Omen III: Final Conflict, The (1981)


Český název: Omen 3: Poslední střetnutí
Režie: Graham Baker
Rok výroby: 1981
Délka: 108 min
Země: UK / USA

Hrají:
Sam Neill … (Damien Thorn/Antichrist)
Lisa Harrow … (Kate Reynolds)
Rossano Brazzi … (DeCarlo)
Mason Adams … (Prezident)
Don Gordon … (Dean)
…a další

 

I přesto, že se kolem Damiena v jeho mládí objevilo více mrtvol než kolem Míši Myerse, pro jeho další kariéru to nemělo žádný dopad. Naopak, těší se slušné oblibě a vstupuje do vysoké politiky. Jako nejmladší politik je jmenován do funkce amerického velvyslance ve Velké Británii. Zdá se, že satanův syn je na nejlepší cestě ovládnout celý svět. Zabránit mu v tom může jen sedm mnichů s posvátnými dýkami a také jeho protipól Kristus, který se má za pár dní v Anglii narodit. Začíná hon na Damiena, ale také soustavné vyvražďování malých chlapců po celé zemi. Poslední střetnutí mezi dobrem a zlem vypuklo…

Poslední kapitola trilogie „Omen” opět nezklamala. Sice již potřetí jíme takřka tu stejnou polévku, ale její chuť je stále příjemná, hlavně pro fanoušky této série, ke kterým se hrdě hlásím. Ovšem ani řadový divák by neměl být ochuzen o solidní filmový zážitek, jež nebývá pro třetí díly typický. Nicméně se jedná o nejslabší část antikristova pochmurného života, kterou ze všech sil zachraňují především opět výborní herci a několik zajímavých nápadů, které zpestřují jinak (s ohledem na předešlé díly) o něco slabší scénář.

Role Damiena Thorna byla svěřena slavnému Samu Neillovi, pro kterého to byla jedna z jeho prvních větších rolí. O to více oceňuji, jak se jí dokázal zhostit, ale pro celou trilogii je právě šťastná ruka při výběru herců příznačná. Horší je to již se samotným scénářem, který mu nedovoluje (až na pár vyjímek) uvolnit ze sebe onu satanskou démoničnost, takže určitě nepůsobí na diváky tak ďábelsky jako Damieni z předešlých filmů, což je trošku škoda.

Vůbec celá třetí část postrádá „omenovskou” atmosféru, ta se bohužel objevuje jen sporadicky. To neblaze působí i na hudbu, neboť Jerryho Goldsmithe, respektive jeho parádní chorály, si tentokrát příliš neužijete. Scénář mnohé také nepotěší onou kličkou s narozením spasitele Krista. Tato myšlenka se mi nezdála příliš dobře vměstnána do filmu a působí trošku násilně, zvláště s ohledem na celkový konec, který je trošku nešťastně vyřešen, na druhou stranu je však relativně působivý. Velkou pochvalu si odnáší rozhodně kamera. Při sledování téměř 30 let starého snímku jsem opravdu nečekal tak profesionální vedení obrazové stránky.

P.S.: Zajímavostí je, že původní trilogie byla o dalších 10 let (tj. rok 1991) ještě rozšířena o čtvrtý díl – Omen IV: Procitnutí. Ten však nemá s původní ságou pranic společného.

Hodnocení6
Poslední střetnutí je sice nejslabším dílem trilogie, kterou započal roku 1976 Richard Donner svým oscarovým majstrštrykem, místy působí nedotaženě a nemůže nabídnout napětí a atmosféru jedničky a dvojky, ale stále se jedná o kvalitní příspěvek mezi křesťanské horory. Zkrátka stará dobrá škola.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 15 června 2017 v 08:55

    Tento třetí díl byl do nedávna jediným dílem, který jsem z této série viděl. Možná i proto jsem se jí tak dlouho vyhýbal, protože mě Poslední střetnutí tedy popravdě vůbec neokouzlilo. I přes svůj odpor k náboženství a odměřený přístup k filmům s náboženskou tématikou jsem si první dva díly dokázal opravdu užívat. Zvláště pak originální The Omen se pyšní opravdu povedenou atmosférou i příběhem a nenašel jsem na něm skoro žádnou chybu. Dvojka (Damien) už bylo o trošku slabší, ale pořád šlo o nadprůměrnou podívanou. Tento díl však této sérii v mých očích neudělal vůbec dobrou a důstojnou tečku a svým způsobem ho považuji za zneuctění celé ságy (čtyřku nekomentuji, zatím jsem neviděl). Zatímco někteří vychvalují Omen 3 do nebes, já u něj nemohl doslova vydržet. Zvláště ke konci filmu už to pro mě bylo hotové utrpení. Nejvíce jsem zde totiž postrádal onu pověstnou démonickou atmosféru, která byla ozdobou obou přechozích dílů. Byla zde sice slušná hudba Jerryho Goldsmithe, ale jinak jsem zde postrádal vetší porci napětí – mord scény postrádaly jakoukoliv pestrost (navíc většinou to nejdůležitější přerušil střih – kromě smrti prvního mnicha ve studiu) a mnohdy jsem si spíš připadal jako při sledování černé komedie, než hororu. Stále častěji jsem z toho cítil onu trapnost a režisérský zmar, v čemž mě jen utvrdil samotný závěr. Takhle že skonal Damien? Antikrist, který dokázal za pomocí pekelných sil zabít každého, kdo mu chtěl sáhnout na život i na druhé straně zeměkoule? Holt v dospělosti na některé své dovednosti prostě zapomněl… Navíc ani volba hereckého obsazení, nebyla zrovna povedená. Přestože Sam Neill patří k mým oblíbeným hercům, ale tady se mi moc nelíbil. Jeho výkon sice nebyl vyloženě tragický, ale prostě mi v roli Damiena neseděl. Jeho tehdy ještě manželka Lisa Harrow neměla coby hlavní ženská postava takové charisma jako její předchůdkyně a zbytek osazenstva tu byl více méně jen do počtu. Takže já si prostě nemůžu pomoci, ale tohle nemá ani na průměrné hodnocení.

Nový komentář