata odvádí pozornost od té nejdůležitější linky (Jonah – Sharon).

Hodnocení4
Možná jsem jen ukrouňaný a vy více oceníte fakt, že se někdo pokusil o netradiční podání, ale s tím už nic nenadělám.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 23 ledna 2015 v 18:21

    O tomto filmu jsem slyšel ze svého okolí dost rozporuplné ohlasy a tak jsem mu moc nadějí nedával. Zvláště když se děj měl údajně točit okolo zombie tématiky, která mi tedy rozhodně blízká není. Dal jsem mu však šanci a popravdě musím říct, že jsem nakonec vůbec zklamán nebyl. Dokáži se však vcítit do pocitů těch, kterým film přišel příliš zmatený, děj neucelený a tak jej vůbec nedokoukali dokonce, nebo jej úplně zatratili. Tentokrát jim však budu celkem oponovat, protože až na provařený a zbytečně kýčovitý závěr, jsem s jeho sledováním problém neměl. Líbila si mi ona „mysteriózní zápletka“ – potažmo postupné poodhalování příběhu a i samotné postavy mi byly celkem sympatické. Tvůrcům se dařilo docela dlouho držet diváky v napětí a nevědomosti, čímž samozřejmě získala potřebný náboj i samotná atmosféra. Místy jsem neskutečně chrochtal blahem. Zvláště když zápletku postupně doplňovali flashbacky z minulosti (vzpomínkové scény), takže Gallego si dle mého názoru nevedl vůbec špatně. Spíše bych to viděl tak, že jeho práce zůstala mnohými absolutně nedoceněna. Sám nemám rád, když tvůrci vytasí všechna esa z rukávu hned v první polovině filmu a já se pak znuděně musím dívat po časomíře, kdy už konečně bude konec. Zas na druhou stranu je však pravda, že ve filmu lze nalézt i dost nedostatků, které celkově sráží jeho kvalitu směrem k průměru. Především to chtělo nějakou pořádnou gore akci, když už se tu objevili zombie, tak se mohl rozpoutat menší masakr, ale zřejmě kvůli nepříliš velkému rozpočtu si to asi nemohli dovolit. 60%

Nový komentář