Not of This Earth (1957)


Režie: Roger Corman
Rok výroby: 1957
Délka: 67 min
Země: USA

Hrají:
Paul Birch … (Paul Johnson)
Beverly Garland … (Nadine Storey)
Morgan Jones … (Harry Sherbourne)
Jonathan Haze … (Jeremy Perrin)
William Roerick … (Dr. F.W. Rochelle)
… a další

 

Tajemný muž Paul Johnson navštíví na klinice v Jižní Kalifornii doktora Rochella a žádá, aby mu byla podána krevní transfuze, protože trpí vzácnou chorobou. Ten mu po soukromém rozhovoru vyhoví a navíc pošle zdravotní sestru Nadine, aby na pacienta dohlížela v jeho domě a pomohla mu s dalšími transfuzemi. Má to však jeden háček. Paul Johnson totiž není obyčejný člověk, ale návštěvník z planety Davanna, který má za úkol na Zemi sbírat krevní vzorky pro svou rasu a je jasné, že omezený počet krevních transfuzí mu nemůže stačit. I proto se brzy ve městě zvýší počet pohřešovaných lidí, což místní policisté prostě nemůžou nechat jen tak bez povšimnutí…

V poslední době Roger Corman sice figuruje už jen jako producent levných céčkových filmů (ve většině případů brakových monster hororů/sci-fi) a občas si v nich střihne i malou roli, ale nebylo tomu tak vždy. Ve své době coby režisér natočil spoustu velice kvalitních filmů a těšil se velké popularitě. Tento kousek je sice z toho průměrného soudku, ale pořád jde o slušnou podívanou, která je neprávem mnohými opomíjena. Když už se totiž zmíní název Not of This Earth, lidi si většinou vzpomenou na pozdější remake Jima Wynorskiho. Oba filmy však co se kvality týče, jsou v mých očích na úplně stejné úrovni a ani jeden nějak výrazněji neupřednostňuju.

Zde hraje zřejmě největší prim černobílý obraz a herecký výkon představitele hlavního hrdiny. Paul Birch a jeho chladný výraz mě naprosto uchvátil a výrazně dopomohl jinak mírně stagnující atmosféře. Nečekejte žádné dechberoucí scény ani stupňující se míru napětí. Přesto se však u sledování tohoto filmu nudit nebudete. Tedy já se alespoň nenudil. Je sice pravda, že bych ocenil trošku lepší gradování příběhu, ale vzhledem k době vzniku jsem schopný ledasco odpustit. Díky šikovnosti samotného Cormana a jeho šťastné ruce při výběru představitelů, kteří se objevili ve vedlejších rolích, si užijete i takové scény, nad kterými byste jinak ohrnovali nos (zděšení nebohých obětí, létající nestvůra nebo samotné finále).

Hodnocení6
Je mi však jasné, že Not of This Earth ocení převážně jen milovníci starých filmů. V 50.-60. letech totiž byly úplně jiné podmínky i možnosti, než je tomu v dnešních moderních sci-fi hororech.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář