Of Unknown Origin (1983)


Český název: Zlo neznámého původu
Režie: George P. Cosmatos
Rok výroby: 1983
Délka: 88 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
Peter Weller … (Bart Hughes)
Jennifer Dale … (Lorrie Wells)
Lawrence Dane … (Eliot Riverton)
Kenneth Welsh … (James Hall)
Shannon Tweed … (Meg Hughes)
Louis Del Grande … (Clete)
… a další

 

Bart Hughes sedí ve svém vlastnoručně opraveném domě uprostřed New Yorku. Ženu se synem poslal na rekreaci, aby mohl v klidu pracovat na zajímavém projektu do práce. Jenže ze sklepa se nahoru pomalu škrábe nezničitelný hlodavec. Krysa, z níž se nakonec místo krátkodobého vyrušení vyklube Bartův protivník na život a na smrt.

Jeden z filmů, které měl český divák možnost zhlédnout v éře víkendových televizních hororů v 90. letech minulého století. Představuje boj. Muž versus krysa. Pořádně přerostlý macek. Nenechejte se však mýlit ve způsobu likvidace. Zde se nebudou klást pastičky a rozhazovat růžové granulky.

Snímek vykazuje jisté prvky režisérovy pozdější tvorby. Jeho dvěma následujícími direktorskými počiny je po Zlu neznámého původu druhý Rambo (1985) a Cobra (1986), v nichž obou září Sylvester Stallone. Což mluví za vše. Takže je jasné, že chudák Bart vytáhne do tvrdého boje se vším, co má po ruce a nebude ho moc zajímat, co při jeho lovu padne za oběť. Ovšem stejně jako se v oněch akčňácích nejúdernější scény soustředí do závěrečné etapy, postupuje se obezřetně i zde.

Divák je seznamován s hlavní postavou jako s nekonfliktním a mírumilovným člověkem. Teprve postupně během pomalého děje se v něm začíná vařit krev, když přihlíží, jak jeho dům pomalu ohlodává mazaná mrcha. Dostává se do fáze, kdy zcela zdecimován zákeřnou potvorou podniká protiútoky, které destruují vše, hlavně však to, co původně bránil. Usmrcení krysy podrobuje naprosto vše, mění své životní priority a nechává své instinkty převzít vládu nad tělem. Vidíte v tom myšlenku či skrytý význam? Tyto věci bývají v souvislosti s filmem hojně zmiňovány. Variace Moby Dicka, řekl by jeden. Zvláště když si všimne, že i touto knihou Barth proti svému soupeři bojuje.

Že Cosmatos rád pracuje s osvědčenými herci (jako v případě Stallona), dokázal v roce 1989, kdy se opět vrátil nejen k hororovému žánru, i když tentokráte místo cesty psychologického thrilleru oklikou přes sci-fi, ale taktéž k Peteru Wellerovi ve snímku Leviathan. Snad právě proto, že v souboji s krysou předvedl excelentní proměnu uhlazeného úředníčka v tvrdého bojovníka, který nemá daleko k šílenství. Ukázal nejen suverénně nejlepší výkon ve filmu, ale možná i jeden z nejlepších ve své kariéře vůbec. Ne již krysa, která v závěru boří svou pracně vybudovanou pověst zběsilým sebevražedným kamikadze, stejně jako v průběhu nepochopitelnou změnou svého objemu.

Film i přes zdánlivě jednoduchý scénář a téma, které může po chvíli nudit, zvláště vzhledem k celkovému tempu, jež nabírá na obrátkách zpočátku velmi pomalu, nabízí mrazivou atmosféru. Děs. Temnotu. Několik působivých momentů k leknutí. Náhled do pohnutého nitra hlavní postavy. Zajímavé detaily odhalující kameru. Napětí. Přes veškerou psychologickou náplň příjemnou pachuť ponurého hororu.

 

Hodnocení7
Zlo neznámého původu je filmem, který dnes jistě nezpůsobí tolik povyku pro nic jako kdysi, nicméně je to vkusně zpracované dílo, jehož dějové nedostatky zachraňuje Wellerův výkon a strašidelná atmosféra.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 29 května 2014 v 15:12

    Uzrál čas se zase na chvíli vrátit k mým oblíbeným zvířecím hororům a tak jako první padla volba na tento starý a mnohými oblíbený krysí kousek. Slyšel jsem na něj dost chvály, ale jaksi přišel na řadu až teď. Mnozí jej označují za absolutní pecku a údajně „hodně reálnou“ záležitost, no já s nimi zas až tolik nesouhlasím, ale to neznamená, že by skutečně nešlo o lehce nadprůměrnou podívanou, kterou by si milovníci animal(s) hororů neměli nechat ujít. Zvláště když ho natočil režisér Cosmatos, jehož filmy mám velice rád (a to hlavně Ramba 2, nebo Rappresaglia).
    Představitel RoboCopa (Weller) se tu sice místy chová jako úplný debil a místo aby zavolal deratizátory (no nechtěl mít přece zničený celý byt), tak si ho raději následně zdevastuje celý sám, ale tak není se čemu divit. Jeho protivníkem tu byla pěkně mazaná mrcha (pardon) přerostlá krysa, jejíž IQ bylo enormně vysoké (no ani kočka si jí nevšimla), ale tak zas na druhou stranu ta vzestupná míra agrese se mi líbila. Navíc si tvůrci a hlavně kameraman počínali dost rafinovaně, takže divák se u toho skoro vůbec nenudil. Přesto je potřeba se na Of Unknown Origin dívat dost s nadhledem.
    Trošičku mě mrzelo, že tu více prostoru nedostala „sexbomba“ své doby Shannon Tweed, ale tak jejím úkolem bylo ukázat své vnady a pak rychle přepustit místo jiné „samici“. Pro vytvoření správné atmosféry bylo potřeba, aby byl hlodavec pěkně vychcaný a nenechal se hned chytit na kus „sejra“, což se povedlo a tak zhruba od poloviny filmy začne gradovat napětí i díky záběrům z pohledu zvířete a několika pokusům o „lekací“ scény. Navíc se tu jako bonus dozvíme i několik zajímavých informací o krysách.

Nový komentář