Oculus (2013)


Režie: Mike Flanagan
Rok výroby: 2013
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Karen Gillan … (Kaylie Russell)
Brenton Thwaites … (Tim Russell)
Katee Sackhoff … (Marie Russell)
Rory Cochrane … (Alan Russell)
Annalise Basso … (mladá Kaylie)
Garrett Ryan … (mladý Tim)
…a další

 

Tajemné předměty páchající zlo jsou v hororech docela běžné. Mike Flanagan (rozpolceně přijatý debut Absentia neboli Nepřítomnost z roku 2011) si pro svoje účely vybral zrcadlo, které svým majitelům přináší neštěstí. Přesvědčila se o tom i rodina Alana Russella, rozpadnuvší se krátce po přestěhování. Po letech plánování se však do domu vracejí traumatem postižení sourozenci, kteří chtějí prokázat, že zrcadlo je viníkem všech tragických událostí a poté prokletý nábytek navždy umlčet.

Ačkoliv zní tahle premisa otřepaně, opak je pravdou. Tuctová zápletka je pouze odrazovým můstkem pro zcela inovativní strukturu vyprávění, na níž si někdo dal očividně záležet. Zrcadlo i se svými duchy sice zůstává středobodem celého filmu, ale rozhodně (a naštěstí) nedominuje tak, aby Oculus zapadl mezi běžné bubáčiny. Tvůrci totiž v podstatě rutinní dějství naprosto zválcují svými nápady při komponování scén, díky nimž se takřka nemáte šanci nudit.

Lákadlo v podobě prolínajících se realit – v první vidíme, co rodinu postihlo a druhá je současná snaha odrostlejších dětí – bude zřejmě rozhodující. Na Oculus se dokonale hodí ona populární fráze o tom, jak „forma zvítězila nad obsahem“, ale dnešní hororová scéna originální látky postrádá. Logicky se tedy filmaři pokoušejí oslovit jinou cestou a Mike Flanagan jednu takovou nabízí. Navzdory televizním podmínkám a v rámci jediného domu se mu daří vykřesat parádní jednohubku.

Vaše spokojenost samozřejmě závisí i na schopnosti odpouštět nedostatky. Některé lze v klidu přejít (jednání postav jde na vrub zrcadla), jiné vyžadují víc tolerance (překombinovanost, skoky v čase a prostoru, orientace v domě) a vzácně si můžete i poklepat na čelo (co plyne z toho, že se Tim a jeho mladší projekce během křížení realit poznávají?).

Hodnocení7
Výtky vem čert – Oculus je poctivá práce, která se nebojí překročit vlastní stín. Atmosféra plná fajnových lekaček houstne s každou další minutou a vrcholí bezútěšným koncem. Takže za mě palec nahoru.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář