Omen, The (2006)


Český název:  Satan přichází
Režie: John Moore
Rok výroby: 2006
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Predrag Bjelac … (Vatican Observatory Priest)
Carlo Sabatini … (Cardinal Fabretti)
Bohumil Svarc … (Pope)
Liev Schreiber … (Robert Thorn)
Giovanni Lombardo Radice … (Father Spiletto)
Baby Zikova … (Damien – Newborn)
…a další

 

Americký diplomat Robert Thorn (Liev Schreiber) zaměnil svého mrtvě narozeného syna za sirotka, aby uchránil nic netušící manželku (Julia Stiles) před psychickým šokem. Dítě vyrůstá, dostává jméno Damien a pak začíná sled podivných událostí. Na oslavě jeho narozenin se oběsí chůva, Thorn je důrazně varován záhadným knězem, výlet dětí do zoo vyvrcholí šíleným chaosem, Damien během návštěvy kostela propadá hysterii a rozmazané pohyby na sérii fotografií jsou předzvěstí šokujících úmrtí. Pak ale tragédie udeří ještě blíže a Thorna čeká odhalení děsivé pravdy: Damien není obyčejné dítě, ale ztělesněný Antikrist, jehož příchod byl již dlouho očekáván. Aby dokázal zabránit nevýslovnému teroru, který svět v případě dokonání Satanova díla čeká, musí Thorn učinit hrůznou oběť.

Satan přichází (všimněte si, že česká distribuce odlišila novou verzi tohoto filmu od té původní tím, že prohodila obě slova v názvu!) to má nesmírně těžké, Jestliže jste, podobně jako já, milovníkem Donnerova mistrovského kousku, budete se ptát, proč tento remake vlastně vznikl? Odpoveď je jasná – peníze. Kdyby totiž tvůrci této předělávky chtěli něco jiného (starší film v novém kabátu či vzdát hold původního dílu), museli by vymyslet scénář, jenž by byl samostatně nosný a s občasným pomrknutím na diváka pomocí známé scény ze staršího snímku, jenže to je asi v dnešní době příliš složité. Jednodušší je zkopírovat originální scénář, postupovat krok po kroku jako Donner a magické datum premiéry naplánovat na 6.6. 2006. A diváci nám nasypou své miliony a dál nás už nemusejí zajímat.

Ano, je to bohužel tak, ale abych zůstal alespoň mírně objektivní, musím dodat, že ti, kteří starší verzi neviděli, mohou být celkem spokojeni. Režisér John Moore (Za nepřátelskou linií nebo novinka Max Payne) se snaží, ale drtivému srovnávání s verzí původní se vyhnout nemůže. Chybí mu trumfy, které měl v roce 1976 Donner k dispozici a které udělali z jeho filmu ceněnou klasiku. Pojďme si tedy povědět, které to jsou.

Z původního díla číšila atmosféra přímo z obrazovky. Atmosférická nálož byla tak bohatá, že by vystačila na několik hororů dohromady. Valnou měrou se o to přičinil skladatel Goldsmith, který za to dostal onoho Oscara. V nové verzi je atmosféra odkojena od současné hororové scény rychlým leknutím, které však střídá dlouhá nuda. Moore kopíruje Donnera téměř ve všem, ale bez oné gradace, bez děsu a s tím, že víte, jak která scéna dopadne. Můžete se při takovém filmu bavit? Asi moc ne. Jen opravdu několikrát se výprava vydá jiným směrem než v originálu, avšak nudí to úplně stejně. Navíc to nemohou zachránit ani herci, kteří původnímu osazenstvu z roku 1976 nemohou sahat ani po kotníky a například Julia Stiles se mi zdála velmi nevhodně zvolena (asi ji mám stále zainteresovanou jako komediální herečku, viz. Deset důvodů, proč tě nenávidím).

Herci, hudba a atmosféra jsou tedy evidentně mimo hru, co lze teda pochválit na tomto nechvályhodném remaku? Moore měl k dispozici solidního kameramana, takže vizuální stránka filmu. Za druhé jsou to jiné způsoby smrti. Tím mám na mysli to, že i když Moore kopíroval téměř všechny scény, několik nápadů “náhodných” úmrtí si pořídíl sám. Nic víc mě ovšem nenapadá…

 

Hodnocení3
Opravdu zbytečný film, který mohu doporučit snad jen divákům, kteří The Omen z roku 1976 neviděli a nechtějí se po něm složitě shánět. Když ovšem obě verze porovnáme, vznikne neuvěřitelně plitká podívaná, kterou jako milovník této legendy musím poslat do hlubin podprůměru...
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 11 června 2017 v 19:58

    Většinou se snažím u hororových sérií držet chronologické pořadí jednotlivých dílů tak, jak byli postupně natočeny. Pro tentokrát jsem však udělal výjimku, protože jak třetí díl, tak i tento remake jsem už v minulosti jednou viděl a nedávno jsem shlédl původní The Omen. Tudíž jsem chtěl oba filmy porovnat, dokud mám ještě v sobě živé (aktuální) dojmy. Bohužel musím skutečně souhlasit, že film režiséra Moorea je zcela zbytečným remakem téměř dokonalého originálu. Přestože se zde najde několik odlišností, jde zde vidět pokleslá úroveň kvality a to snad ve všech směrech. Docela chápu názory lidí, kteří dosud neviděli původní The Omen (nebo ho viděli až po zhlédnutí remaku), že na ně udělal tento příběh dojem, ale pokud porovnáme oba filmy a jejich vzájemnou podobnost (podobnost důležitých momentů), tak i přes modernější prostředky na mě udělal mnohem větší dojem starý originál. Tam fungovalo vše (hlavně tedy atmosféra) téměř bezchybně, skvěle se pracovalo na postupném gradování jednotlivých scén (i samotného příběhu), ale zde to místy dost skřípalo. Mohl za to i fakt, že se tvůrce snažil diváka jakoby šokovat tím, co už bohužel jednou viděl a za mnohem lepší situace. To platí především u některých úmrtí (kněz, fotograf). Také úroveň hereckých výkonů byla někde úplně jinde. Představitel Damiena mi byl krajně nesympatický a svému předchůdci nešahal ani po kotníky. Obdobně tomu bylo i u Julie Stiles, které to tady moc nesvědčilo. Mia Farrow taky nebyla tak „démonická“ jako Billie Whitelaw. Takže jediný kdo mi udělal alespoň trochu radost, byl Liev Schreiber. Toho mám coby herce docela rád a ani tady mě vyloženě nezklamal. Bohužel však musím konstatovat, že v souboji obou filmů, tento remake prohrál na plné čáře. Tudíž mu nemohu dát ani průměrné hodnocení.

  2. Ellham 20 listopadu 2008 v 14:07

    Originalni snimek jsem nikdy nevidela cely,ale cetla jsem knihu,ktera byla vynikajici.Film,ktery tu hodnotime je prumerny,mam rada Julii Stilles,tak pridavam vic kvuli ni.Nejvic mrzi,ze film zhlednete ale zadne zvlastni mrazeni necitite a vykouri se vam z hlavy kratce po odezneni zaverecnych titulku…ted si z celeho filmu vlastne vybavim jen poradenou dekapitaci jednoho z hrdinu v Jeruzaleme.Padesat procent s primhourenym okem.

  3. Dawee 16 listopadu 2008 v 18:52

    Originál jsem neviděl a proto budu soudit trošku lépe. Řek bych, že je to takový slibný nadprůměr. Mě se líbil, ale na podruhé bych ho ve videopujčovně asi minul.
    To Sheldon: Remake od Zombieho sice možná nedosahuje takových kvalit jako originál(musím ovšem říct, že jsem ho neviděl), ale to spíše než originál je jakýsi prequel o tom proč Michael začal vraždit. Rozhodně doporučuji, protože mě se to velmi líbilo.

  4. Sheldon 14 listopadu 2008 v 03:51

    Původní film s hudbou Jerryho Goldsmithe je bezesporu dobrý film a v rámci žánru je jistě hodně nad průměrem, ale přesto bych si netroufnul tento remake z roku 2006 úplně odstřelit. Film na diváka rozhodně pomrkává, například obsazením Mii Farrow do role chůvy (pro nepamětníky, ano je to skutečně ta zrzka z Rosemary má děťátko) a pro našince rádobyse maskující české reálie. Rozhodně mě ten film neuráží tolik jako remake Halloweenu od Roba Zombieho, protože ten nechci nikdy vidět a doufám, že si Mike někde Roba podá   

Nový komentář